Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
AMD vydalo 3D dokumentaci pro grafické čipy R300 až R500. Informuje Phoronix.com, který též píše o tom, na co se můžeme od AMD těšit dále. 3D dokumentace pro R600 je již připravována a bude dostupná brzy, dále Tcore, (možná) spodní vrstva ovladače fglrx a další informace.
Tiskni
Sdílej:
x264 samozřejmě nedáš ani omylemTo je odpověď na toto. Jinak odhaduju, že to PIII doopravdy asi nedá... a taky neříkám, že dá
C&Q vobec neni pitomost, ja to mam zapnute, CPU sa chladi vacsinou pasivne, vsetko mi bezi uplne v pohode,Já to mám vypnutý, vše běží taky v pohodě a CPU se mi též v klidu a při mírný zátěži chladí pasivně (4200+) a to v case ani nemám žádný ventilátory
Asi si to nevies nastavit, takze chyba bude niekde medzi stolickou a klavesnicou.C&Q se dá nějak nastavovat?
C&Q se dá nějak nastavovat?No jistě: Power Management Options > CPU Freqency Scaling. Cool & Quien řídí větráky podle aktuální teploty procesoru, když procesor nehřeje, není důvod větrat.
Cool & Quien řídí větráky podle aktuální teploty procesoru,Na to jsem si napsal démona v C (i když ten se řídí spíš podle teploty chipsetu, jelikož ten začne při loadu topit, procesor ani ne... a ventilátor na CPU to z nějakýho důvodu uchladí).
Ve Windows mi totiž na rozdíl od linuxu grafika x264 akceleruje. Ale prostě jsou AMD šit procesory, když to neobstojej.Fakt? Tenhle rozsáhlý benchmark tvrdí pravý opak. V přehrávání (bez akcelerace grafikou) tam AMD dost rulují a to včetně dosluhujících K8. A pokud je řeč o HW akceleraci H.264 a VC-1, tak kdopak jí má nějakou dobu dotaženou? Že by zase AMD?
Most of them cannot be overclocked, yes, this is true and a well-known fact.Zdá se mi, že spousta lidí za poslední dobu nabyla dojmu, že možnost přetaktovat procesor je povinností výrobce a když to nejde, tak je špatný procesor.
Doporučuju přečíst znova, 2x se nad tím zamyslet a pak zvážit svoji reakci.
Řekl bych poviností výrobce je, pokud prodává 2,3GHz procesor, tak aby skutečně byl schopen na 2,3GHz běžet.
Bohužel, realita je taková, že 3 jádro (core2) není schopno této nomínáůní frekvence, a uživatelům se hroutí systém (BSOD) při jakékoli zátěži. Pokud podtaktují 3 jádro na 2,1GHz, vše funguje jak má. A tenhle problém je reportován poměrně hodně. Kam se hrabe TLBbug3jádra nekritizuj, to že výroba není 100% dokkonalá je normální a proč zahazovat třetí funkční jádro, když lidé prahnoucí po co nejlevnějším vícejaderném řešení si třetí jádro jistě koupí (namátkou já bych ho pro x264 velmi ocenil).Přesně tak, s tímto začal Intel, který měl problém s L2 cache u Pentií M. Vadným kouskům pak část cache a speedtep vypnuli a prodávali to jako Celeron M. Nihil novum sub sole.
Tak to taky nebylo myšleno. Základní otázka je:
bude opensource driver horší než proprietární, když proprietární obsahuje technologie, které v opensource být nemohou? Nebudou tyto patentované technologie někde "chybět"?
Kdyb AMD tetnto driver napsalo samo, zcela nepochybně by byl lepší, než když ho napíše třetí strana. Odtud moje dedukce, že nVidii stačí pustit ven vlastní opensource driver a eliminuje jakýkoli důvod pro ATI na unix-like OS
AMD procesory jsou sračky, teď lituji, že jsem si koupil Athlona 64 X2 5200+.Mám Turiona 64 X2 Mobile TL-60 a řekl bych, že výkonově to zas taková sračka nebude(i když asi není ono srovnávat Turion a Celer), ovšem topič a žrout je to nehorázný a docela také trochu lituji jeho koupě.
Jinak to vítám, doufám, že se podobně chytne i nVidia.Těžko, nVidia na tom není tak špatně jako AMD.
Nvidia are a company without a processor in a world where graphics is going to be on CPU soon. Lets say I don't own any Nvidia shares.
Feb 23 16:18:06 Jasonn kernel: irq 18: nobody cared (try booting with the "irqpoll" option)Takže to nebude zas až tak nová záležitost, tohle se mi dělo už kdysi dávno v době, kdy jsem používal GeForce2.