Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Stejně lidé přistupují i k programům. Chtějí psát dopisy nebo výkazy, a tak si koupí ohavný, špatně navržený textový procesor. Jenže on je plný ovládacích prvků, na které nikdo nesahá a které nikdo nechce.A to se psal rok 1986!
Stejně lidé přistupují i k programům. Chtějí psát dopisy nebo výkazy, a tak si koupí ohavný, špatně navržený textový procesor. Jenže on je plný ovládacích prvků, na které nikdo nesahá a které nikdo nechce. Téhle technologické mánie se musíme zbavit. SPC schovává technologie před uživatelem záměrně, a proto nás bohužel často považují za technologicky nedospělou firmu.
Brrr... tak přesně tohle je pitomost. Schovávat nebo dokonce odstraňovat málo používané funkce je špatné. Dobré je často používané funkce ponechat snadno dosažitelné, přehledné, srozumitelné. Ale rozhodně a v žádném případě neodstraňovat (nebo složitě skrývat) funkce, které uživatel použije sice jen sporadicky, ale když chybí, tak mu to způsobí víc problémů než jejich hledání a ta trocha času, který věnuje na seznámení se s takovou funkcí. <provokace>Velký to problém Gnome</provokace> Je mi upřímně jedno, když hloupější uživatel tápe.
Je mi upřímně jedno, když hloupější uživatel tápe.Hádám, že právě tohle bude rozdíl mezi tebou a člověkem, který se snaží najít a pochopit svou cílovou skupinu
pan Cejka by prvne musel pochopit, ze to neni o relaci chytry - hloupy, ale o tom "chci/potrebuji se zabyvat" a "kaslu na to chci to hlavne rychle".
Myslím, že to není o tom, co bych měl pochopit, ale o tom, co každý z nás chápe pod schováváním funkcí pro dobro tápajících a pro zlost těch ostatních. Ta hranice je totiž u každého trochu jinde.
Zrovna produkty Micro$oftu považuju často za příklad programů s nimiž se pracuje na základě zkušeností relativně dobře, ale běda, pokud má člověk zkušenosti obecnější, tím myslím ne jenom s M$ produkty, tak se tam najednou začne ukazovat spousta všelijakých nelogičností. Například ... doufám, že si to pamatuju dobře, už jsem s M$ Office nepracoval pár let (vídám ho, jen když se pokazí někomu jinému) - v M$ Office do verze 2003 se nastavoval formát a okraje stránky někde v menu "Soubor" -> "Vlastnosti" ... nebo něco podobně divného, v OpenOffice to je v "Formát" -> "Stránka". Čímž neříkám, že OOo je vždy logičtější, ale chci tím ilustrovat, co si představuju pod špatně umístěnou funkcí programu.
Ano, chápu že existují nedočkavci, co chtějí vše hned bez práce, ale proč je za každou cenu podporovat? Bavíme-li se o softwaru, tak bychom se mohli dostat třeba ke srovnání jednoúčelového generátoru hezkých obrázků a srovnání Gimpu. Je Gimp horší jen proto, že nakreslit stejný/podobný obrázek je v něm pracnější? Lze říct, že jeden z nich je lepší, nebo je nejprve nutné se zeptat "a k jakému účelu"?
Ani jedno ovšem nevyvrací můj názor, že skrývat funkce jen proto, aby hloupější uživatele nemátly je pitomost. Hloupější uživatelé nechť používají pro ně určené jednoduché programy a nekecají do zjednodušování těch, které vyhovují schopnějším.
jestlize sw nejde pouzit na zaklade pocitacove gramotnosti, je neco spatne
A co to je počítačová gramotnost? Schopnost psát na klávesnici a trefit kurzorem ikonu? Najít si něco na webu? Hrát hry? Vytvořit web? Vytvořit hru? Napsat jaderný modul k hardwaru?
Object Pascal (Delphi apod.) rozhodne neni spatnej jazykŠkoda, že dneska je to v podstatě mrtvola.
Tiskni
Sdílej: