Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Recenzovaná kniha vyšla nedávno v nakladatelství Computer
Press. Součástí knihy je i cd se zkušební verzí a návodem jak postupovat
při koupi plné verze. VMWARE je virtuální stroj, o jehož principech a
použití se více dočtete v tomto článku. Já
se budu věnovat pouze knize, se kterou jsem si nevěděl rady.
Až po určité chvíli jsem si všiml, že na obálce je uvedeno úplně jiné jméno autora, než uvádějí internetové stránky CPressu. Mno, stane se. Co mi ale vadí, je překlad z angličtiny, se kterým si překladatel dal pouze tolik práce, kolik musel. V textu sice nejsou gramatické chyby, ale věta "Na rozdíl od sériových portů, přenášejících data bit po bitu, paralelní porty přenáší 8 bitů najednou." mně není dostatečně česká. Uvedu proč:
Celá věta by měla - podle mě ovšem - pěkně česky znít: "Na rozdíl od sériových portů přenášejících data bit po bitu přenášejí paralelní porty osm bitů najednou." Takhle se mi to jeví jako klopotný překlad normální anglické věty. Bohužel není jediná a bohužel se to týká drtivé většiny takových textů. Asi je to daň za překlad, ale nelíbí se mi to. (Podotýkám, že určitou zkušenost s korekturami překladů mám.)
Tolik mé stýskání, je mi jasné, že tohle vnímá menšina čtenářů, kteří knihu nekupují kvůli 'krásné češtině'. Česká odborná terminologie je ale stále bouřlivě se vyvíjející oblast slovní zásoby a stylistiky, všechno lze říct lépe.
Z hlediska odborné problematiky se jedná o přítulný manuál. Technická kvalita knihy nevybočuje ze standardu vydavatelství, součástí je jako vždy obsáhlý obsah a rejstřík. Typografická kvalita je také pořád stejná, podle mého výborná. Můžeme se tedy soustředit na obsah.
Úvod hovoří o knize samotné (typografické konvence, cílový čtenář) a velice krátce o produktech VMWARE. K úvodu se ještě vrátím.
Virtuální stroj VMWARE je druhá kapitola a popisuje, co to vlastně VMWARE je. Je zde vysvětleno, že můžeme fyzické zařízení nastavit ve virtuálním stroji a používat je vlastně úplně stejně. Např. port je ve Windows COM a v Linuxu ttySn. Tímto způsobem, společně s kratičkou historií, je probráno každé zařízení, ať už zvuková karta, řadič nebo myš.
Instalace VMWARE WORKSTATION (dále jen VW) se zabývá instalací stroje na hostitelském systému Windows a Linux. V případě Linuxu, který nás zajímá, se jedná o instalaci krok za krokem - to vlastně platí pro celou knihu. Je krátce zmíněna každá utilitka, která se nainstaluje. Nezapomnělo se ani na kompilaci jaderných modulů a jejich instalaci. Dále jsou popsány konfigurační soubory - kde leží a proč tam jsou.
Konfigurace a provoz VW je obsáhlá kapitola věnovaná průvodci
konfigurací, zapnutí, vypnutí a dalším nastavením VW. Je zde popsáno
prostředí konfiguračního editoru, způsob, jakým se pracuje se zařízeními
disků atp. Kapitola se takřka stejnou měrou věnuje Windows a Linuxu; snad
jen obrázků z Windows je více (možná proto, že je to složitější). V závěru
je zmíněn BIOS.
Hostující systémy Windows a Hostující systémy Linux jsou další dvě
kapitoly. Ta první se věnuje (téměř) všem verzím Windows (vyjma NT jsou to
'malé', míněno desktopové Windows); až na XP. Druhá se zabývá obecnou
instalací na Linuxu. A zde spatřuji kámen úrazu. Celou kapitolu jako bych už
někde tisíckrát četl. Jedná se prostě o nastavení základních zařízení v
Linuxu, počínaje /etc/inittab
přes instalaci programu (VMware
Tools for Linux), konfiguraci XFree ve verzích 3.x a 4.x až po vysvětlení,
co je to zařízení v Linuxu (a všechny možné příklady), jaderné
moduly a bootování. Prostě instantní návod na Linux pro zelenáče. Kladu si
stále otázky: Copak tohle potencionální uživatel VW neví?! Copak to nenajde
jinde? Proč je tady vysvětlována struktura souboru
/etc/lilo.conf
? Těch stránek je něco přes třicet, a připadnou
mi jako vata. Vazba na VW tam chybí - kromě toho, že se stále píše o tom, jak
je správné nastavení pro VW důležité.
Jsou i jiné systémy, třeba Hostující systémy FreeBSD a Další hostující systémy. Dvě kapitoly (celkem přes třicet stran) o rodině *BSD systémů, Novell NetWare, Solaris, FreeDOS, Oberon.
Konfigurace sítě v hostujícím a hostitelském systému je opět variace na prezentační téma (tzn. dobře se to prezentuje v obsahu). Nicméně obsah už je lepší a opravdu se 'na střídačku' zabývá konfigurací všech možných typů síťového propojení ve všech dosud zmíněných systémech.
Navazuje hutná a poctivá kapitola Síťové služby o komunikaci všech systémů mezi sebou. Základem je Samba, dále něco o síťovém tisku (o CUPS ani zmínka!) a SSH.
Kapitola Přenos dat bez využití sítě je asi z úplně jiné knížky. Hemží se to výrazy jako 'obrazy disket' a 'Podpora jádra pro zařízení zpětné smyčky'. Prostě bonus, o VW ani slovo.
Naopak kapitolu Řešení problémů je praktická, zabývá se opravdu vážnými problémy a jejich řešením. Styl je otázka - odpověď, problémy jsou děleny podle tematiky, podle systémů.
Další 'třešničkou' jsou Režimy zobrazení v systému Linux. Opět úlomkovité výtahy z konfiguračního souboru XFree, které v praxi asi příliš neposlouží.
Poslední je krátký návod jak přejít z nižší verze VW (zejména aktualizace zařízení).
Moje hloupost, že jsem čekal jinou knihu. Naivně jsem podle názvu odhadoval, že se dozvím, jak takový stroj funguje, že se dozvím něco víc, než jak mám nastavit XFree. Takhle se jedná o nepříliš konzistentní a nepříliš vyvážený manuál, který ale uživateli, jenž VW nasadí naostro, dobře poslouží. Forma je věcná, suchopárná, nikde žádný vtípek, nikde žádný od srdce míněný tip. Prostě manuál.
Název | VMWARE - Provozujeme více operačních systémů na jednom počítači |
Autor | Brian Ward |
Vydal | Computer Press a.s. |
ISBN | 80-251-0129-0 |
Datum vydání | 2004 |
Počet stran | 268 černobílých + CD-ROM |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
"Takhle se jedná o nepříliš konzistentní a nepříliš vyvážený manuál, který ale uživateli, jenž VW nasadí naostro, dobře poslouží. Forma je věcná, suchopárná, nikde žádný vtípek, nikde žádný od srdce míněný tip. Prostě manuál."
Kdyz jsem tuhle knihu nedavno drzel v paratech a listoval, napadne mi pripominala manual k VMware Workstation dodavany. V tu chvili jsem si opravdu myslel, ze to je proste a jenom prelozeny manual. Ono to tak opravdu neni? (http://www.vmware.com/support/ws45/doc/)