plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Pro zástupce Open Source komunity, podnikové sféry či veřejné správy, stejně jako pro zájemce z řad veřejnosti, je LinuxExpo každý rok tradičním místem setkávání.
Microsoft bude mít svého zástupce i v panelové diskuzi. Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje se jí zúčastní spolu s vedoucím českých vývojářů v Google Janem Šedivým, předsedou sdružení OSS Alliance Filipem Molčanem, předsedou Iniciativy informatiky pro občany Michalem Radou, a vývojářem na platformě Open Source ze společnosti Red Hat a lobistou za otevřené standardy Janem H. Wildeboerem, který svou přednáškou o nových trendech také LinuxExpo zahájí.
V rámci programu se návštěvníci budou moci seznámit se zálohovacím řešením IBM Tivoli Storage Manager v6.1, zcela novou technologickou platformou Jazz, možnostmi vývoje a testování aplikace s využitím Open Source databáze MySQL, případovou studií realizace podnikového workflow systému na platformě Jboss či způsoby, jak se bránit před počítačovými hrozbami, které se na Linuxu vyskytují.
Část LinuxExpa je již tradičně věnována neziskové vývojářské komunitě a nekomerčním projektům. Letos se na konferenci a výstavě představí většina významných komunitních distribucí. Ukázány budou chystané novinky v distribuci Fedora 11, systému Mandriva Linux či openSUSE. Bude představeno také nové Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope. Za pozornost bude jistě stát i přednáška o české Wikipedii či o profesionální grafice, která je považována za jednu z oblastí, ve kterých se stále nepodařilo prosadit Linuxu a Open Source aplikacím.
LinuxExpo se uskuteční ve dnech 15. až 16. dubna 2009 v konferenčním centru pražského hotelu Olympik Artemis. Podrobné informace včetně kompletního programu a registračního formuláře pro vstup zdarma najdete na www.linuxexpo.cz.
Za pořadatele:
Pavla Kratochvílová
Exponet s.r.o.
E-mail: pk@expo-net.cz
Tel.: +420 226 066 933
http://www.expo-net.cz
Společnost Exponet s.r.o. je pořadatel odborně zaměřených konferencí, veletrhů a výstav. Portfolio služeb zahrnuje i pořádání firemních prezentací, seminářů, tiskových konferencí a společenských akcí a realizaci výstavních expozic a stánků na tuzemských i zahraničních veletrzích. Mezi největší pořádané akce patří konference a výstavy IT Security Workshop, LinuxExpo, Mobile & Wireless Solutions, Data Storage Workshop a IP Telephony Workshop.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Microsoft zjavne trpi schyzofreniou. Na jednej strane idu podporovat open source na druhej strane robia problemy kde sa len da:
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/microsoft-zaluje-tomtom-kvoli-linuxovemu-jadru
Je to docasne pomatenie mysle alebo podpora opensource "na oko"?
zdravim,
uz asi tyden se mi zda sen po precteni seznamu hlavnich partneru Linuxexpa o tom, jak jednou clovek prijde na odbornou konferenci/vystavu Microsoftu a
tam budou stanky RedHatu, Novellu, Mandrivy (nebo i Apple) a budou tam nabizet sve produkty, delat svoje prednasky. Samozrejme, ze budou stahovat
Microsoftu zakazniky a nikomu to nebude vadit.
Hezky sen, ze ?
Co dodat ?
Microsoft sice udelal par zajimavych a vstricnych tahu. Ale asi hlavni chybou je to, ze velke firmy, co se tvari jak propaguji Linux nejsou schopni zaplatit partnerstvi na Linuxexpu za par drobnych nebo jim za to Linuxexpo jiz nestoji. Chapu, ze veletrh neni zadarmo.
Clovek by mel byt tolerantni. Ale ne, kdyz mu nekdo bere ksefty. Do obchodu totiz tolerance nepatri.
Microsoft sice udelal par zajimavych a vstricnych tahu. Ale asi hlavni chybou je to, ze velke firmy, co se tvari jak propaguji Linux nejsou schopni zaplatit partnerstvi na Linuxexpu za par drobnych nebo jim za to Linuxexpo jiz nestoji. Chapu, ze veletrh neni zadarmo. Clovek by mel byt tolerantni. Ale ne, kdyz mu nekdo bere ksefty. Do obchodu totiz tolerance nepatri.Výstižné.
Skoda ze LinuxExpo na vsech upoutavkach hlasa, ze tam bude hlavne Microsoft. Tahle akce byvala zamerena jinak ..