abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Počítačový útok - detekce, obrana a okamžitá náprava

    3. 10. 2002 | Radek Malčic | Recenze | 4279×

    Opravdu víte, co dělat v případě napadení? Recenze knihy.
    Pro koho je kniha určena

    Tato kniha je určena nejenom těm, kdo mají na starosti administraci sítě a správu počítačů do této sítě zapojených. Doporučoval bych ji k přečtení každému, kdo se o počítače zajímá nejenom z pohledu pasivního uživatele. Získá totiž přehled o tom, s čím vším se může kdykoliv setkat, neboť v podstatě každý počítač je do nějaké sítě připojen. V první řadě chci ale upozornit na to, že v knize nejsou žádné návody, jak zabezpečit síť či počítače. Touto problematikou se zabývají jiné knihy. Jak z názvu knihy vyplývá, k incidentu již došlo a vy nyní musíte zjistit, proč a jak k tomuto incidentu došlo. Záměrně používám slovo incident a ne slovo útok. Slovo incident tedy bude označovat jakékoliv neoprávněné použití počítače nebo sítě. Nyní ale k obsahu knihy a vezmu to trochu netradičně.

    Základy

    Když stavíte dům, musíte hlavně vědět, jak bude tento dům vypadat a z čeho bude postaven. Podobně je to i s bezpečnostní politikou, kterou vysvětluje úvodní část knihy. Získáte vizi, jak by měla bezpečnostní politika vypadat a jakým způsobem by měla být implementována. Je totiž důležité v první řadě definovat, jak reagovat na ten který druh incidentu. Není totiž důležité něco vyšetřovat, ale musíme vědět co a proč budeme vyšetřovat.

    Naučíme se tedy, jak sestavovat a implementovat bezpečnostní politiku a procedury, postupy identifikace a odpovídající reakce na incident a jak sestavit a připravit tým, který daný incident bude vyšetřovat. Získáme také informace o způsobu nastavení sítě a počítačů pro jednodušší a komplexnější získávání důkazů o incidentech. Tato část bude v našem pomyslném domě odpovídat základům. A na tom, jaké jsou základy, závisí budoucnost celého domu.

    Obsah

    Základy máme za sebou a teď se pustíme do hrubé stavby. Proto bude nutné naučit se určitým dovednostem při získávání a při analýze důkazů. K tomu nám autoři dopomohou popisem programů SAFEBACK a ENCASE a utilit operačního systému UNIX, které slouží k analýze pevných disků. Pokud budeme chtít získat důkazy ze síťové provozu, jsou nám k dispozici především programy tcpdump a nmap. A protože musíme vědět, co analyzujeme, nebude chybět ani podrobné vysvětlení způsobu organizace dat jednak na pevných discích, jako i podrobné vysvětlení síťových protokolů ICMP, TCP, IP UDP. U těchto síťových protokolů se autoři také zaměřili na nejpoužívanější způsoby jejich zneužívaní. A nezůstali jenom u těchto protokolů. Protokoly telnet, FTP a HTTP, způsoby jejich zneužívání a informace o hlavních cílech útočníků jsou zde také popsány.

    Takže dům už máme v podstatě dokončený. Tedy ten náš virtuální. A teď přichází na řadu samotné vylepšování a konkrétní aplikace toho, co jsme se doteď naučili. Závěr knihy je věnován praktickému vyšetřovaní operačního systému WINDOWS NT/2000, v UNIXOVÝCH systémech a vyšetřování směrovačů. Nechybí vysvětlení získávání důkazů útoků na WWW, FTP a DNS. Autoři knihy nám také poodhalí nejčastěji používané hackerské nástroje a způsoby jejich útoků.

    Hodnocení

    Označení hacker však není použito vhodně a to je v podstatě jediné, co bych autorům (nebo překladatelům) vytknul. Na tomto místě by mělo být použito slova cracker, ale otázkou zůstává, zda je možné bojovat proti větrným mlýnům. Mnozí z vás jistě vědí, o čem mluvím a proto to zde nyní nebudu rozebírat. Kniha sama o sobě je plná důležitých informací a na vhodných místech v textu jsou odkazy na zdroje na internetu. Je napsána velice dobře, proložena nesmírným množstvím praktických případů ze života a u důležitých pasáží jsou uvedeny vysvětlující poznámky. Jako základ nebo i rozšíření znalostí síťových administrátorů je velice vhodná. Cena za knihu je rozhodně oprávněná, což se u některých titulů v současné době na trhu říci nedá.

    NázevPočítačový útok - detekce, obrana a okamžitá náprava
    AutořiChris Prosise a Kervin Mandia
    VydalComputer Press
    Datum vydání2002
    Počet stran410
    Doporučená cena490,- Kč.
           

    Hodnocení: 27 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.