Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Minulý rok vydalo vydavatelství Computer Press druhé opravené a doplněné vydání knihy Linux - Dokumentační projekt. Tato kniha nám byla tímto vydavatelstvím dána k recenzi a my mu tímto děkujeme. Nyní ale přejděme k samotné recenzi.
Tato kniha patřila ve své době ke špičce v oboru. Zub času ale zapracoval, a tak bylo nutné knihu přepracovat a doplnit. Řekněme si rovnou, že toto přepracování nešlo moc do hloubky a dle mého názoru se mělo přepracovat podstatně více textu. Obsah všech textů je přímým překladem LDP napsaného v originále v angličtině. Proto za strukturu některých kapitol nelze Computer Press nijak kritizovat. V překladu odvedli skvělou práci. Témata knihy vybíral Computer Press ve spolupráci se združení CZLUG a jde o přímé překlady příruček HOWTO dokumentů z LDP. LDP je ovšem tak rozsáhlý, že kniha pokrývá svým překladem jen velmi malou část celého originálního LDP. Je proto věcí názoru, které kapitoly z LDP za překlad stály a které ne. Dle mého názoru měla být kapitola CD-Writing-HOWTO nahrazena raději kapitolou Advanced-Routing-HOWTO. Jinak bych výběr kapitol celkově hodnotil jako povedený.
Celá kniha je rozdělena do těchto kapitol: Příručka uživatele, Příručka správce operačního systému, Příručka správce systému, Praktické návody, a český překlad licence GNU a to v tomto pořadí.
Kapitola Příručka uživatele uvede čtenáře do problematiky okolo Linuxu. Dovíme se v ní, co Linux doopravdy je, k čemu slouží a jeho přednosti, ale i zápory. Je zde probrána problematika základních příkazů tohoto operačního systému, se kterými se každý uživatel dříve nebo později setká. Navíc je zde drobný úvod do práce se systémem X-Windows.
Druhá kapitola v pořadí - Příručka správce operačního systému je zaměřena více technicky. Oproti prvnímu dílu je značně přepracovaná a aktualizovaná. Vysvětleno je zde jádro Linuxu, jeho adresářová struktura. Speciální kapitola je zde věnována pevným diskům a výměnným médiím. Zde bych se zmínil, že kapitola o discích je zbytečně rozvláčná a pasáž věnovaná disketám o velikosti 1.44 MB je už hodně zavátá prachem. Velice dobře je probrán systém init a správa uživatelských účtů. Svoje místo zde dostalo i zálohování - velice jasně a přesně probraná tématika jak, proč, co a kam zálohovat.
Třetí v pořadí následuje Příručka správce systému. Je to další značně přepracovaná kapitola. Začátek je pojmut jako úvod do sítí pod Linuxem s důrazem na protokol TCP/IP. Čtenář se dozví, jak nakonfigurovat síťové karty i jiný hardware a další věci se týkající sítí. Velice zajímavá je kapitola věnující se firewallům. V této nejrozsáhlejší kapitole z celé knihy je dalších mnoho velice zajímavých věcí. Namátkou vyberme třeba typ NATu one-to-many - IP masquarding, síťový souborový systém NFS. Naopak bych zcela zatratil tzv. "užitečná zapojení kabelů", protože ta jsou v dnešní době zcela nepoužitelná. Průměrný uživatel, když chce stahovat data mezi dvěma počítači rozhodně sáhne po řešení přes ethernet a ne po kabelech do COM portů. Z toho důvodu bych uvítal zapojení křížených a patch kabelů a jiné často používané kabely například stále populární BNC kabely.
Kapitolou poslední jsou Praktické návody. Je to zcela nová kapitola, která se v prvním vydání neobjevila. Řekl bych, že kvůli této kapitole je vhodné si pořídit celou knihu v papírové formě. Využijí jej hlavně administrátoři serverů a pokročilí uživatelé, kteří zde naleznou dopodrobna rozebrané problémy nacházející se v celé knize. Ze zpracovaných kapitol vyberme kupříkladu elektronickou poštu z pohledu správce sítě, Linux v sítích, řešení DNS a NFS, návod na přeložení kernelu, správu webového serveru Apache a mnohé další. Pro většinu uživatelů bude zajímavá kapitola věnovaná programování v Bashi. Naopak nevhodnou bych nazval kapitolu věnovanou vypalování pod Linuxem. Tam dle mého názoru měla být kapitola věnujícící se dopodrobna firewallingu (kapitola o vypalování CD do knihy celkově vyznívající jako hlavně zaměřené na sítě prostě nezapadá).
Probrali jsme jednotlivé kapitoly a věnujme se obecným problémům v této knize. Nejvíce patrné je, že kapitoly byly pouze předělané, aby odpovídali současnému stavu jádra Linuxu. Mnohdy nalezneme i zbytečné věci týkající se jáder 2.2 i 2.0 (!). Tyto pasáže by měly být vypuštěny a péče by měla být věnována jádrům řady stabilní - 2.4. Dále mnoho kapitol zůstává zbytečně na povrchu problému a nejdou do hloubky. Vypadají více jako informační přehled, než dopodrobna vyznívající návody. Z toho důvodu se hodí kniha hlavně pro začátečníky, kterým velice pomůže v orientaci v systému. Profesionálům pouze tehdy, když zapomenou, jak nějaký problém řešit a nemohou si ihned vzpomenout.
Celkový dojem z knihy je velice příjemný. Rozhodně je to dobrá koupě. Za svých 890 korun dostanete přes tisíc stran napěchovaných vědomostmi. Na konec nesmím ještě zapomenout uvést, že v souladu s licencí GPL nakladatelství Computer Press tuto knihu vydalo i elektronicky pro všechny zdarma. Tuto elektronickou verzi naleznete na adrese http://www.cpress.cz/knihy/LDP2/LDP2.PDF
CIJOML
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: