Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Neviem preco ale rubriku Distribucne Novinky mam najradsej zo vsetkeho....
Knoppix mne trochu zklamal, bylo super mit dvd nabusene programy, kdykoliv jsem neco potreboval z live dvd tak bylo na knoppix spolehnuti - byli tam nastroje, ktere jsem objevil teprve az kdyz je bylo skutecne zapotrebi. Ted je to znatelne chudsi a prvni co musi clovek, ktery ma zrak v poradku, udelat je zabit orcu.
Na druhou stranu chapu, ze to je tak trochu revolucni krok pro zpristupneni Linuxu nevidomym.
A me uz taky pomohl. Den potom co jsem si ho na zkousku vypalil jsem si omylem pri hrani s windows recovery smazl kompletni partition table a testdisk z knoppixu z toho udelal jen malou neprijemnost.
Tak nevím, jestli je to výhoda mít otevřené ovladače. Pro moji Intelku jsou snad od doby co se zajímám o linux, nicméně o plné podpoře všech funkcí si můžu nechat jen zdát. Když už něco jede, tak tomu zas chybí textury apod. Ale jsem Happy, že mám otevřený ovladač. Můžu se cítit svobodně, hlavně když musím řebootovat do Widlí :o). Nechci vypadat nevděčně, vím že vývojáři udělali obrovský kus práce, nicméně s funkčním a uzavřeným ovladačem bych si připadal svobodněji :o))
Drobnost k OLPC - to, že Negroponte v rozhovoru přehání a tvrdí, že netbooky žerou 20W, neznamená, že by bylo dobré to tak napsat do článku. Buď tam napište, že si to myslí on, nebo tam napište, kolik vážně žerou. Já netbook nemám, ale protože mi na mém ThinkPadu R61 běží linux s vyplou WiFinkou a s nějakými zbytečnostmi na ~12W, kámošovi na nejúspornější nastavení běžel na 8W, tak nevěřím, že netbooky (se svými SSD a menšími displejemi a podobně) žerou víc. Pokud tu někdo má Eeečko (nebo podobné) a powertop, tak sem prosím napište nějaké hodnoty, dík.
Pridej .... atomovy cpu ma mensi spotrebu nez ten nepovedenej chipset kterej musi mit vetrak pricemz cpu se bez vetraku v pohode obejde. Kde jsou ty doby kdy to bylo presne naopak. I s picopsu jsou realny odbery okolo 30W a spise vic. Mam na mysli celkovej odber - tedy to co nameris watmetrem jako odber ze zasuvky 220V. Sem zvedavej na nastupce Geode CPU pripadne novej CPU od Intelu. Kdyby udelali poradnej chipset k atomu , taky by to byla jina zabava.
Nějak se mi ty vaše odpovědi nezdály, takže jsem se zeptal majitele Eeečka, dostal jsem tyhle údaje (získané z /proc/acpi/battery/BAT0/state) - proud ~1.2-1.5 A, napětí ~8.3V, obvyklá hodnota je tedy 10-12W. Nevím, jaké ztráty nastávají na adaptéru, pokud se tím myslí napájecí adaptér, tak ten mě při provozu z baterky nezajímá, ne? Navíc prý to Eeečko jde taky ještě trochu uskrovnit. Může mi někdo vysvětlit rozdíl mezi hodnotou, co dává acpi a o které se chcete bavit vy?
Tiskni
Sdílej: