Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V předchozím článku o LinuxExpu jsme vám přinesli názory vystavujících. Ale jak vnímal tuto výstavu návštěvník?
U vchodu probíhalo odškrtávání registrovaných návštěvníků a prodej vstupenek neregistrovaným. Potom každý dostal tašku s reklamními letáky, několika propiskami a anketou.
Ve výstavní části byly poměrně jasně odděleny firmy a open source projekty, zadní prostor byl určen pro dva přednáškové sály.
V open source části byl hned na ráně stánek openSUSE a vedle něj Wikimedia. Ta si k prezentaci vypůjčila Microsoft Surface, na němž předváděla multimediální obsah z Commons a vyhledávání pomocí přikládání kartiček s něčím vzdáleně připomínajícím QR kódy. Mít stoleček od MS hned vedle openSUSE vypadalo přinejmenším zajímavě...
Kartička s kódem se musí zatížit, aby ji kamery přečetly
U stánku openSUSE se nacházely dva počítače, jeden s GNOME a jeden s KDE4, několik hackerů a občas probíhala soutěž. Na počítačích se dalo vyzkoušet SUSE Studio, hackery jste mohli potrápit záludnými otázkami a u židličky s nápisem soutěž bylo vyskládáno několik cen, převážně plyšového charakteru. Vždy byla zadána otázka, kolemjdoucí měli zapsat odpověď a své jméno na lístek a ten hodit do krabičky. Z krabičky se pomocí patentovaného algoritmu zatřes&vytáhni™ tahaly lístečky a vytaženým bylo naloženo z dostupných cen.
Vedle openSUSE se nacházel Vojta Trefný. Také měl před sebou dva počítače, tentokrát s betou Ubuntu 9.04. Na jednom běželo rozumně použitelné GNOME a na druhém KDE 4. Na obou byla věčně otevřena susí wiki, lidé tam hledali odpovědi na otázky ze soutěže odvedle. Vojta dále prodával knížky a samolepky.
Následoval stánek Joomly, ale protože jí rozumím jako koza petrželi, tak se mu moc věnovat nemohu. Měli tam hezkou prezentaci běžících webů aneb co se všechno dá s Joomlou udělat.
U stánku Hacking & Development jsem strávil asi nejvíce času. Jedná se o projekt, který portuje jádro na různá kapesní zařízení Palm. Naposledy jsem se s nimi setkal loni a jsou vidět opravdu veliké pokroky. Už bych to nazval použitelným v produkčním prostředí. Smekám, já bych na reverzní inženýrství neměl nervy.
Jednoho čtvrtečního odpoledne k tomuto stánku zabloudil starší pán v obleku a po přečtení nápisu Hacking se otázal vývojářů, jestli jsou to hekři. A oni, že jo. Rozhovor pokračoval otázkou, proč chtějí zničit všechny počítače na světě... Po krátkém udiveném pohledu byl termín "kernel hacker" uveden na pravou míru a pán odcházel s trochu klidnějším srdcem. Řadím mezi kuriozity.
Další nejčastější otázka poté, co lidé viděli, co Palmy poháněné tučňákem všechno dovedou, byla "Kolik ten software stojí". Málokdo si zkrátka dokáže představit, když vidí, jak se vývojáři dřou, že by takovýto výtvor mohl někdo nakonec dávat zadarmo.
Hned vedle hackerů byl Tomáš Matějíček se svým Slaxem. Měl tam dva EEE Boxy a kolemjdoucím, kteří mu nabídli flašku, instaloval Slax o sto šest. Během tlačení modulů přes USB odpovídal na otázky o budoucnosti Slaxu, modulech a plánované verzi 7.
Ve výstavní části jsme dále mohli vidět přenosnou prodejnu knih BEN, butik konkurence a stolečky s občerstvením.
V komerční části jste mohli navštívit prezentace firem nabízejících vše možné od housingu přes anti* a outsourcing až po účetnictví. Protože bych určitě na někoho zapomněl a ten by si pak stěžoval, odkážu vás radši na oficiální seznam a sem dám jenom pár fotek.
Připomínám, že rozhovory se zástupci některých z nich jste si mohli přečíst v minulém díle.
Bezesporu nejdiskutovanější byla účast Microsoftu na linuxové akci. Na obě jejich přednášky jsem byl velmi zvědavý. Takže:
Na jejich první přednášce mluvil Roman Šuk o vztahu MS k OSS. Začal tím, že spolupracují například s vývojáři Apache a PHP, aby to běželo na Windows, a potom nadšeně rozprávěl o jejich implementaci SourceForge - CodePlexu. Mluvil také o soutěži, kterou vyhlásili. Ve zkratce: Vyvíjejte s jejich nástroji nebo něco, co rozšíří funkčnost jejich produktů, nahrajte to na CP a možná něco vyhrajete. Kdosi se otázal, jak se dá vylepšit jejich produkt, když nemáte zdrojáky. Tak prý pomocí jejich API.
Na přednášce neustále vytahoval, že ke svým produktům i k Windows mohou dodat zdrojáky. Musíte sice podepsat krutou NDA a nesmíte je zkompilovat, abyste se přesvědčili, že je to opravdu ono, ale stejně je to úžasné. Nedělal jsem si čárky, kolikrát to za těch 45 minut vzpomenul, ale 5× určitě.
Druhá přednáška se týkala PHP, což je jistě linuxová parketa, na Windows. Štěpán Bechynský představil Open Source Lab v Redmondu, kde se testuje "nepřátelský" software, a vyvíjel se tam například WMP plugin do Firefoxu. Dále si spustil Windows 7 (nějaký nightly build) a v krásně barevném klikacím centru ukázal správu bezpečnosti v IIS 7. Jako velkou výhodu prezentoval, že vadná aplikace neohrozí celý server...
Potom si otevřel Visual Studio a předvedl, jak je jednoduché napsat vlastní modul do IIS. Přiznám se, že modul do Apache jsem nikdy nepsal, takže nemohu srovnávat. Ale vypadalo to fakt jednoduše (bez ironie).
Vlastimil Ott zahájil druhý den akce pádem Plasmy, protože si k prezentaci zvolil Mandriva Linux 2009.1 s KDE 4. Plasma totiž zjevně špatně nese, když se jí pod nohama změní rozlišení, čemuž se ovšem nedá vyhnout, pokud si k prezentaci zvolíte projektor s nativním rozlišením 800×600.
Prezentace začala historií Mandriva Linuxu (tedy vlastně Mandrake Linuxu), vývojem a bleeding-edge vlastnostmi. Protože tíhnu k adrenalinovému softwaru, prezentace mě zaujala. Kdybych nemiloval dpkg, určitě bych si nainstaloval Cooker. Mandriva je opravdu jednou z těch distribucí, které razí cestu, což bylo v přednášce demonstrováno na mnoha příkladech (netbooky, KDE 4...).
Na přednášce o MySQL nastoupil nejdříve Martin Malý a spustil manažerštinou o zastoupení MySQL v ČR firmou Servodata. Používal některé termíny, kterým nemůže běžný technik rozumět. Až se vrátím z mítinku o kešflou, řeknu vám ke katování kostů něco víc, OK?
Tomáš Pivoda navázal výhodami MySQL nad běžnými pracími prostředky. Zmínil například binární replikaci a hlavní výhodu: cenu. Projekty mohou začít s MySQL zadarmo a až se rozrostou, mohou si koupit profi nástroje a podporu.
YaSTaři měli dvojblok přednášek. Na té první, o AutoYaSTu, bylo tak narváno, že se nešlo dostat do sálu. Nakonec se publikum trochu zagzipovalo, takže byli všichni zájemci uspokojeni.
Další přednáška narážela na dnešní neklidnou dobu, kdy má každá firma, církev, město, škola, Stano... svoji distribuci. Marek Stopka, známý balič, předvedl, jak si do svého nového distra nacpat nové programy a Michal Hrušecký představil SUSE Studio.
Nadešla ta chvíle, kdy se konečně dozvíte, co je to to nové Studio (tedy, pokud jste to už nezadali do Googlu). Takže: Jedná se o propracované Web 2.0 Beta rozhraní pro tvorbu vlastního LiveCD nebo flashky. Přímo v prohlížeči si naklikáte balíčky, splashscreen a vlastní skripty a přímo na serveru necháte sestavit. Pokud se vám nechce výsledek stahovat, můžete si jej hned na serveru spustit - nabootuje se v KVM a otevře se sezení VNC. Během práce v tomto emulátoru se ukazují soubory, které byly změněny, a vy je můžete jedním kliknutím zakomponovat do výsledného obrazu. Zase jsem zíral a záviděl (já si dle potřeby ohýbám buď Debian Live nebo Slax, a to prostě na Studio nemá).
Vyvrcholením celé akce byla přednáška Linux na dlani. Marek Vašut pohovořil o úskalích portace Linuxu na malá zařízení - zavádění jádra, podpora hardwaru, reverzní inženýrství a spousta dalších věcí. Lehce také nakousl userspace a pokusy o rozjetí OpenBSD.
Ve středu odpoledne se konala panelová diskuze. Za obdélníkovým stolem zasedla rada ve složení Jan Wildeboer, Jan Šedivý, Jiří Karpeta, Filip Molčan, Michal Rada a moderátor a provokatér diskuze Petr Krčmář.
Diskutující se lehce představili a Jan Wildeboer povídal o vydělávání na (nejen) otevřeném softwaru. Každý den chodí žebrat na ulici do firemního červeného klobouku.
Petr Krčmář nadnesl téma otevřené standardy a už to jelo. Strhl se takový menší flejmkríg naživo (co také čekali, že?). Bohužel byl předčasně ukončen; na celou diskuzi vyhradili jenom hodinu. Odcházel jsem hned po oficiálním ukončení akce, takže nevím, jestli účastníci pokračovali až do krve...
A to je z letošního LinuxExpa vše. Pokud jste dočetli až sem, gratuluji. Pokud jste tam nebyli, tak alespoň vidíte, o co jste přišli. Pokud budete mít za rok cestu, stavte se.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
"Hned vedle hackerů byl Tomáš Matějíček se svým Slaxem"
Proč na fotografii Tomáš Matějíček chybí?
nezna nekdo toho pana, co sedi tak nepritomne u stanku IBM ?