Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 23:38
Organizace Mozilla Messaging je na světě. AMD uvolňuje 3D dokumentaci R300-R500. Google pomáhá Wine, platí vývojáře. Phoenix BIOS nabídne integrovaný Linux. Ubuntu 8.04 Alpha 5. Greenie Linux 1.2.8 "Battle for Wesnoth". NetSecL 2.2. Distribuční rada: screenshot jedním stiskem.
Frugalware Linux 0.8 RC2 optimalizuje instalátor, vylepšuje dokumentaci a aktualizuje balíčky. GoblinX Linux 2.6 přidává firewall ze SLAXu a opravuje různé chyby. CentOS 5.1 Live CD je systém použitelný jako pracovní stanice nebo záchranné CD s patřičnými nástroji. Scientific Linux 5.1 Live CD/DVD vyšel v několika edicích a nabízí aktualizovanou softwarovou výbavu. Linux Caixa Mágica 12 je portugalská desktopová a serverová distribuce založená na Mandriva Linuxu. Famelix GNU/Linux 2.1 RC1 představuje brazilský systém, který se snaží napodobit vzhled Windows Vista. FreeBSD 7.0 se dostalo opět o krůček blíže k vydání díky Release Candidate 3. FreeNAS 0.686.1 aktualizuje Sambu, rozšiřuje možnosti WebGUI, podporuje nový hardware a přináší i další novinky. Foresight Linux 2.0 Alpha 4 obsahuje GNOME 2.21 s novým apletem světových hodin, PackageKit 0.1.7, stabilnější PulseAudio a BitTorrent klienta Transmission.
Minulý rok v září jste se mohli dozvědět, že Mozilla Foundation připravuje dceřinou organizaci, která by zastřešovala vývoj Mozilla Thunderbirdu. Účelem těchto snah je dát programu větší prostor, protože žije tak trochu ve stínu úspěšnějšího Firefoxu. Minulý týden tato organizace skutečně vznikla, a to pod názvem Mozilla Messaging. Prezidentem se stal David Ascher, který je ve správní radě spolu s Chrisem Beardem a Mårtenem Mickosem (prezident MySQL). David se ve svém blogu rozepisuje o plánech na vylepšování Thunderbirdu - chce reagovat na názory uživatelů a začleňovat klíčové novinky od cizích vývojářů. Thunderbird 2 označil za úspěch a naznačil, co se objeví v Thunderbirdu 3 - mělo by jít o integraci kalendáře postaveného na Lightningu, lepší funkce vyhledávání, snazší konfiguraci a celou řadu vylepšení uživatelského rozhraní. Konkrétní podoba změn se bude samozřejmě diskutovat veřejně, a to v blogu, mailing listu a na dalších místech.
AMD uvolnilo první kousky dokumentace GPU potřebné pro vývoj ovladačů s podporou 3D akcelerace. Ta se týká čipů R500 a přináší také informace k R300/400, které doplní to, co se podařilo zjistit dřívějším zpětným inženýrstvím. Dokumentace má 300 stran a skládá se ze specifikace registrů a průvodce pro programátora. Pokrývá práci s příkazovým procesorem, vertex shadery, fragment shadery, Hyper-Z a dalšími součástmi. Brzo bude dostupná také dokumentace k R600. Vývojářům se bude hodit i tzv. tcore, neboli emulátor GPU (skládající se z 60 000 řádek kódu), který v AMD používají, pokud není ještě čip vyrobený. Další věcí, kterou AMD uvolnilo, je knihovna Framewave odvozená z AMD Performance Library. Framewave je sada optimalizovaných funkcí pro zpracovávání obrazu a signálů, provádění různých matematických operací atd. - nejvíce pravděpodobně prozradí dokumentace.
V lednu 2006 Google zaplatila firmě CodeWeavers (vývojáři CrossOver), aby vylepšila Wine tak, aby byl pod ním možný běh programu Picasa. Za tři a půl měsíce práce bylo vyprodukováno 255 patchů, které opravují chyby Wine nebo doplňují scházející funkce. V práci se pokračovalo dále, až se nakonec Google rozhodl napomoci zlepšení běhu Photoshop CS2 - Photoshop je přitom jeden z programů, které by uživatelé Linuxu na svém systému rádi viděli. Iniciativa Google měla za výsledek okolo 200 patchů, což vedlo k tomu, že v posledních verzích Wine je Photoshop docela použitelný. Zároveň s tím se zlepšila také podpora Flash 8.
Firma Phoenix Technologies zaznamenala úspěch různých firem, které integrovaly Linux do svých výrobků, a rozhodla se tento trend následovat. Na základních deskách s Phoenix BIOSem naleznete v budoucnosti drobnou instalaci Linuxu, která poslouží například v situacích, kdy je hlavní OS počítače nefunkční. Systém bude postaven na virtualizační platformě HyperCore, což umožní, aby tento integrovaný Linux běžel například souběžně s Windows. Díky tomu bude možné provádět (i vzdálenou) diagnostiku systému, ale také vyzvednout si e-maily, brouzdat po webu, pracovat se soubory na disku, přehrávat multimédia nebo telefonovat po Internetu.
Do vydání konečné verze zbývají dva měsíce a novinek v Ubuntu přibývá - vyšlo Ubuntu 8.04 Alpha 5. Firefox 3 Beta 3 nahradil Firefox 2 na pozici výchozího prohlížeče (v předchozím testovacím vydání byla Beta 2). Jak už bylo zmiňováno v dřívějších Distribučních novinkách, nové Ubuntu integruje zvukový server PulseAudio, PolicyKit pro běh administrátorských aplikací pod obyčejným uživatelem, vyměňuje některé programy, nabízí nový nástroj pro konfiguraci firewallu nebo mj. rozšířenou podporu virtualizace. Novinky poslední vývojové verze se točí především okolo dvou jmen: umenu a Wubi. Umenu (Ubuntu CD Menu) je program, který se ukáže uživatelům Windows a nabídne jim možnosti instalace systému. Wubi je pak samotný nový instalátor, který umístí veškerá data systému do oddílu Windows. Zájemci pak mohou vyzkoušet plnohodnotný systém, aniž by bylo třeba zásahů do diskových oddílů.
Následující říjnové vydání Ubuntu bude mít jméno Intrepid Ibex (Neohrožený/nebojácný kozorožec) a související vývojářské setkání se bude konat v Praze od 18. do 23. května. Je důležité připomenout, že se nejedná o konferenci, výstavu nebo podobnou událost určenou pro širokou veřejnost.
Greenie Linux je slovenská distribuce postavená na Ubuntu 7.10. Vychází v DVD verzi (jazyky Visegrádské čtyřky plus němčina a angličtina), menší CD verzi (s českou a slovenskou lokalizací) a variantě "Galadriel", kde si můžete systém sestavit sami - více napoví přehled s podrobnostmi. Je slibováno, že už brzy vyjde verze 2.1. Zajímavou novinkou je edice Battle for Wesnoth, což je systém se stejnojmennou hrou (a hromadou kampaní) založený na Xubuntu. Ze systému jsou vyřazeny velké programy jako OpenOffice.org nebo Thunderbird, ale ty důležité zůstávají. Systém je možné nainstalovat na pevný disk.
NetSecL je distribuce založená na Slackware Linuxu. Usiluje o co největší zabezpečení - odstraňuje nepotřebné síťové služby, má pozavírané porty a nabízí řadu bezpečnostních nástrojů. Do systému je tedy zařazeno mnoho věcí, pro zajištění zabezpečení (včetně Grsecurity) a pro kontrolu zabezpečení (tedy nástroje pro útoky) - jejich vyčerpávající seznam naleznete v dokumentaci. V poslední verzi 2.2 se podařilo distribuci zmenšit na objem jednoho CD. Výchozím prostředím je nyní Xfce, systém běží na Linuxu 2.6.23.9 s GrSecurity. Byly aktualizovány hlavní balíčky jako Snort, iptables nebo skripty pro firewall. V distribuci se také používá ochrana GCC proti neoprávněným zásahům do zásobníku programu.
Občas se stane, že chceme rychle zachytit nějakou situaci, ale spuštění programu pro vytváření screenshotů je příliš zdlouhavé. Proto se může hodit mít určitou klávesovou zkratku, která vytvoření screenshotu urychlí. Nejprve si napíšeme jednoduchý skript, který screenshot vytváří:
#!/bin/sh mkdir ~/screenshots import -window root "~/screenshots/$(date +%Y%m%d-%H%M%S).png"
Uložíme jej do nějakého vhodného adresáře a dáme mu spustitelnost pomocí chmod +x
. Nyní je třeba zajistit namapování na nějakou klávesu nebo kombinaci kláves. Univerzální metodou je použití programu xbindkeys, kterému vytvoříme konfiguraci v ~/.xbindkeysrc:
"/cesta/k/skriptu" shift + F11
Teď stačí zařídit spouštění programu xbindkeys při startu X serveru. To můžeme udělat vytvořením jednoduchého skriptu /etc/X11/xinit/Xsession.d/99-bindkeys:
#!/bin/sh xbindkeys&
kterému opět dáme spustitelnost.
import -window root "~/Desktop/$(date +%Y%m%d-%H%M%S).png"
mi vrati>
import: unable to open image `~/Desktop/20080224-181324.png': No such file or directory.
import -window root "/home/userName/Desktop/$(date +%Y%m%d-%H%M%S).png"
#!/bin/sh if [ -n "$DISPLAY" ]; then Xdialog --title "INPUT BOX" \ --inputbox "Pracovní plocha bude uložena jako obrázek\n\ do adresáře ~/Desktop.\n\ Pro uložení obrázku zadej jeho název\n\ a stiskni klávesu [Enter]." 18 45 2> /tmp/inputbox.tmp.$$ retval=$? input=`cat /tmp/inputbox.tmp.$$` rm -f /tmp/inputbox.tmp.$$ case $retval in 0) echo "Input string is '$input'";; 1) echo "Cancel pressed.";; 255) echo "Box closed.";; esac #Pokud je $input=0, nahrad jej datumem [ -z "$input" ] && input=`date +"%d.%m.%Y_%H:%M"` 2>/dev/null #Odstran mezery z $input a pokud nazev zacina teckou, nahrad ji pismenem "o". #Lomitka "/" nahrad pomlckou "-" input=$(echo $input | sed '/[ \t]/s//_/g;/\//s//-/g;/^[\.]/s//o/') 2>/dev/null #import -window root ~/Desktop/"$input.png" 2>/dev/null xwd -root | convert xwd:- png: ~/Desktop/"$input.png" 2>/dev/null fi
xwd | convert
(a ta hromada dalších příkazů) je rychlejší než import
? (Btw, nereju, vážně mě to zajímá.)
[karel@karel ~]$ time xwd -root | convert xwd:- capture.png 0.00user 0.03system 0:00.47elapsed 7%CPU (0avgtext+0avgdata 0maxresident)k 0inputs+0outputs (0major+661minor)pagefaults 0swaps [karel@karel ~]$ time import -window root capture.png 0.99user 0.05system 0:01.54elapsed 68%CPU (0avgtext+0avgdata 0maxresident)k 0inputs+0outputs (0major+3756minor)pagefaults 0swaps
import
doporučuji vyzkoušet scrot
, je o dost rychlejší. Nevím proč, ale s import sejmutí obrazu mělo většinou znatelné zpoždění.
Je důležité připomenout, že se nejedná o konferenci, výstavu nebo podobnou událost určenou pro širokou veřejnost.Jako zaměstnanci (resp. vývojáři) Canonicalu by ti mohli dát ve škole výjimku.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.