Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Minule jsem se vám pokusil přiblížit textový procesor Hancom Word 6. Podívejme se, jak si stojí zbývající tři aplikace, které dotvářejí celou sadu: tabulkový kalkulátor, prezentační nástroj a kreslící program.
Pokud jsem si u Wordu postěžoval na nestandardní ovládání, tak v případě Hancom Sheet již nemohu mít námitek. Uživatelské rozhraní by nemělo žádnou zvláštností překvapit nikoho, kdo je zvyklý pracovat v MS Excelu nebo třeba OpenOffice.org Calcu.
Co nám tedy nabízí Sheet navíc a v čem pokulhává za svými rivaly z jiných kancelářských sad? Program je, podobně jako Word, bleskově rychlý ve srovnání s OOo. Platí to především pro spuštění, ale i při chodu je Sheet velmi svižný. Marně nebudete hledat žádnou z obvyklých vlastností, kterými jsou obyčejně vybaveny tabulkové kalkulátory. Naopak. K dispozici je množství předdefinovaných funkcí, nechybí mezisoučty. Ke standardu patří mimo jiné i statistické výpočty, konsolidace, uzamykání buněk i listů a hledání řešení (Goal seek). Nastavené filtry lze editovat přímo v buňkách pomocí rozbalovacího menu. Komfortní nástroj na vytváření grafů, samozřejmě i trojrozměrných, má podobu klasického průvodce, pomocí něhož není obtížné navrhnout a předem prohlédnout graf - vše během několika vteřin. K buňkám lze vkládat poznámky, u obrázků začleněných do tabulky se nabízí možnost základní grafické manipulace (ořez, nastavení jasu a kontrastu nebo třeba konverzní filtr "Water Mark" - vodoznak a přidání okrajů). Je s podivem, proč nemá Sheet integrovanou vydařenou kontrolu pravopisu, kterou se může pyšnit Word. A naopak ve Wordu by se zcela jistě neztratil jednoduchý, ale o to intuitivnější, rekordér maker, jaký má Sheet.
Horší to je s importem dat. Sheet vám dovolí načíst svůj vlastní
formát (.hsf
), je možný import .xls
souborů MS
Excelu a obyčejného .txt
, ale načíst údaje z databáze, to
bohužel nejde. Což je škoda, protože funkčnost je tím výrazně omezena. Na
druhou stranu nás to nemusí tolik mrzet, protože ani Word neobsahuje
možnost vytvoření byť i prostého adresáře (žádný mail-merge), takže mezi
aplikacemi balíku by ani nebylo co sdílet. Ani propojení tabulky s objektem
na síti není možné, čímž je vyloučena možnost tohoto druhu sdílení dat a
případné vzdálené spolupráce tak, jak to umožňuje Excel nebo OOo Calc.
Dá se říci, že Sheet se pohybuje ve dvou extrémech. Není problém importovat prostou tabulku s nastavenými výpočetními funkcemi. Celkem dobře si Sheet poradí i s nezvyklým formátováním, odlišnou velikostí jednotlivých buněk a barevným pozadím nebo ohraničením řádků a sloupců. Tím však kladné hodnocení importu končí. Obrázky v tabulkách vytvořených v Excelu Sheet ignoruje. Grafy sice přečte správně, ale je nutné je pracně znovu nastavovat, protože barva jejich pozadí ani samotných prvků grafu většinou zachována nezůstane (často vznikne jen černý obdélník, který v sobě někde skrývá váš graf). Obrázky a grafy mají rovněž za následek rozhození sloupců a řádek, takže se pak v tabulce není možné orientovat.
S exportem textových tabulek nejsou zásadní problémy, jen ta grafika vyvádí všelijaké nehoráznosti. Koláčový 3D graf uložený v Sheetu zobrazí Excel jako 2D sloupcový a podobně. Občas se však stane, a to už legrace není, že soubor obsahující větší obrázek, otevře Excel jako úplně prázdný.
Hancom Sheet se nemusí stydět za své vybavení funkčními
vlastnostmi, které lze s úspěchem využít k tvorbě a tisku i pokročilých
tabulkových nástrojů. Žel, co si nenapíšete, to nemáte. Protože například
dBase soubor by bylo nejprve třeba v jiném programu exportovat do
excelového formátu a pak doufat, že následný import do Sheetu bude
mít uspokojivé výsledky. Konečný dojem je proto takový, že program trpí
zbytečnou polovičatostí: nebýt nedotažené komunikace s okolím, nenašel bych
kromě nespolehlivého importu .xls
moc co vytknout.
Začnu od konce. Presenter hodnotím jedničkou. A hned vám řeknu proč. Program se ovládá velice snadno, vytvořit kostru prezentace je dílem okamžiku. Slušný počet základních šablon, přehledné prostředí a opět velmi rychlá odezva dělají z Presenteru zdatného pomocníka.
Do prezentace lze kromě textu, clip artů a vektorových objektů vytvořených třeba pomocí funkce Autoshape vkládat tabulky, grafy a multimediální soubory (MPEG video, MP3 a WAV audio). Bohužel není možné začlenit list tabulkového kalkulátoru. Mezi snímky mohou být přidány jednoduché přechodové efekty. Ty samé pak můžeme použít pro nastavení způsobu zobrazení jednotlivých elementů snímku.
Ani v tomto ohledu si Presenter nevede špatně. Ačkoliv bych byl
nakloněn spíše věřit, že import prezentací je složitější záležitostí než
import textových dokumentů, Presenter si s microsoftím formátem
poradí nejlépe ze všech programů sady. Načtení i export formátu
.ppt
probíhá hladce. Všechny formátovací prvky zůstaly
zachovány, vložené objekty byly na svém místě (kromě OLE, které není
podporováno). V mnoha případech jsem dosáhl lepšího výsledku než s OOo
Impress.
Je velká škoda, že objekty vkládané do prezentace se ihned stanou
statickými a chceme-li na nich tedy něco změnit, je třeba editovat originál
a výsledek opět vložit. To je však jediný vážný nedostatek, který
Presenter má. A vzhledem k tomu, že si výborně poradí s
.ppt
soubory, je připraven být dalším prezentačním nástrojům
silným soupeřem.
Hned zpočátku se musím pozastavit nad skutečností, že HO vůbec nějakou aplikaci podobného zaměření obsahuje. Narozdíl od OOo Draw se totiž nejedná o vektorový, ale bitmapový nástroj (s jednoduchými vektorovými funkcemi). Nabízí se otázka, proč ztrácet čas vývojem programu, který má velice silnou a dlouho zavedenou konkurenci mezi free software. Ať již je důvod jakýkoliv, jisté je, že rozhodně není řeč o programu jen tak do počtu.
Painter využívá oblíbený koncept samostatných okének pro zpřístupnění jednotlivých funkcí. Máme tak k dispozici: Information, Tool, Layers/Channels, Frames, Actions/History a Color. Podívejme se ně blíže.
.hif
, může mít obrázek více rámců, které lze zřetězit do
slideshow, případně později uložit každý zvlášť nebo jako animovaný
gif.Přestože Painter obsahuje podporu pro import i ukládání základních grafických formátů, svým zkušenějším vzorům v tomto směru na paty nešlape. Nabízí sice ne zcela běžnou možnost práce s animovanými gify, ale jinak je seznam formátů, které zvládá, dost skromný. Naopak komfortní je funkce snímání obrazovky a zabudovaný plnohodnotný file manager, který slouží především jako thumbnail browser.
Hancom Painter 2 je překvapivě silný nástroj. Není to žádné pomocné kreslítko, ale velmi pokročilý bitmapový editor, který spolu s Presenterem představuje to nejlepší z celého balíku. Paradoxní vadou na kráse je fakt, že v zamýšleném kancelářském nasazení je více méně zbytečný, a jeho funkcí nebude pravděpodobně z větší části využito.
Celá sada kancelářských aplikací působí trochu nedotaženě. Přes nesporné klady (rychlost) a zmiňované přednosti jednotlivých programů, nenajde asi většina uživatelů kancelářského software dostatečný důvod ke změně. Na druhou stranu, uvážím-li, jak velký pokrok je ukryt v krůčku 2.0 -> 2.0.2 (současná verze), dá se v příští verzi očekávat další výrazné zlepšení (zdokonalená kompatibilita s MS Office), které už by mohlo výrazně hovořit ve prospěch HO oproti free, ale pomalému OOo. Cena kolem půldruhého tisíce korun není za takové množství software nijak závratná. A protože zakoupením licence získáváte zdarma i aktualizace, není to myslím špatná investice.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: