plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Na podzim minulého roku vyhlásil portál AbcLinuxu.cz společně s Liberix, o.p.s., projekt, který by měl vyústit v dostupné open source řešení implementace přístupu k datovým schránkám. Protože v té době existovalo pouze nevhodné oficiální řešení (které nešlo označit za multiplatformní až už vůbec ne otevřené), rozhodli jsme se přislíbit finanční odměnu vývojářům, kteří by vytvořili přenositelné svobodné řešení, které by mohlo být používáno v Linuxu i dalších operačních systémech. Záhy se připojili další jednotlivci i organizace a finanční odměna pro řešitele projektu rostla.
Během podzimu došlo ke specifikaci úkolu, hledání vývojářů a zadání konkrétních činností. Práce se nakonec chopili tři řešitelé, kteří každý k úkolu přistupovali odjinud. Souběžně tak vznikaly:
Všechny tři projekty se blíží dokončení (bohužel komunikace s řešitelem třetího projektu vázne) a rádi bychom jim poskytli prostor pro veřejné testování, odchytávání chyb a posléze představení. Podívejte se na jejich zdrojové kódy, zkuste je sestavit, pročtěte si seznamy podporovaných funkcí a nahlaste chyby do Bugzilly, připojte své komentáře a připomínky atd.
(Petr Písař), stránka projektu na AbcLinuxu.cz: libisds
libisds je klientská knihovna pro přístup k SOAP rozhraní ISDS napsaná v jazyce C (verze ISO99) a šířena podle podmínek licence LGPL-3. Zdrojové kódy lze získat na http://repo.or.cz/w/libisds.git.
Podporovat všechny operace, které ISDS nabízí, formou knihovny napsané v jazyce C a s co nejpřívětivějším rozhraním pro programátory.
Hotovo je:
Udělat v dohledné době:
Udělat později:
Udělat někdy:
Podrobný popis vývoje je v blogu: Zpráva z vývoje libisds.
(Václav Rosecký), stránka projektu na AbcLinuxu.cz: JAVA_ISDS
JAVA_ISDS – multiplatformní knihovna v Javě pro přístup k ISDS (informačnímu systému datových schránek). Aktuální zdrojáky jsou na http://github.com/xrosecky/JAVA_ISDS (na stejném místě najdete i javadoc a jednoduchý tutoriál).
Knihovna se skládá ze čtyř modulů:
Je potřeba:
Build se provádí mavenem, takže jen stačí spustit příkaz "mvn package" a ten se o vše potřebné postará.
Existuje jednoduché GUI, které umí otevřít podepsanou datovou zprávu a s pomocí tohoto pluginu (http://userscripts.org/scripts/show/63178) otevřít zprávu ve webovém prohlížeči a tím se zbavit závislosti na FormFilleru.
Oba projekty (snad i třetí, pokud se jeho autor ozve) projdou testovacím obdobím, ale mezitím pro ně vytvoříme samostatné stránky, na kterých budou veškeré potřebné informace, návody a podobně. Jakmile bude software ve stavu, kdy jej bude možné prezentovat širší veřejnosti, pokusíme se tuto informaci rozšířit, pomoci s propagací a všeobecně zajistit, aby z této práce mohlo mít co nejvíce lidí užitek. Kromě toho také rozdělíme mezi řešitele finanční odměnu.
Pro oba prezentované projekty (libisds, JAVA_ISDS) jsme v Bugzille na adrese bugzilla.abclinuxu.cz založili sekci, ve které je možné hlásit chyby. Využijte toho.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
goto
while
vnořený do switch
. Fíha.. Beautiful is better than ugly. Simple is better than complex. Flat is better than nested.
goto
je pro opravdové programátory. Je opravdu dobře, že na té knihovně dělá ten nejlepší
Ty uvatelske testy bych klidne nadefinoval, Oracle procistil Sun a ja jsem propadl sitem, pry ma dost testeru a tak se ted doma trosku nudim
Systém nahlásil následující chybu: StatusCode = 1041 StatusMessage = Již existuje datová schránka ajiak3j, jejíž majitel má stejné IČ 47114983.Zde je jednoduchy Firefox JavaScript generator validniho IC a jeho textove podoby jenz je mozne pouzit jako Prijemni pro rychlou identifikaci ruznych schranek: http://www.practicaltester.com/ds/ic/gen10ic.html Aby bylo mozne posilat zpravy od jedne schranky do druhe je treba to aktivovat, viz "Nastaveni -> Povolit prijem" PS: Doporucuji take pouzivat kanonickou validovanou postovni adresu, predejde se tim pripadnym budoucim problemum s certifikaty. Kanonickou validovanou adrecu je mozne ziskat treba z on-line formularu Ministersterstev, treba tady: http://formulare.mpsv.cz/okprace/cs/form/ZaEZZ.jsp
- Razeni statu podle Unikode znaku, Ceska Republika je na konci seznamu ? - Odhlasis se a ono to porad tvrdi, ze nelze poslat formular na novou schranku protoze jsi stale prihlaseny ? - V emajlu jsou jen prihlasovaci udaje, ale ne jiz treba jemno/firma a tak ?Uff, Uff
- Zridit is jednu firemni schranku (muze mit i nexesitujici, ale platne IC) - Povolte prijimat zpravy - Zavolat na linki podpory shranek, rici ze vuvujite SW co generuje faktury a chete je posilat pres DS Nahlasite svuj mail a dostanate v nem link a heslo do oblasti resitelu aplikaci - Zde nadete zadost ve form filleru o aktivaci posilati komercnich zprav , vyplnte a prodrobne si prectete podmiky, viz muj komentar o publik bugzille nize - Asi za pul dne dostanete email ze pristup je povolen - Po prihlaseni uvidite novou ikonku "Poslani Postovni zpravy" - Zadejte ID vasi druhe schranky jenz ma povolene prijimani zprav a poslete ji jeden z podporvanych souboru