Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
článek sem sice jenom přeletěl očima. ale zamrzelo mě, že tu neni žádnej screenshot. přecijenom jsem chtěl vidět jak to vypadá.. :(Pokud máte na mysli celou obrazovku, tj. standardní prostředí KDE, které se prakticky liší v jednotlivých systémech a distribucích pouze wallpaperem, nepovažoval jsem to pro účel recenze za příliš přínosné. Ostatně stačí dva tři kliky v nastavení a vypadá zase úplně jinak, včetně toho wallpaperu. Kdyby bylo to nastavení nějak originální a lišilo se výrazněji od standardního, asi by za zmínku i za obrázky stálo. Samozřejmě vím, že po tom lidi z různých iracionálních důvodů touží, aby viděli (už potisící), jak to KDE vypadá, ale tématem článku není ani tak KDE jako spíš PC-BSD ;)
To že s sebou ty programy v .PBI tahají půlku vesmíru považujete za nakročení spravým směrem? Já teda ne. Nemám nevyčerpatelné množství paměti abych pro každou aplikaci do paměti znovu natahoval všechny potřebné knihovny. To je prostě blbost.Pro typické chování dnešního PC-uživatele (power user), který si stahuje programy a instaluje je k tomu, aby si je vůbec vyzkoušel a zjistil, co je to zač (tzn. že neví, že je potřebuje a ani jestli je potřebovat bude), který si je sám svým vlastním adminem, je takový oddělený kompletní instalační balíček, který "nezasviní" systém různými eventuelně nebezpečnými závislostmi, tenhle systém podle mě přínosný a dostačující. Krok správným směrem je to vzhledem k cíli, který si vývojáři PC-BSD vytyčili, pokud ten se vám nelíbí, po PC-BSD nesáhnete. Také považuji za dobrý nápad ponechat pro zájemce plně možnosti FreeBSD. Takový přístup (princip líbivého kabátu na solidním základě) se mi líbí daleko víc, než kdyby na bázi FreeBSD vznikal nějaký automatizovaný a k uživatelům restriktivní systém, fungující pouze s vlastními nástroji. Argument s pamětí je s každým měsícem méně a méně relevantní... kdo musí šetřit paměť, není dnes BFU (ostatně může pracovat s PC-BSD stejně jako s FreeBSD a PBI ignorovat).
Argument s pamětí je s každým měsícem méně a méně relevantní...No nevím, za těch cca >16 let co nějaký ten počítač používám, se mi ještě nestalo, že bych mohl paměti "plýtvat". Spíše šetřím, kde se dá.
No nevím, za těch cca >16 let co nějaký ten počítač používám, se mi ještě nestalo, že bych mohl paměti "plýtvat". Spíše šetřím, kde se dá.Evidentně nespadáte do cílové skupiny uživatelů PC-BSD. Nelze vyhovět všem, z toho pak lezou kočkopsi ;)Do budoucna tomu zřejmě minimálně u mne nebude jinak.
a este bolo v clanku: "Je to tedy podobně uživatelsky přátelský instalační systém..." mojim kamaratom by teda taky system nebol - ja chcem mat kontrolu a tiez chcem baliky, ktore neobsahuju nic duplicitne a vyzaduju zavislosti. alebo ja nie som uzivatel?"... jaký většina zná ze systémů MS Windows." Ta věta neobsahuje absolutní hodnocení, dokonce si můžete vybrat, do jaké míry je pro vás "instalační systém známý z MS Windows" přátelský či nepřátelský. Ale vezměte si, že díky konceptu PC-BSD (zatím) máte na výběr mezi oběma možnostmi. Na své si tak přijdou uživatelé vašeho typu, i uživatelé dávající přednost jinému řešení. A to v jednom operačním systému. To vám nepřipadá jako dobré řešení?
LANG=cs_CZ.ISO8859-2; export LANG
MM_CHARSET=ISO-8859-2; export MM_CHARSET
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
teď to nemám po ruce, ale podívám se.
Tiskni
Sdílej: