abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1961 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    23.4.2007 01:17 thingie
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Tento článek jsou hrozné a děsivé lži!

    (no, a teď si ho jdu přečíst :o))
    23.4.2007 06:47 lev | skóre: 12 | blog: Lev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Myslím, že Michal mohl napsat distro na kterém to zkoušel i když je to určeno všem distribucím a taky to zkusit alespoň na dalších dvou.
    ..Zítra je taky den, ale nebylo by špatné už dnes něco řešit ....
    23.4.2007 08:17 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Distribuce byla Mandriva 2007. Je pravda, že jsem to mohl, podobně jako tehdy smart, otestovat na více distrech ...
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    NbS avatar 23.4.2007 09:00 NbS | skóre: 26 | blog: Linux jako Linux ... vsude je neco jako /etc | Prague
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Myslim, ze La Ora je theme pouzivane pouze Mandrivou :)) jak je ze screenu jasne
    Pan Bily byli bily strop, aby byl bily ... (Opravdu si myslite, ze je to spravne) ?
    Petr Tomášek avatar 23.4.2007 09:37 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Je to prasárna, k čemu když jsou máme balíčkovací systémy pro jednolivé distribuce? To už si to člověk může installovat ze zdrojáků a vyjde to nastejno...

    (Pravda, autopackage nemůžu přijít na jméno od té doby, co kvůli němu přestal vydávat Abiword RPM-ka pro FEDORu - pod záminkou: „máš to v autopackage“).
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    Josef Kufner avatar 23.4.2007 11:01 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Jo, taky si myslím. Jestli má smysl něco v tomhle směru dělat, tak leda nějaké standardizované API nad skutečným balíčkovacím systémem (jak už mnozí psali a říkali).

    Dva balíčkovací systémy jsou snad i horší než žádný.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    23.4.2007 15:04 Jirka Wolny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    No, mně by se naopak existence dvou balíčkovacích systémů líbila.

    První systém by obsahoval balíčky silně optimalizované pro danou distribuci (všechny programy by byly překompilovány oproti tým samým knihovnám, všechny knihovny by byly sdílené a linkované dynamicky, ...). Tento systém by byl preferovaný pro open-souce aplikace, mělo by jím být nainstalováno 99% všech balíčků.

    Druhý balíčkovací systém by se naopak snažil maximální univerzalitu (nezávislost na distribuci). Ke všem aplikacím by byly knihovny přilinkovány staticky, balíček by měl mít minimum závislostí. Tímto druhým balíčkovacím systémem by byly šířeny převážně komerční a closed-source aplikace. Normální uživatel by měl nainstalovány asi tak dva, tři programy tímto způsobem.

    I když si nejsem jistý, jestli autopackage chce být tím druhým univerzálním balíčkovacím systémem.
    Josef Kufner avatar 23.4.2007 16:18 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Ale tohle bude vždy dělat problémy, protože ten hlavní balíčkovací systém v klidu dovolí odinstalovat něco na čem závisí něco z toho univerzálního. Prostě to nemůže nikdy pořádně fungovat.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    24.4.2007 06:16 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    To druhé dělá klik, obdoba DMG v Mac OS X (tedy zapackovaný image disku s potřebnými závislostmi) a nemusí přitom zasahovat do /usr.
    Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
    Dalibor Smolík avatar 23.4.2007 11:05 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Se zájmem jsem si článek přečetl, ale myslím si, že mi aptitude a dpkg u Debianu naprosto stačí :-)
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    23.4.2007 11:18 spectrum | skóre: 29 | blog: spectrumblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    A mně zas stačilo přečíst si tento komentář. :-) Jo, není kam spěchat ...
    23.4.2007 16:17 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Takže já příště požádám pana Smolíka o napsání komentáře a ten se bude číst místo článku :-D
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    Dalibor Smolík avatar 23.4.2007 22:13 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Tak to bych vám moc neradil. :-) Slabší povahy by mohly mít noční běsy.
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    23.4.2007 11:31 BrainLess
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Osobne si myslim ze tato aktivita byt s jiste bohulibim zamyslem je kontraproduktivni. Na jednu stranu je krasne ze Linux dava lidem svobodu ale na druhou stranu se imho zabiji sam tim ze tu vladne anarchie. Za krasny priklad anarchie povazuji prave vytvoreni (kolikateho uz ) balickovaciho systemu autopackage. Stovky distribuci, desitky balickovacich systemu, v kazde distribuci se vsechno konfiguruje jinak. Aby se v tom prase vyznalo.
    23.4.2007 11:28 BrainLess
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Krasna ukazka tristeni sil. A toho jak vytvorit projekt jen proto abych mohl neco delat a zviditelnit se. Dekuji nechci.
    23.4.2007 12:45 dusan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    Že to vobec niekoho napadá robyť. Nestaci rpm(nadstavby smart urpmi) a debian package. Nechapem načo to všetko.

    Keď už tak by sa mali také extra programy inštalovať do /home/uživateľ/programy/program alebo do /usr/local/program s vlastnymi binarnimi libkami. (napríklad ako Q4demo)

    Ale aj tak v konečnom dôsledku by sa mali potom dať do depozitárov tej ktorej distribucie keď bude o extra program záujem.
    23.4.2007 17:18 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace softwaru v Linuxu - 2 (Autopackage)
    To je o cem jsme se tu bavili milionkrat ....

    1. bud mam sve distro, kde je vse a funguje to jak ma
    2. nebo nemam sve distro a pouzivam Slackware a pod a RESIM vse SAM

    Ostatni je paskvil ...

    Never give up ! Stay ATARI !

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.