Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Pro zástupce Open Source komunity, podnikové sféry či veřejné správy, stejně jako pro zájemce z řad veřejnosti, je LinuxExpo každý rok tradičním místem setkávání.
Microsoft bude mít svého zástupce i v panelové diskuzi. Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje se jí zúčastní spolu s vedoucím českých vývojářů v Google Janem Šedivým, předsedou sdružení OSS Alliance Filipem Molčanem, předsedou Iniciativy informatiky pro občany Michalem Radou, a vývojářem na platformě Open Source ze společnosti Red Hat a lobistou za otevřené standardy Janem H. Wildeboerem, který svou přednáškou o nových trendech také LinuxExpo zahájí.
V rámci programu se návštěvníci budou moci seznámit se zálohovacím řešením IBM Tivoli Storage Manager v6.1, zcela novou technologickou platformou Jazz, možnostmi vývoje a testování aplikace s využitím Open Source databáze MySQL, případovou studií realizace podnikového workflow systému na platformě Jboss či způsoby, jak se bránit před počítačovými hrozbami, které se na Linuxu vyskytují.
Část LinuxExpa je již tradičně věnována neziskové vývojářské komunitě a nekomerčním projektům. Letos se na konferenci a výstavě představí většina významných komunitních distribucí. Ukázány budou chystané novinky v distribuci Fedora 11, systému Mandriva Linux či openSUSE. Bude představeno také nové Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope. Za pozornost bude jistě stát i přednáška o české Wikipedii či o profesionální grafice, která je považována za jednu z oblastí, ve kterých se stále nepodařilo prosadit Linuxu a Open Source aplikacím.
LinuxExpo se uskuteční ve dnech 15. až 16. dubna 2009 v konferenčním centru pražského hotelu Olympik Artemis. Podrobné informace včetně kompletního programu a registračního formuláře pro vstup zdarma najdete na www.linuxexpo.cz.
Za pořadatele:
Pavla Kratochvílová
Exponet s.r.o.
E-mail: pk@expo-net.cz
Tel.: +420 226 066 933
http://www.expo-net.cz
Společnost Exponet s.r.o. je pořadatel odborně zaměřených konferencí, veletrhů a výstav. Portfolio služeb zahrnuje i pořádání firemních prezentací, seminářů, tiskových konferencí a společenských akcí a realizaci výstavních expozic a stánků na tuzemských i zahraničních veletrzích. Mezi největší pořádané akce patří konference a výstavy IT Security Workshop, LinuxExpo, Mobile & Wireless Solutions, Data Storage Workshop a IP Telephony Workshop.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Microsoft zjavne trpi schyzofreniou. Na jednej strane idu podporovat open source na druhej strane robia problemy kde sa len da:
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/microsoft-zaluje-tomtom-kvoli-linuxovemu-jadru
Je to docasne pomatenie mysle alebo podpora opensource "na oko"?
zdravim,
uz asi tyden se mi zda sen po precteni seznamu hlavnich partneru Linuxexpa o tom, jak jednou clovek prijde na odbornou konferenci/vystavu Microsoftu a
tam budou stanky RedHatu, Novellu, Mandrivy (nebo i Apple) a budou tam nabizet sve produkty, delat svoje prednasky. Samozrejme, ze budou stahovat
Microsoftu zakazniky a nikomu to nebude vadit.
Hezky sen, ze ?
Co dodat ?
Microsoft sice udelal par zajimavych a vstricnych tahu. Ale asi hlavni chybou je to, ze velke firmy, co se tvari jak propaguji Linux nejsou schopni zaplatit partnerstvi na Linuxexpu za par drobnych nebo jim za to Linuxexpo jiz nestoji. Chapu, ze veletrh neni zadarmo.
Clovek by mel byt tolerantni. Ale ne, kdyz mu nekdo bere ksefty. Do obchodu totiz tolerance nepatri.
Microsoft sice udelal par zajimavych a vstricnych tahu. Ale asi hlavni chybou je to, ze velke firmy, co se tvari jak propaguji Linux nejsou schopni zaplatit partnerstvi na Linuxexpu za par drobnych nebo jim za to Linuxexpo jiz nestoji. Chapu, ze veletrh neni zadarmo. Clovek by mel byt tolerantni. Ale ne, kdyz mu nekdo bere ksefty. Do obchodu totiz tolerance nepatri.Výstižné.
Skoda ze LinuxExpo na vsech upoutavkach hlasa, ze tam bude hlavne Microsoft. Tahle akce byvala zamerena jinak ..