Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Pro koho je kniha určena? Na přebalu knihy se dočtete, že se naučíte C++ i bez znalosti C. Je to trochu matoucí, protože nemusíte umět žádný programovací jazyk. Stačí pouze základní analytické myšlení. Takže kniha je určena především začátečníkům a těm, kteří se věnují programování v jazyce C a uvažují o přechodu k C++.
V knize je použit zcela odlišný přístup k učení jazyka. Autoři se hned od prvních kapitol věnují samotnému programování a použité pojmy a konstrukce vysvětlují až v případě jejich použití. Takže se opravdu naučíte jen to nejnutnější a nejzákladnější. Ovšem to, co se dozvíte, je plně dostačující pro psaní základních programů a funkcí. Dodatek na konci knihy samozřejmě obsahuje stručný přehled standardní knihovny včetně v knize nepoužitých služeb.
Jinak základní schéma zůstalo stejné jako v jiných učebnicích. Nejprve je vždy popsáno, co se bude řešit, následuje příklad a potom velice podrobný rozbor tohoto příkladu. Nutno podotknout, že algoritmy použité v příkladech nejsou v žádném případě primitivní. Proto se autoři knihy věnují nejen popisu jednotlivých příkazů jazyka C++, ale i konstrukci těchto algoritmů.
Kniha je tématicky rozdělena do tří částí. První část představují kapitoly 0 až 7, kde získáte znalosti nejčastěji používaných příkazů a funkcí standardní knihovny a základní dovednosti v používání jazyka C++. Jedná se o možnosti čtení a zápisu z/do proudu dat, vytváření vlastních jednoduchých funkcí pro práci s načtenými daty atd.
Základy objektově orientovaného programování (dále OOP) jsou v druhé části knihy v kapitolách 8 až 13. Zde se pravděpodobně zpomalí tempo čtení, protože tato část je trošku složitější a hlavně je důležitá pro pochopení principů OOP. Postupně se naučíte vytvářet a používat vlastní funkce, třídy, objekty, konstruktory, destruktory a šablony. Nesmím zapomenout na pointery, které jsou zde také velice podrobně vysvětleny. Závěrečná kapitola této části potom vysvětluje pojmy dědičnosti a polymorfizmu, což je vlastně zastřešení OOP. Vše se probírá dostatečně do hloubky. Tyto dovednosti si "vybrousíte" na příkladech z první části, kdy jejich jednotlivé části budete přepisovat s pomocí těchto nových znalostí.
Třetí část (zbývající kapitoly 14 až 16) je věnována prohloubení již získaných znalostí na příkladech, které kompletně využívají vašich znalostí a možností OOP a zcela jistě oceníte algoritmy, které jsou použity v této části. Na závěr autoři doporučují, jak postupovat po zvládnutí této knihy a odkazují na další zdroje.
Musím se přiznat, že jsem popisu knihy na její zadní straně moc nedůvěřoval - "Kniha Rozumíme C++ vás naučí v jazyce C++ nejen myslet, ale i programovat!". Po přečtení knihy jsem ale změnil názor. Kniha je napsána velice profesionálně, příklady jsou velmi podrobně a srozumitelně vysvětleny a celkově se dobře čte.
Sympatické je i to, že příklady jsou přeloženy do češtiny včetně komentářů, což hodně usnadňuje jejich studium. Tyto příklady můžete získat na stránkách Computer Pressu. Co se týká překlepů, tak jsem na žádný nenarazil, což je jistě potěšující.
Název | Rozumíme C++ |
Autoři | Andrew Koenig, Barbara E. Moo |
Vydal | Computer Press |
Datum vydání | 2003 |
Počet stran | 387 |
Doporučená cena | 369,- Kč |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: