abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 526 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Konfigurace směrovačů Cisco

    29. 10. 2004 | Michal Semler | Recenze | 4161×

    Kniha z řady Networking Technology Series.

    Konfigurace směrovačů Cisco

    je další z již poměrně dlouhé řady knih společnosti Computer Press zaměřené na samostudium. Tato kniha se zaobírá prostou konfigurací směrovačů používajících její OS IOS. Jak jistě víte, zdrojové kódy tohoto OS byly společnosti Cisco zcizeny (v objemu okolo 800 MB), takže věci, o kterých píše tato publikace, si může pilný browsič po peer-to-peer sítích projít i osobně přímo ve zdrojových kódech. Uvědomte si ale, že stahování takovéhoto obsahu je nelegální a hrozí vám právní postih.

    Kniha vyniká, stejně jako všechny předchozí publikace, kvalitou jak vazby, tak obsahu. Popis obojího vynechám, jelikož struktura je u všech knih této série stejná a nerad háži zbytečně hrách proti stěně. Kdo stojí o popis vazby a struktury, nechť načte předchozí články. Něco stejně uvedu, kvalitou vazby tato publikace vyniká asi nad vše, co jsem v několika letech viděl. Knihu jsem s sebou nosil po dobu několika měsíců, párkrát mi i upadla rozevřená na zem, ale listy stále drží. To je v podmínkách dnešního trhu s knihami neuvěřitelný výkon.

    Ale raději si pojďme počíst přímo v obsahu publikace. Kniha má sedm částí rozdělených do čtrnácti kapitol a jedenácti příloh. I z tohoto je jasné, že se jedná a neobyčejně obsáhlou publikaci ať již hutností obsahu, tak počtem stran. Kniha má 632 stran a vydavatelství Computer Press si ji cení na 890 Kč a 1360 Sk. Musím i konstatovat, že svojí váhou se opravdu hodně pronese :-)

    Pod knihou jsou podepsáni pánové David Hucaby a Steve McQuerry. David Hucaby je hlavním síťovým inženýrem na univerzitě v Kentucky, kde se věnuje návrhu, implementaci a údržbě školní sítě, Steve McQuerry je školitel a konzultant. Kniha je založena na poznámkách autorů pořízených při přípravě na zkoušku CCIE. Kniha je tedy překladem originálu a nutno podotknout, že naprosto zdařilým. Jazykovým korektorům se tentokrát povedlo vystřílet všechny tiskařské šotky, žádného jsem neodhalil :-)

    Zkusím vás nyní stručně provést obsahem, abyste byli schopní se pro tuto publikaci buď rozhodnout a v některém knihkupectví po ní v regálu sáhnout a zakoupit jí, nebo abyste si mohli s klidným srdcem říct, to nepotřebuji, a nechat jí v regálu ležet.

    Jdeme tedy na to:

    První kapitola je věnována základní konfiguraci, logování, popisu uživatelského rozhraní, prostě všemu, co byste měli znát pro základní orientaci v Cisco IOS. Jsou zde rozebírány pěkně i regulární výrazy pro práci s výpisy logů. Skoro jako kapitola z Jazyků a překladů na naší katedře.

    Druhá kapitola popisuje konfiguraci rozhraní obsažených ve vašem routeru. Prochází vše od Ethernetu, FDDI přes Token Ring, loopback až po takové specialitky jako je Packet-over-Sonet, ATM nebo Frame Relay. S těmi se ovšem setkáte tak maximálně v síti Pasnetu a Géant :-)

    Kapitola tři popisuje řešení Cisco pro vytáčené připojení. Dozvíte se, jak nakládat s různými druhy modemů a ISDN, nebo jak přes ně provádět zálohu linky proti výpadku.

    Druhá část nazvaná příznačně Druhá síťová vrstva vás naučí používat bridgování, sítě společnosti IBM jako jsou SRB, RSRB, DLSw+ nebo třeba STUN. Musím říct, že právě tato kapitola mě potěšila, protože zkušenosti v ní načerpané jsem poté použil i v mém linuxovém routeru. Integrované směrování a bridging současně bylo to, co jsem se již dlouho snažil rozjet.

    Ve třetí části máme velmi podrobně popsáno, jak na IP a jeho služby a adresy. Tato kapitola je obsáhlá už proto, že TCP/IP vládne modernímu světu. Probírá DHCP, NATování nebo třeba různé způsoby rozložení zátěže.

    V kapitole sedmé se dozvíte, jak nakonfigurovat Cisco pro podporu různých forem dynamického routingu od RIP přes EIGRP až po OSPF. Autoři vám ukáží, jak nastavit BGP i MBGP.

    Kapitolka osmá je věnována zpracování směrovacích údajů protokolu IP. Je to popis klasického ručního routingu, filtrace, redistribuce směrovacích údajů ven a podobně.

    V deváté kapitole se autoři věnují protokolům Novell IPX a AppleTalk. Tyto patří do NeIP protokolů a i když je kapitola rozsahem titěrná, dozvíte se vše potřebné, abyste tyto přežitky ve své síti byli schopni podporovat. Popravdě ale lidí, kteří musí řešit problémy se sítěmi Novell nebo AppleTalk, již moc není - naštěstí. Dnešnímu světu bez pochyby vládne TCP/IP.

    Následujících 40 stran je věnováno kapitole desáté a příkladům, jak na různé druhy QOS přes nespočetně způsobů routingu podporovaných Ciscem. U všech providerů velmi aktuální problém a myslím, že tato kapitola je na celé knize to nejcennější. Kdybych ji potřeboval, toto by byl důvod, proč bych si ji koupil.

    V jedenácté kapitole se dozvíme něco o speciálních přepínacích službách Cisco IOS, takový ten super rychlý switching, který když zapnete, tak přestane fungovat ftp a některé další služby :-). Před použitím nahrajte do ROM vašeho přepínače nejaktuálnější verzi firmware...

    Kapitola dvanáctá rozebírá hlasové služby a jejich "qosování". Různé brány H.323, IVR a třeba i technologii SRST.

    NázevKonfigurace směrovačů Cisco
    AutořiDavid Hucaby a Steve McQuerry
    VydalComputer Press
    Datum vydání2003
    Počet stran632
    Doporučená cena890,- Kč / 1360 Sk
           

    Hodnocení: 36 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.