Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Třetí díl našeho seriálu se zabývá podporou Linuxu v Union Bance. Rozhovor jsem vedl s panem Janem Sládečkem z odboru marketingu a panem Petrem Kulheimem ze společnosti ISSA Czech s.r.o., která pro Union banku dodává internetové bankovnictví.
Mohl byste našim čtenářům představit vaši banku a její profil?
Jan Sládeček: Union banka je univerzální banka, zaměřená na poskytování služeb občanské klientele (retail banking).
Jaké metody přístupu k účtu Union Banka podporuje?
Jan Sládeček: Union banka se již od roku 2000 aktivně podílí na rozvoji produktů, které umožňují ovládat účet přes alternativní kanály, především přes mobilní telefon a internet. V roce 2000 zprovoznila Union banka aktivní GSM Banking s mobilním operátorem T-Mobile a internetovou banku. V současné době provozuje Union banka aktivní GSM Banking se všemi mobilními operátory v ČR, komplexní internetovou banku a home banking, pasivní GSM Banking a pasivní ovládání účtu přes klasický tlačítkový telefon. Pro rok 2003 se připravují další rozšiřování a zkvalitňování těchto služeb. Z toho je patrné, že tyto alternativní kanály banka výrazně podporuje.
Kromě uvedených prodejních kanálů banka provozuje klasickou síť obchodních míst (cca. 70).
Které služby je možné ovládat přes internetové rozhraní?
Jan Sládeček: Přes internet lze v současné době ovládat službu I-banka (internetová banka) a PC Bussines Banking. V roce 2003 se připravují další rozšíření těchto služeb.
Jakým způsobem si váš zákazník může objednat tuto službu a kolik za ni zaplatí? Zvýhodňujete elektronicky podané příkazy?
Jan Sládeček: V současné době je pro klienta nejvýhodnější, pokud si zřídí některou ze služeb elektronického bankovnictví k nabízeným balíčkům produktů. Tato tabulka ukazuje stručné zhodnocení všech produktů elektronického bankovnictví společně s nejvýhodnějším poplatkem za využívání.
Za platby v elektronické formě klient zaplatí pouze 2,- Kč oproti 8,- Kč za platbu v písemné formě podanou na obchodním místě banky.
Které operační systémy a prohlížeče podporujete? Je možné přístupovat přes operační systém Linux?
Jan Sládeček: Pro přístup z internetu (i-banka) podporujeme všechny OS MS Windows od verze 95 a vyšší. Přes operační systém Linux lze přistupovat do i-banky přes prohlížeč Netscape 4.7.x. V prosinci tohoto roku připravujeme umožnit přístup do i-banky přes prohlížeče dalších výrobců mimo MS jako jsou Mozila, Opera, Netscape atd. prakticky ze všech operačních systémů, ve kterých jsou tyto další prohlížeče podporovány (Linux, Mac, klony unixu apod.)
Petr Kulheim: Současnou verzi je možno provozovat také na Netscape 7.x a Mozilla 1.x včetně platformy Linuxu - není to vlastnost pouze nové verze. S prohlížečem Opera jsou zatím i v nové verzi jisté problémy, ale jakmile se vyřeší závažnější záležitosti, i ten by měl být pak podporován.
Jak náročná byla pro vás příprava univerzální I-Banky?
Petr Kulheim: Uživatelské rozhraní I-banky bylo od samého počátku pojato tak, aby bylo co nejjednodušší a nekladlo na klientský systém žádné speciální požadavky a přitom byla zaručena dostatečná funkčnost a bezpečnost. I-banka nevyžaduje žádné zvláštní instalace aplikací, certifikátů ani driverů. Od klientské aplikace - HTML prohlížeče - požaduje pouze základní věci jako je 128-bit SSL, JavaScript a Cookies. Takže není vážný důvod, proč by nebylo možno používat prohlížeče na různých operačních systémech. Všichni přece nemusí používat MS Windows a MS Internet Explorer, i když je třeba podotknout, že 99% uživatelů systém MS Windows používá. Nedá se tedy moc mluvit o náročnosti z pohledu podpory různých systémů, ale spíše se jedná o koncepci řešení minimalizující požadavky na klientský systém.
Hodláte podporovat Linux i do budoucna?
Petr Kulheim: Pokud nebude požadována koncepční změna řešení nebo nevystanou jiné omezující požadavky či důvody, hodláme jako dodavatel systému nadále podporovat platformově nezávislé řešení.
Měl jsme možnost vyzkoušet si I-Banku nanečisto. Ovládání je sympaticky jednoduché a přehledné. Místy sice působí spíše spartánsky, dá se na něj však rychle zvyknout. Velmi pozitivně hodnotím kalendář, který je možné spustit u některých příkazů. Je velmi hezký a snadno se ovládá. Připomíná kalendář z panelu KDE.
Nápověda a chybová hlášení doznala během Vánoc výrazného
zlepšení, před tím byla zaměřena spíše na inženýry . Z hlediska
funkčnosti obsahuje I-Banka jen základní minimum, jako je zadávání
jednorázových i trvalých příkazů či prohlížení historie.
Banka funguje pod Linuxem s Mozillou bez problémů, leč Konqueror je hned po přihlášení odmítnut. Změna identifikace sice obelstila tento test, jenže po načtení úvodní stránky Konqueror stejně spadl.
Celkově bych hodnotil I-Banku jako slušné internetové bankovnictví se sympaticky jednoduchým ovládaním. Snad jen ten rozsah funkcí by mohl být širší.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: