Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ad OSS. On neni zastaraly.
IIRC firma, ktera za OSS stoji proste vydala jistou verzi OSS pod GPL (kompatibilni) no a novejsi verze uz ne. Az pozdeji vydali i novejsi verzi OSS pod GPL (kompatibilni). Takze to OSS co je v jadre uz zastarala je a ta nova v jadre neni.
Cili, OSS co je v jadre zastaraly je, ale OSS jako takovy jikoliv. Jestli si dobre vzpominam.
Ano smyslem je, že si žáci budou systém, nastavení a vlastní data nosit s sebou do školy i domů.
Osobní názor: Výhoda je v tom, že se obejde problém nekvalifikovaných školních správců výpočetní techniky, kteří jsou pravděpodobně hlavní brzdou nejen u nás.
Asi ta moje hypotéza bude pravdivá – ORF. Linux auf dem USB-Stick für den Schuleinsatz:
Die Schüler bespielen sich ihre Sticks im Informatiksaal selbst. "Das dauert etwa sieben Minuten. Danach haben sie das fertige System in der Hosentasche und können es überallhin mitnehmen", erklärt der Lehrer.
Neříkají ti náhodou blesk? Už nějakou dobu můžeš...
mozna ani ne :)
me osobne to pripada s tou LGPL licenci u QT trosku prapodivny. na strankach qtsoftware si stahujes QT LGPL/Free jako jeden soubor a ten je QT-x11-opensource-xxxxx
pokud se jedna o opensource, je licence zrejme jasna, ne? pokud se jedna o LGPL, asi stejny balicek nebude pod dvema licencema.
jak je to tedy s tou LGPL?
Nechápu tvůj dotaz. Myslím, že se to prostě přelicencovalo z GPL na LGPL.
pokud se jedna o opensource, je licence zrejme jasna, ne?Opravdu?
asi stejny balicek nebude pod dvema licencema.Asi jo
ok, diky.
no, tak melu. ty veci ohledne licenci jsou pro me tak trosku chaoticky, hlavne s jednotlivejma verzema.
ale pak bych se tedy zeptal, zda distribuce jedne veci pod dvema licencema neni tak trosku v konfliktu.
podle GPL se musi kazde dilo distribuovat pod GPL se vsim, co k tomu patri. podle LGPL nemusim. jak se pak chovat, je-li dany software/knihovna distribuovana pod obema knihovnama?
a ted nemelu, proste mi to neni jasny
proto predem diky za objasneni
Tiskni
Sdílej: