Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Toto setkání bylo jiné. Vývojáři, kteří vytvářejí volně dostupný grafický software typu GIMP, Inkscape nebo Scribus, jsou zvláštní skupina lidí – především milují to, co dělají. Spolu s lidmi z firem Adobe, Canon, Opera a organizace W3C bylo toto setkání narváno nejrůznějšími myšlenkami a nápady.
Libre Graphics Meeting alias LGM jsem se zúčastnil, abych se pokusil dešifrovat význam tohoto dlouhého názvu. Není to však poprvé, co o této akci píšeme (vizte Reportáž: Libre Graphics Meeting 2006). Ve zkratce byla tato událost jakýsi pohled do budoucnosti na poli designu/webdesignu. Rozhodně se máme na co těšit!
Bezpochyby nezajímavější prezentace byla diskuze o SVG, hovořilo se o tom, proč je SVG 1.2 mrtvé a v čem je tak skvělé SVG 2.0. Můj dojem byl takový, že se to konečně dostává do zorného pole velkých značek, jako jsou Adobe a Canon. Věděli jste, že Canon již používá SVG pro vytváření menu ve svých fotoaparátech? To je ohromné! Diskuzní blok byl plný úžasných jmen Chris Lilley (W3C), Leonard Rosenthol (Adobe), Doug Schepers z schepers.cc (W3C), Anthony Grasso (Canon), Erik Dahlström (Opera).
Pokud chcete dále vědět, co se aktuálně děje, nezapomeňte sledovat @svgwg nebo kontaktujte přímo www-svg@w3.org.
Mě osobně potěšilo, že vývojáři/designéři z České a Slovenské republiky se ne jen pasivně účastnili konference, ale že i představovali zcela nové vize.
Jakub Steiner představuje svoje nápady
Jimmac alias Jakub Steiner, který vytvořil většinu ikon pro GNOME už v dobách, kdy nikdo nevěděl, že je tu něco jako open source, se nyní věnuje práci pro SuSE. Komentoval to takto:
„SuSE je jako Ubuntu, ale s ještě menší uživatelskou komunitou.“
Jakub prezentoval, co dokázal ve světě designu F/OSS (Free and Open Source Software). Vyprávěl o svých zkušenostech s GIMPem a OpenOffice.org (kancelářský balík plně zdarma). Jakub se také usilovně podílel na funkčnosti SVG v Inkscape. Nakonec mluvil o tom, jak je těžké udělat soubor ikon, který by „dobře seděl“ ve všech open source programech. Jakub se o to přesto snaží a výsledek je Tango, nejobsáhlejší komplet ikon v otevřeném světě.
Další výtečná prezentace se týkala vývoje štětečku ještě lepšího, než znáte z Photoshopu. Lukáš k tomuto experimentu použil grafickou aplikaci Krita a povedlo se mu vytvořit komplexní nástroj na kreslení, malování a črtání.
Ton Roosendaal představuje nový chystaný otevřený film
Ton Roosendaal již několik let spravuje Blender. Další šikovná aplikace je Scribus. Rozhodně byste to měli vyzkoušet. Není to perfektní, ale věřte mi, přinutí vás to přemýšlet o tom, čeho je možné docílit v open source světě, a mnohdy ne v uzavřeně vyvíjených aplikacích. Kluci jako Andy Fitzsimon (@AndyFitz) už to ví.
Andy Fitz se rozpovídal o Creative Commons
Pixmac je hrdý na to, že mohl podpořit tuto akci a být jejím partnerem. Víme, že budoucnost není jen o vydělávání peněz a okamžitém zvyšování příjmů. Budoucnost jsou nové nápady. Volnost a svoboda jsou podstatnou částí na cestě k úspěchu. Open Source je jednou z těch věcí, které nám život s počítačem usnadňují.
Vítězslav Válka byl na LGM 2010 jako zástupce projektu Pixmac, který byl jedním ze sponzorů konference.
Pixmac byl u toho
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
<path d="M 1331.4286 629.50507 A 1004.2857 765.71429
0 1 1 -677.14285,629.50507 A 1004.2857 765.71429 0 1 1 1331.4286 629.50507 z" />
<čára> <bod> <x>50</x> <y>60</y> </bod> <bod> <x>60</x> <y>70</y> </bod> </čára>A zároveň to ještě mělo obsahovat další info, jako výplň, ohraničení, ...
<bod x="50" y="60" />
Andy Fitzsimon (to je jeho opravdové jméno)Díky, opraveno.