Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Rozšíření pro stahování flash videí, zejména těch z populárního YouTube.com, je nepřeberné množství. Ne každé je však funkční tak, jak bychom si představovali, nabízí požadované funkce a ještě je kompatibilní s jednotlivými verzemi prohlížeče – bohužel ne všechna spustíte na Firefoxu všech verzí.
Pro starší verze Firefoxu můžete použít jednoduché rozšíření YouTube Download, které přidává přímo nad video tlačítko Download. Na něj stačí jen kliknout a vybrat některý z nabídnutých formátů pro uložení. Rozšíření navíc funguje i na webových stránkách s vloženým Youtube videí a přímo na Youtube.com hned po vyhledání videa podle názvu.
Na YouTube.com funguje také 1-Click YouTube Video Download, který je navíc stejně jako výše uvedené rozšíření dostupný taktéž jen pro nižší verze prohlížeče.
Problém s kompatibilitou řeší Easy Youtube Video Downloader. Ten nabízí taktéž integraci tlačítka pro stažení videa přímo do stránky a zároveň funguje i na stránkách s vloženým Youtube videem. Navíc přináší slušnou podporu uložení do formátů M4A, MP3, MP4, AAC a FLV včetně Full HD rozlišení. Samozřejmě pokud video v takové kvalitě je vůbec dostupné.
Hledáte-li skutečně jednoduché a intuitivní rozšíření pro Youtube, pak lze doporučit Download YouTube Videos as MP4 and FLV. Po jeho instalaci se vám u všech videí na Youtube.com bude objevovat ikonka Download, po jejímž rozkliku můžete vybrat stažení v různých dostupných kvalitách a formátech z názvu samotného rozšíření – MP4 nebo FLV.
Na podobném principu, tedy přidáním tlačítka, funguje celá řada dalších rozšíření. Je však třeba počítat s tím, že u YouTube mohou něco změnit a doplňky přestanou být funkční.
Samozřejmě YouTube.com není jediným byť (opomeneme-li jednu kategorii internetového obsahu) nejpoužívanějším video serverem. Stejně tak nelze zajistit, že pomocí jiných rozšíření pro stahování jako například Download Flash and Video stáhnete všechen obsah v SWF (tedy ve formátu flash).
Tak nebo tak jsou podobná řešení spíše jen dočasná, jelikož Adobe nedávno oznámilo konec Flashe na Android. Aktualizovat si jej na nejnovější dostupnou verzi mohou jen uživatelé, kteří jej již mají nainstalovaný. Na nových zařízeních, například Android 4.1 Jelly Bean, už je uživatel úplně bez Adobe Flash. Do budoucna tak lze předpokládat postupný ústup Flashe, čímž se definitivně otevírá cesta pro HTML 5. Samozřejmě změna se týká mobilních zařízení. Ale nezapomínejte, že ty neustále zvyšují svůj tržní podíl, a to zejména v konzumaci obsahu.Screenshoty se nemusí týkat jen aplikací na ploše vašeho počítače, ale také obsahu v okně webového prohlížeče. I k tomuto účelu, který ocení zejména vývojáři a testeři, nabízí Firefox hned několik rozšíření. Není totiž nic lepšího, jak popsat chybu než ji prostě „vyfotit“. Samozřejmě vyfotit jen určitou aplikaci zvládne řada utilit, ale včetně okna prohlížeče (příjemce tedy vidí všechny vaše otevřené stránky a záložky) a spouštěných mimo něj.
Rozšíření Screenshot je specifické zejména tím, že nahrává vyfocené stránky na server uploadscreenshot.com. Stačí jen kliknout ikonku a přihlásit se na svůj účet. Nejedná se tedy o řešení vhodné pro všechny, ale i pokud používáte e-maily, tak lze jen vkopírovat odkaz.
Nakonec třetím rozšířením vytvářející snímky obrazovek, které mě na první pohled zaujalo, je Abduction!. Na rozdíl od obou výše zmíněných ukládá výsledek výhradně na disk vašeho počítače a působí skutečně nenápadným dojmem. Stránku nebo jen vybraný frame si uložíte tak, že kliknete pravým tlačítkem myši a z nabídky si vyberete danou možnost.
Stahování obrázků patří mezi běžné činnosti, tedy alespoň co se týče jednorázového stažení. K tomu žádná rozšíření nejsou třeba – stačí kurzorem najet na obrázek, kliknout pravým tlačítkem myši a z nabídky vybrat většinou Uložit obrázek jako. Může nicméně nastat případ, kdy chcete z webových stránek stáhnout najednou obrázků více, a to pokud možno rychle.
Potřebu odněkud stáhnout najednou všechny obrázky můžete uspokojit také pomocí aplikací určených rovnou pro stahování celých webových stránek. Za zmínku stojí zejména známý HTTrack website copier, který je dostupný jak na Linuxu, tak na Windows. Obrázky pak naleznete v některé ze složek ve stejném stavu, jako jsou přímo na webovém serveru.
Pokud však hledáte rozšíření pro stažení všech obrázků z jedné stránky, pak lze doporučit Image Picker. Po kliknutí na ne moc dobře vypadající ikonku vyvoláte okno, do kterého se načtou všechny obrázky ze stránky. Pak už stačí jen zadat parametry požadovaných obrázků a vybrat umístění na pevném disku.
Bohužel existují i rozšíření, který jsou závislá na platformě jako například Image Download II a na Linuxu je standardně nerozběháte.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Škoda že autor skončil s FlashVideoReplacer
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/flashvideoreplacer/, snad bezkonkurenčním addonem pro FF. Pro ty co nevědí - místo Flash videa se objevilo tlačítko s předvolenou kvalitou (v nastavení) a po kliknutí rovnou naskočil předvolený přehrávač a začal hrát. Ale tohle taky vypadá dobře, děkuji
Samozřejmě vyfotit jen určitou aplikaci zvládne řada utilit, ale včetně okna prohlížeče (příjemce tedy vidí všechny vaše otevřené stránky a záložky) a spouštěných mimo něj.
V tom bych problém neviděl, prostě si otevřu okno s jedním tabem. Větší problém pro mne je, že screenshot okna obsahuje jen tu část stránky, která je v tu chvíli vidět, zatímco extension dokáže uložit celou vyrenderovanou stránku, i když je (výrazně) větší než obrazovka.
Nakonec třetím rozšířením vytvářející snímky obrazovek …
Jestli dobře počítám, tak druhým. :-)
Jinak pro tyhle účely používám Pearl Crescent Page Saver Basic.
Když už se tu diskutuje ukládání flashů a obrázků: Netuší někdo, jak uložit obrázky z čistě flashové stránky, které ale:
alias yt='youtube-dl -t --max-quality 22 "$(xsel -b)"'
(Ie. stačí nakopírovat url do schránky a do shellu napsat yt
)
+1 za FlashGot