Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Říká se tomu „object–verb design“, tedy „nejdřív předmět, potom sloveso“.zajimave... z tohoto pohledu konstrukce:
"cat foo | grep bar"
, dava docela smysl... at si pocitaci zbytecnych ,,catu'' rikaji, co chcou...
Framework je prostě stromová datová struktura, ve které každý rámec ukazuje na své potomky. Jednoduchá, přímočará architektura.skoda, ze tomu panovi nikde neukazal LISP, asi by mu udelal velkou radost.
Podle recenzentů je Framework jednička v použitelnosti a obtížnosti učení.to je hodne nestasne formulovana veta... nicmene, do jiste miry mne to pripomina skupinku *fasistu, kteri testovali pouzitelnost tak dlouho, az se jejich programy staly nepouzitelne (teda aspon imho) ;-]
to je hodne nestasne formulovana veta...Jé, pravda, pardon. Podle recenzentů se Framework dá snadno naučit i používat, takový byl význam původní věty.
<foo grep barKdyž už, tak pořádně.
grep bar in foo
', zapisovat to jako 'in foo grep bar' mi přijde pěkně matoucí. Když už, tak 'Co dělat?' 'bar grep in foo' a to už vůbec nejde. Takže já si budu dál zapisovat pěkně anglicky:
grep bar fooZbytečný cat je zlo!
cat je verb!
cat
je totéž co výběr textu, o kterém se mluví v rozhovoru. Sloveso říká, co se má stát s vybranými daty, to je grep
.
"cat foo" je v tomto pripade ako oznacenie textu v textovom procesore.
"grep bar" je vykonanie nejakej akcie nad oznacenym textom.
Podla mna ide tiez o to, ze v nasej kulture piseme a citame zlava doprava, takze je prirodzenejsie (urcite pre mna) napisat "cat foo | grep bar" resp. "grep bar foo" ako vselijake pazlozeniny s "<".
Tiskni
Sdílej: