Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Říká se tomu „object–verb design“, tedy „nejdřív předmět, potom sloveso“.zajimave... z tohoto pohledu konstrukce:
"cat foo | grep bar"
, dava docela smysl... at si pocitaci zbytecnych ,,catu'' rikaji, co chcou...
Framework je prostě stromová datová struktura, ve které každý rámec ukazuje na své potomky. Jednoduchá, přímočará architektura.skoda, ze tomu panovi nikde neukazal LISP, asi by mu udelal velkou radost.
Podle recenzentů je Framework jednička v použitelnosti a obtížnosti učení.to je hodne nestasne formulovana veta... nicmene, do jiste miry mne to pripomina skupinku *fasistu, kteri testovali pouzitelnost tak dlouho, az se jejich programy staly nepouzitelne (teda aspon imho) ;-]
to je hodne nestasne formulovana veta...Jé, pravda, pardon. Podle recenzentů se Framework dá snadno naučit i používat, takový byl význam původní věty.
<foo grep barKdyž už, tak pořádně.
grep bar in foo
', zapisovat to jako 'in foo grep bar' mi přijde pěkně matoucí. Když už, tak 'Co dělat?' 'bar grep in foo' a to už vůbec nejde. Takže já si budu dál zapisovat pěkně anglicky:
grep bar fooZbytečný cat je zlo!
cat je verb!
cat
je totéž co výběr textu, o kterém se mluví v rozhovoru. Sloveso říká, co se má stát s vybranými daty, to je grep
.
"cat foo" je v tomto pripade ako oznacenie textu v textovom procesore.
"grep bar" je vykonanie nejakej akcie nad oznacenym textom.
Podla mna ide tiez o to, ze v nasej kulture piseme a citame zlava doprava, takze je prirodzenejsie (urcite pre mna) napisat "cat foo | grep bar" resp. "grep bar foo" ako vselijake pazlozeniny s "<".
Tiskni
Sdílej: