abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    30.4. 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 510 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Návrh a realizace sítí Cisco

    13. 4. 2004 | Michal Semler | Recenze | 5561×

    Před nedávnem se na pultech českých knihkupectví objevilo několik publikací zabývajících se produkty společnosti Cisco a jejich aplikacemi. Podívejme se nyní do jedné z nich.

    Když jsem to zjistil, ihned jsem si jich několik objednal k recenzi. Tyto knihy jsou totiž velmi kvalitní a přínosné pro lidi zabývající se síťováním.

    Publikace začínající náš seriál se nazývá Návrh a realizace sítí Cisco. Tato kniha je autorizovaným výukovým průvodcem, který vás připraví na certifikační zkoušku CCDA.

    Kvalita z knihy vyzařuje už jejím vzhledem. Je velmi tlustá, vázaná v pevných deskách a je namísto dnes již obvyklého brožování klasicky vázaná. Na její zadní straně naleznete i důvod. U knihy za 1490 korun by snad nikdo ani nic jiného neočekával. Zkusme nyní spolu knihu otevřít a ponořit se do obsahu jejích sedmiset padesáti osmi stran.

    Knihu vydalo nakladatelství Computer Press v roce 2003, jedná se tedy o velmi aktuální text. Je rozdělena do sedmi kapitol, každá má několik podčástí. Není jich ale mnoho a tak vám rejstřík na počátku knihy nebude moc platný. Hned za ním naštěstí následuje velmi podrobný obsah. Ten tento malý nedostatek eliminuje.

    Celá kniha začíná jako mnoho dalších publikací tohoto druhu představením autora, věnováním, poděkováním, předmluvou a úvodem. Prostě prvních dvanáct stran s klidným srdcem přejděte stejně jako u vysokoškolských skript. Tam se ovšem vyplatí vynechat i poslední kapitolu, která stejně nikdy není v žádném předmětu probraná na přednáškách :-).

    Poté, co prolistujeme až na začátek první kapitoly, se vyplatí zbystřit. Jmenuje se Přehled technologie internetových sítí. Probírá základy. Ten, kdo již alespoň jednou pořádně uchodil iptables se state-full detekčním firewallem, může přelistovat dalších pár listů a jít na kapitolu dvě. Pro ty ostatní budu nyní pokračovat. Probere se referenční model OSI, množina síťových protokolů pro LAN i WAN, adresování, směrování a druhy správy sítí.

    Druhá kapitola se zabývá analýzou sítě v podniku malé a střední velikosti. Dozvíte se o Roli držitele titulu Cisco Certified Design Associate - CCDA - to budete vy, když budete pilně studovat a na konec zaplatíte vy nebo váš zaměstnavatel těch několik tisíc za test :-). Dále je zde zmíněna integrovaná síťová architektura CiscoFusion, vývoj služeb na druhé a třetí vrstvě OSI a kde je využít.

    Ve třetí části nazvané příhodně Stanovení potřeb zákazníka se probírají postupy při stanovení charakteristiky sítě zákazníka a několik případových studií, pokračuje se postupy, jakými nejlépe zjistit nové potřeby zákazníka, a stanovením nové charakteristiky síťového provozu. Případové studie nechybí ani zde. Jsou ostatně na konci každé kapitoly.

    Čtvrtá část je nejobjemnější. Jedná se o celou náplň knihy. Probírá přeci návrh topologie sítí. Probírají se návrhy síťové topologie u sítí LAN i WAN, vhodné způsoby adresování protokoly IP i IPX a jak pokračovat.

    V pasáži věnované sítím LAN se postupně probírají vhodné přepínače Cisco pro tyto sítě v závislosti na jejich propustnosti. A tedy i využití v supervýkonných řadách Catalyst i těch "pro normální lidi". Způsoby, jak si vybrat směrovač i další produkty Cisco přesně pro vaše potřeby, a jak si zajistit síťová média.

    Část pro sítě WAN začíná také výběrem a použitím jednotlivých produktů Cisco, pokračuje popisem režimů přepínání směrovačů a výběrem nejvhodnější platformy směrovače v závislosti na požadavcích a možnostech zákazníka. Z toho všeho si nakonec sami vlastní WAN síť postavíte.

    Dobře, síť máme postavenou. Co byste čekali, že nyní máme udělat? No jistě, vybrat si ten správný síťový protokol, skrze který si naše síťe budou povídat. Dozvíte se o síťových protokolech na bázi vektoru vzdálenosti i informujících o stavech linky. Dalším z probíraných je protokol IGRP.

    Tak, protokol by byl, nyní musíme probrat věci okolo škálovatelnosti jednotlivých výše uvedených protokolů a následné přemosťovací protokoly pro jednotlivé směrovače Cisco a integrované směrování a přemosťování v nich.

    Když tohle všechno vymyslíme a promyslíme, jistě přesně víme, jaké Funkce systémového software Cisco IOS budeme požadovat. Kapitola 10 nám dá úplný přehled.

    Kniha postupuje čistě logicky. Síť stojí a teď ji musíme začít spravovat. Co byste řekli? V kapitole 11 se probírají procesy správy, proaktivní správa sítě, řešení pro více platforem postavené na standardech, vzdálený monitoring a na konec obligátní přehled všech aplikací pro správu sítí Cisco.

    Nakonec přichází ta všemi nejvíce nenáviděná činnost - tvorba dokumentace. Kapitola 12 se zabývá přesně tímto. Tato část byla pro mne asi nejpřínosnější. Ono vytvořit dobrou dokumentaci k síti je opravdu tvrdý oříšek.

    Šestý oddíl knihy probírá pilotní sestavení a testování sítě a navrhuje některé testy. Jejich seznam jistě není úplný, ten musíte sestavit sami. Dává vám ale velmi cenný náhled, jak postupovat.

    Sedmá část je ukázka testů CCDA

    Kniha dále obsahuje několik dodatků - případové studie, jak postupovat na případech od malých firem, až po obrovské globální korporace. Odpovědi na otázky z kapitol sekce 4 a z ukázkové zkoušky CCDA. Návod na implementaci PIX Firewallu, ladění výkonu směrovačů, implementaci ISDN na bázi Cisco, koexistence s Windows NT, NATování, konfiguraci OSPF a EIGRP a nakonec přehled postupů. Knihu uzavírá slovníček pojmů a rejstřík.

    Mé pocity z knihy jsou smíšené. Na jedné straně to je dokonalá, ale úzce zaměřená publikace, na druhé straně ji najdete téměř v jakémkoliv knihkupectví. Její zaměření je ovšem natolik specifické, že nemůže oslovit tolik čtenářů. Navíc autorem knihy je žena, což občas mně ztěžuje čtení. Ženská logika je prostě jiná než mužská.

    Mé doporučení? Máte-li na to, nebo vám to někdo koupí, potom tohle musíte mít. Kniha se občas hodí. Test asi skládat nebudete. Pro obyčejné lidi a správce snad rada do života. Naučte se Linux, podporuje téměř to samé, co Cisco IOS a navíc je zdarma. Jen do těch routerů, proboha, nedávejte ty Realteky!

    NázevNávrh a realizace sítí Cisco
    AutořiDiane Teare
    VydalComputer Press
    Datum vydání2003
    Počet stran758
    Doporučená cena1490,- Kč / 2240 Sk
           

    Hodnocení: 34 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    13.4.2004 10:17 Digero
    Rozbalit Rozbalit vše Realtek
    Proc ne realtek? Co je na nem spatneho?
    CIJOML avatar 13.4.2004 13:54 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Realtek
    potrebuje specialni narovnani paketu, nemaji zadne HW urychlovani jako scatter/gather, h/w checksums atd. a tak silne zatezujou cpu... :)
    13.4.2004 17:09 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše realtek je good na pomalou sit
    Zdravim

    No ja mam zkusenosti s realteky dobre na pomalych sitich. Spravuju nekolik wifi routeru, pouzivame plastove krabicky. Ze zacatku jsme meli realteky8029 (10mbit pci). Jelo to tak max 80kbps. Pak jsm eto vymenili za 8139 a hned to jede 700kbps. Na vytizene 100mbit linky byche je ale taky nedaval, cetl jsem ze neumej neco jako primy kopirovani z disku na sit, ze prej to beropu oklikou pres CPU nebo pamet.

    On se clovek sakra rozmysli co koupit, kdyz realtek stoji 150Kc a 3com 600Kc.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    CIJOML avatar 13.4.2004 19:29 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtek je good na pomalou sit
    to je to specialni zarovnani paketu :)
    13.4.2004 19:35 rollfree
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtek je good na pomalou sit
    Tech 700 kbps s kartou na RTL8139 jste myslel vazne ? Predpokladam, ze se bavime o rychlosti "dratove" casti vasi site a ne wifi casti, pak by ta informace samozrejme byla zcela irelevantni.

    Pokud je to opravdu 700 kbps, tak to muze mit 2 priciny :

    a - pouzivate operacni system napsany ve Visual Basicu s drivery, napsanymi v Pythonu

    b - jednotka "kbps" znemana "kilobits per setina sekundy"

    Jinak si to opravdu nedovedu vysvetlit. Realtekove karty pouzivame uz spoustu let, v ruznych stanicich i serverech nam jich bezi nekolik stovek. Jsou naprosto bezproblemove, drivery na Linuxu i Win jsou vychytane (to se o vsech typech 100 Mbit karet rict neda).

    K te rychlosti : napr. na Linuxu to pri prenosu dat mezi servery na NFS dela kolem 70 Mbit/s realneho datoveho prenosu, prenos mezi Win a Linuxem se Sambou cca 65 MBit/s. Pri testu prenosoveho vykonu bez ovlivneni ctenim/zapisem na disk (t.j. kdy se opravdu projevi jen parametry karty a driveru a nikoli rychlost diskoveho subsystemu) to dela v TCP na Linuxu cca 94-97 MBit/s. Vse mereno na nijak bombovem HW, Durony 1.3 GHz.
    CIJOML avatar 13.4.2004 20:06 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtek je good na pomalou sit
    muj rekord je pres ftp mezi dvema kompy Atlon 2300, 500 MB RAM a P4 2400, 256 MB RAM obe s realtekama propojene krizakem prenos 10,5 megabajtu za sekundu.
    13.4.2004 21:03 Plysak
    Rozbalit Rozbalit vše Realtek pouze na LOW-MID traffic
    Realtek v okamziku VELKE zateze ma zasadni problemy:

    - naprosto neumerne zatezuje procesor
    - zacina ztracet packety
    - v kombinaci s kartami jako je prave zmineny 3com ci Intel v jedne kolizni domene se neprosadi a packet loos mu leze jako blazen

    Plysak

    13.4.2004 23:56 rollfree
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Realtek pouze na LOW-MID traffic
    Kolizni domeny ? Ve 21. stoleti ? Huh.

    Nevim, co je VELKA zatez. Nase nasazeni je v terminalovych sitich s cca 400 on-line pracovisti (co klavesa, to 4 pakety siti), mezi tim prenos radove jednotek az desitek GiB dat (synchronizace serveru). Pakety se neztraceji a vytizeni CPU je nepodstatne. Asi to neni VELKA zatez.

    Realtek rulez.
    CIJOML avatar 14.4.2004 12:06 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Realtek pouze na LOW-MID traffic
    a jak jste zjistil, ze se neztraceji?
    14.4.2004 15:57 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Realtek pouze na LOW-MID traffic
    To by mne taky zajimalo :)). Ted vazne - moje zkusenost je s realteky smisena - na nizkou zatez, kde je silnej tlak na cenu jsou v pohode. Do produkcniho systemu mi nesmej. Jako smrtelna kombinace se projevil 3com OCLM a realtec :). Propustnost 8000 bitu za sekundu je proste uchvatna :)). Po vymene za 3C 509 jsem byl razem na 8 000 000 bitech za sekundu. Proste asi nesnasenlivost dvou smejdu mezi sebou. Pritom ta karta ted jede druhym rokem naprosto bez problemu ve firewallu na pobocce proti breeznetu.
    14.4.2004 23:41 rollfree
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Realtek pouze na LOW-MID traffic
    Ztratovost (resp. neztratovost) paketu mi hlasi mimo jine statistka aplikace (jede to nad UDP s potvrzovanim aplikaci, takze tyto informace _samozrejme_ mam).

    Tech 8 kbit/s je opravdu usmevnych. Co si takhle vyresit problemy s IRQ/kabely/konektory atd. ? To opravdu myslite, ze v dnesni dobe nejprodavanejsi sitovy chip na svete (na pocet kusu, na penize mozna ne) bude navrzen tak blbe, ze pojede na 0.08% teoretickeho maximalniho vykonu ? Tomu prece sam neverite.

    Jinak jeste k tomu ztraceni paketu : kdyz to extremne zatizite testem a ono to jede v TCP na 97% maximalniho teoretickeho vykonu, tak uz tam na ztraceni (a tim padem opakovani) paketu fakt "neni misto".

    Klidne Vam ten pocitac nakonfiguruji a jeste se s Vami vsadim o velkou flasku, ze ve vysledku mi to pojede minimalne 1000x rychleji, nez jste tu napsal.
    16.4.2004 00:16 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Realtek pouze na LOW-MID traffic
    "Co si takhle vyresit problemy s IRQ/kabely/konektory atd. ? To opravdu myslite, ze v dnesni dobe nejprodavanejsi sitovy chip na svete (na pocet kusu, na penize mozna ne) bude navrzen tak blbe, ze pojede na 0.08% teoretickeho maximalniho vykonu ? Tomu prece sam neverite." "Klidne Vam ten pocitac nakonfiguruji a jeste se s Vami vsadim o velkou flasku, ze ve vysledku mi to pojede minimalne 1000x rychleji, nez jste tu napsal."

    Tak si to rozeberme na prvocinitele -
    1) Kazdy chip ma vadu - tomu se nevyhne zadny vyrobce. Jak moc je tech chyb a jak jsou zasadni je o penezich. Obvykle plati prima umera - cim lepsi tim drazsi. Jsou samozrejme vyjimky.
    Ukazte mi _sitove_ zarizeni (napr. Cisco, Extreme, Foundry, Juniper ...) , kde jsou realtecy.
    2) Flasku rad vypiji na vase zdravi, neb jste prohral - ja jsem nepsal o tom, ze realtecy jedou na 0.08% teoreticke maximalni propustnosti. Psal jsem, ze se mi sesla kombinace realtecu a 3com Office Connect LanModem ktera mela propustnost cca 8 000.- bps. Jednalo se o vzajemnou HW nekompatibilitu jak se i potvrdilo. Onen 3com OCLM jede s 3C509 v pohode a ty realtecy jedou proti breezum take v pohode. Opravdu pro mne neni problem dostat z HW maximum :).

    BTW: Kde si flasku predame ? Prazdou ale neberu :)))).

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.