Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 20:12
CodeWeavers přichází s produktem CrossOver Games. OOXML bude asi schváleno jako standard ISO. Dreamlinux 3.0. Fedora 9 Beta. Zenwalk Live 5.0. Distribuční rada: jak se konečně zbavit toho vlezlého Ubuntu.
Damn Small Linux 4.3 RC1 aktualizuje všelijaké skripty, nahrazuje program kalkulačky a odstraňuje moduly SCSI. KNOPPIX 5.3.1 nabízí novinky, které jste mohli najít ve veletržní verzi 5.3.0. SystemRescueCd 1.0.1 přechází na JWM z Window Makeru, aktualizuje software, přidává impitool, automaticky detekuje softwarový RAID a ještě další novinky a opravy. GoboLinux 014.01 Beta 1, distribuce s alternativní hierarchií souborového systému, opravuje různé chyby. Astaro Security Gateway 7.2 Beta má lepší detekci IM a P2P komunikace (možnost QoS, blokování apod.), umožňuje filtrování webu podle Content-Type/MIME-Type a ještě více.
Jediným komerčním produktem, který se přímo zaměřoval pro běh her pro Windows pod Linuxem, byla doposud Cedega firmy TransGaming. Wine se začalo časem zlepšovat a TransGaming se ke zlosti svých stávajících zákazníků začal více zaměřovat na Cider pro Mac OS X. Této situace využila firma CodeWeavers, která se ve srovnání s TransGamingem chová k původnímu Wine přátelštěji (dává zpět spoustu své práce) a už dlouhou dobu poskytuje software CrossOver pro snadné provozování mnohých populárních produktů pro Windows pod Linuxem a OS X. Teprve nyní jsme mohli spatřit nový software CrossOver Games (screenshot), který zaručuje bezproblémový běh vybraných her, včetně hitů jako World of Warcraft, Guild Wars, Prey a celé řady her distribuovaných přes Steam pod Linuxem. CrossOver Games je samozřejmě možné použít také k běhu ostatních her, které běžně fungují pod Wine - je také provozována speciální databáze podporovaných programů. Zájemci mohou otestovat demoverzi, případně si koupit plnou verzi za 39,95 dolarů (zahrnuje rok aktualizací).
Z různých stran světa přicházejí informace o rozhodnutích národních standardizačních orgánů. Prvním zajímavým státem je Norsko, kde je situace popisována jako „skandál“. 21 hlasujících bylo proti, 2 byli pro (tato čísla se liší podle zdroje, nicméně to podstatné zůstává stejné). „Problém“ se tedy vyřešil tak, že se 20 hlasujících bylo uvolněno z jednání a výsledek je tedy „ano“. Slova technologického ředitele Opera Software zněla takto: „Toto je skandál! Jsem šokován. Nemám slov. 21 členů výboru řeklo ne, jenže manažerům MS se i přesto podařilo prosadit své. Je to nepochopitelné.“ Za něj se postavil i předseda výboru Steve Pepper: „Jsem naprosto šokován tím, že se Standards Norway rozhodlo ignorovat velkou většinu výboru. Jsou to byrokraté z výboru, kdo řekl 'ano', a ne Norsko. Je to vítězství pro MS a velká prohra pro zbytek světa.“ A pokračoval slovy:
„Takže když byla většina výboru proti OOXML, proč si myslíte, že Standards Norway řeklo ano. Byli cílem enormního nátlaku jedné zájmové skupiny na trhu, která má k dispozici velké prostředky, a nejpravděpodobnější je, že byli zabraní do svých vlastních zájmů jako standardizační organizace namísto zájmů koncových uživatelů.“ Říká, že by někdo měl jít prověřit Standards Norway a jejich postupy, pokud mohou dojít k takovým šokujícím závěrům. Dodal, že dobrovolně pracoval v oboru standardizace po 13 let, ale po tomto ztratil respekt k Standards Norway a nevylučuje, že práci ukončí. Bjørnhild Sæterøy, která vede projekt OOXML v Standards Norway, říká, že proces byl přesně takový, jaký měl být: „Bylo to velmi těžké rozhodnutí, neboť zde byl silný odpor vůči OOXML a nedosáhli jsme jednotného názoru v tom, zda byly naše připomínky vyřešeny, nebo ne. Učinili jsme toto rozhodnutí, protože chceme být součástí dalšího rozvoje standardu. Dává nám to příležitost ovlivňovat, co se bude dít dál.“ Pepper se ovšem nedal, upozornil ISO na situaci a žádá prošetření Ministerstvem průmyslu a obchodu.
Chorvatsko se v září 2007 vyslovilo pro OOXML. Nyní mělo proběhnout nové hlasování, které Microsoft Chorvatsko odmítl s tím, že není zapotřebí a obvinili národní standardizační orgán z inkompetence. Hlasování proběhlo i navzdory tomuto protestu - z 35 členů jich 17 poslalo svůj hlas, přičemž pouze tři byly souhlasné. Nicméně protože nehlasovala nadpoloviční většina, hlasovací proces byl prohlášen za neplatný a platí tedy předchozí postoj: ano.
Situace v Německu je velmi složitá. Výbor se nemohl vyjádřit proti OOXML (výsledek mohl být jen ano nebo vzdát se hlasu), protože pracovní skupina omezená na 20 zástupců (naplněná převahou partnerů Microsoftu) se vyjádřila 15 hlasy pro a 4 proti. To znamená, že nebyla dokonce dodržena ani pravidla Německého standardizačního institutu, kde se píše, že složení má být vyvážené. Výbor (pozor, to je něco jiného než pracovní skupina) pak hlasoval o dvou zvláštních otázkách. První otázkou bylo, zda souhlasí se zprávou předsedy pracovní skupiny - zpráva se mimochodem nezmiňovala o zjevných problémech na ženevském BRM. Pouze ti, kteří na tuto otázku odpověděli ne (což se považovalo za urážku tohoto předsedy), mohli odpovědět ano na otázku, zda byly v procedurách závažné nedostatky. Zde se odhodlanost opozice zlomila - 7 hlasů bylo pro, 6 proti a 5 nehlasovalo. Bližší informace o okolnostech přináší Andy Updegrove.
Prezident PKN (polský standardizační orgán) doporučil technickému výboru KT 182, kde se projednává OOXML, aby se v případě nedosažení jednotného názoru poslalo do ISO rozhodnutí zdržet se hlasování. Tento dopis byl adresován předsedkyni výboru, ale také členům výboru. Předsedkyně KT 182 se rozhodla toto doporučení ignorovat, ale dokonce nesdělit jeho obsah členům KT 182. To prezidenta zarazilo (údajně se to za dobu existence PKN ještě nestalo), a tak sám dopis zveřejnil na webu. Nakonec bylo započítáno 24 hlasů jako souhlasných, 13 jako nesouhlasných a 4 členové zastávali názor, že Polsko se nemá účastnit hlasování. Zajímavé je ovšem to, že ze zmiňovaných 24 hlasů 7 hlasujících nemělo možná tušení, že je tak jejich hlas započítán. Bylo totiž stanoveno, že neodevzdání hlasu znamená souhlas. Výsledek je jasný: Polsko odevzdá hlas "ano bez připomínek". Polishlinux.org dále upozorňuje na to, že při schůzi výboru byla členům ukázána prezentace o výsledcích ženevského BRM. Jako autor prezentace byl identifikován Raul Pesch z Microsoft Nizozemí. V této prezentaci byla zveřejněna informace, že 98 % problémů OOXML nebylo vyřešeno, což je přinejmenším sporné.
V době psaní článku to vypadá, že OOXML bude schváleno. Aktuální přehled o hlasech naleznete na blogu Open Malaysia či na blogu Andyho Updegrowe. Zemí, které změnily hlas na ano, je opravdu mnoho - tolik, že je nepravděpodobné, že se podaří tyto změny vyvážit. Nicméně je možné, že některá z členských zemí využije možnosti odvolání u ISO/IEC JTC1 - například Kanada.
Vyšel Dreamlinux 3.0, kde došlo k velkým změnám ve vnitřní struktuře distribuce. Chlubí se vysokou rychlostí a nízkou spotřebou paměti v kombinaci se solidní detekcí hardwaru (byla rozšiřována především detekce grafických karet). Změn doznal také instalátor, který by mělo být snazší používat a který nyní umožňuje automatickou instalaci na celý disk. Jako oddělený projekt pak vznikl speciální instalátor na flash disky, který je možné použít, ať už pracujete na Dreamlinuxu běžícím z CD nebo z pevného disku. Další novinky se týkají například vzhledu prostředí. Doporučuji stahovat přes BitTorrent nebo alespoň ověřit kontrolní součet - při stahování z jednoho ze zrcadel jsem měl kus souboru vadný (a stahování nebylo nijak přerušované).
Fedora 9 (Sulphur) se blíží mílovými kroky - konečná verze je plánovaná na 29. duben. Ve Fedoře 9 Beta najdete GNOME ve verzi 2.22 s novým apletem světových hodin, lepšími možnostmi přenosu dat přes Bluetooth, programem Totem s lepší podporou titulků a přehrávačem Rhythmbox, který má nyní podporu pro podcasty a UPnP a stal se výchozím přehrávačem CD. Dále pak v distribuci najdete KDE 4.0.2, Mozilla Firefox 3 Beta 5, vylepšený NetworkManager a open source Flash přehrávač swfdec. Instalátor (Anaconda) umí vytvářet a instalovat na šifrované oddíly, podporuje změnu velikosti oddílů ext2/3 a NTFS a detekce hardwaru probíhá přes HAL a udev namísto kudzu. Další novinky jsou: používání Upstart místo System V init (urychlí spouštění a vypínání), sjednocení systému slovníků, integrace správce balíčků PackageKit, zrychlené spouštění X serveru, zahrnutí podpory pro ext4 a jádro 2.6.25-rc5.
Zenwalk Live 5.0 představuje Zen Installer, se kterým můžete na disk nainstalovat standardní verzi distribuce. Pokud si vytvoříte upravené živé CD, instalátor pak bude na disk pochopitelně instalovat váš upravený systém. Zenwalk Live 5.0 obsahuje funkce, které jste mohli najít v lednovém Zenwalk Linuxu 5.0. Připomeňme, že ten nabídl HAL, X.org 7.3, Xfce 4.4.2, zavedl Wicd pro procházení bezdrátových sítí a samozřejmě zaktualizoval software v systému.
Ubuntu tam, Ubuntu sem a z derivátů se nám točí hlava. Mnozí z nás při pohledu na své počítače zjišťují, že se tento produkt z dílny zlého a nechutně bohatého MS dostal až k nim. Nastává tedy otázka: kam s ním? Nabízíme vám snadný postup řešení problému, celou řadu screenshotů, dobrých tipů, a to vše zdarma!
V první řadě musíme získat něco, s čím to Blbuntu nahradíme. Čistý systém bez klikacích nástrojů a dalšího balastu nám může poskytnout vynikající Slackware 12.0. Pochlapte se konečně a nainstalujte Slack! Stáhneme ISO obraz:
Dalším krokem je vypálení ISO obrazu na CD. Nejprve si necháme vypsat umístění dostupných vypalovacích mechanik v systému a pak obraz konečně vypálíme. Chápeme vaši frustraci se stávajícím systémem, a proto vše pro rychlost předvádíme v konzoli.
$ cdrecord -scanbus scsibus0: 0,0,0 0) 'PLEXTOR ' 'DVDR PX-755A ' '1.07' Removable CD-ROM 0,1,0 1) * 0,2,0 2) * $ cdrecord dev=0,0,0 slackware-12.0-install-d1.iso
Pokud máme to štěstí a ta mizerná herka (Ubuntu) zvládla i tyto dva jednoduché příkazy, můžeme zvolat „Sbohem Ubuntu!“ a resetovat ihned počítač, aby se předešlo dalšímu poškozování našich pevných disků. Při následné inicializaci BIOSu musíme mačkat DEL nebo F2, abychom se dostali do nastavení BIOSu. Tam ověříme, zda bootujeme z CD, protože jinak nám hrozí opětovné spuštění toho pitomého Ubuntu!
A už po chvíli vidíme spouštění Slackwaru a můžeme si tedy částečně oddychnout. Ale neradujte se předčasně - na pevném disku stále ještě vládne chaos. Za pár okamžiků každý správný chalan, windowsák i popelář pozná, že se může hned přihlásit jako root:
Nyní už se povezeme z kopce. Pomocí cfdisk
vytvoříme nové oddíly na disku. Ti, kteří se obávají, že ta distribuce, jejíž jméno už raději nebudeme dále vyslovovat, může přesto zanechat následky, mohou ještě předtím přemazat obsah disku pomocí
dd if=/dev/zero of=/dev/disk bs=4096
Dále přistoupíme k samotné instalací balíčků Slackwaru. Po zadání setup
se nám ukáže dokonalý instalační program, který mohou lecjaké jiné distribuce jen stěží předehnat.
Vybereme cílový oddíl, necháme jej naformátovat, nainstalujeme si balíčky a tuto práci završíme instalací zavaděče. Po restartu počítače už hned chápeme, proč jsme udělali dobře. Tuto skutečnost spolu s nadávkami na... ehm, jinou distribuci a její uživatele ihned oznámíme v blogu či v souvisejících diskuzích!
dd if=/dev/zero of=/dev/disk bs=4096Chtělo by to spíš random a to několikrát
/dev/random
? Myslel jsem, že jsou dostupné jako vlastní zařízení. I když i v takovém případě by ho samozřejmě šlo pojmenovat /dev/random
místo standardního (1,8), aby ho používal i nekonfigurovatelný software.
Hm,mě se zdá instalátor OpenBSD mnohem jednodužší,než Slackware (nastavení systému,výběr a nastavení disku,výběr balíků (je jich jen 6),závěrečné nastavení - systém nainstalovaný do 4 minut)
Pochlapte se konečně a nainstalujte Slack!Až na to že správní chlapi neinstalují Slax, ale kompilují Gentoo(nebo LFS).
vylepšený NetworkManagerVylepšený v čem, mohu-li se zeptat.
Výborně jsem se pobavil. Díky. Myslím tím tu náhradu Ubuntu Slackwarem.
dd
… :-)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.