Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Každý, kdo jednou nainstaloval televizní tuner, ví, že obraz, který dává, není oproti klasické televizi ideální. První nainstalovaný program je v naprosté většině případů xawtv. Tento program je naprostou klasikou a naleznete jej nainstalovaný snad na každém počítačích s Linuxem a televizním tunerem. Má ale několik much, kvůli kterým začne časem většina uživatelů hledat alternativy. Mezi hlavní vady na kráse patří obraz tahaný přímo z televizního tuneru bez jakéhokoliv postprocessingu. To způsobuje, že kvalitní obraz dostanete jen v oblasti s dostatečně silným signálem. V těch méně pokrytých oblastech musíte hledat o trochu kvalitnější software s podporou postprocessingu obrazu. A přesně o to se snaží projekt TVtime.
Projekt TVtime je v relativně rané fázi, a proto jeho komfort nastavení není vůbec ideální. Postrádá jakékoliv menu s přehledným nastavením kanálů, vše se konfiguruje přímo z příkazové řádky a pomocí přepínačů při spuštění. Přehledné menu je ale plánováno v některé z dalších verzí. Zkusme si proto TVtime přeložit a nastavit. K nastavení TVtime budeme potřebovat už předem nastavené xawtv, abychom si ušetřili práci.
TVtime nejprve stáhneme z jeho domovské stránky. V době psaní tohoto článku byla aktuální
verze 0.9.8.5. Překlad není žádný problém a probíhá přes klasickou svatou
trojici ./configure; make; make install
. Dále je vhodné nastavit real time
clock (modul jádra rtc). To musíme nastavit po každém startu systému, proto
jej vyrobíme jako startovací skript. Jednoduchá varianta může vypadat třeba
takto:
if [ -e /sbin/sysctl ] || exit 0
|
Nyní spusťte tvtime -f europe -n PAL
a uvidíte modrou obrazovku
(podobnost s Windows je čistě náhodná :). Program vytvoří ve vašem ~/
adresáři adresář .tvtime
a v něm několik souborů, z nichž nejdůležitější je
stationlist.xml
. Do toho uloží seznam všech UHF kanálů s normou PAL, jak
jsme specifikovali při spuštění. Je dobré za pomoci vámi nastaveného xawtv
nalézt tu nejlepší stanici dle xawtv. Postprocesingové filtry TVtime vyladí
totiž téměř vše, ale kvalita kanálu ovlivní zátěž vašeho CPU. Zvolte proto
kanály stejné jako v xawtv. Takto vypadá obsah mého stationlist.xml
pro
Prahu, konkrétně žižkovský vysílač a vysílač TV Galaxie, kterou chytám
velmi špatně, protože na ní nemám otočenou anténu.
Takto zjednodušený seznam vzniknul až editací souboru stationlist.xml
,
do kterého TVtime automaticky dosadí všechny kanály UHF. Musíte proto
projít všechny kanály klávesovými šipkami a klávesou "r" přenést kanál na
vámi zvolenou pozici nebo jej raději rovnou vytvořit ručně. Všimněte si,
že TVtime umožňuje specifikovat názvy kanálů i s diakritikou.
Uznávám, že nastavit správně kanály není žádný med, ale výsledek za to jistě stojí. Doporučuji i klávesou "t" zvolit ten správný postprocesing vyhovující vašemu oku. Mně vyhovuje ten od mplayeru.
TVtime umožňuje dále z těch běžných funkcí měnit barvu, jas a kontrast klávesami F1 až F6, přes F10 skenovat obsah kanálů a mnoho dalších významných i méně významných funkcí. Celý seznam naleznete na stránkách projektu.
TVtime má také ještě jednu vadu - xawtv mi v pořádku detekuje mono/stereo. TVtime ukazuje vždy mono, i když hraje stereo. Naopak jako ohromnou výhodu vidím naprostou nenáročnost na výkon CPU. Xawtv chce při fullscreen módu 0.4 load average, TVtime si vezme na mém P3 733 MHz 0.02. Při okenním módu se ukazatel load average na mém systému ani nezvedne.
A teď několik obrázků. Vybral jsem reprezentativní vzorky výkonu
postprocesingových filtrů a snad pro všechny věkové kategorie .
Česká diakritika v názvech kanálů jak vidíte funguje. Všimněte si ruky pana Menšíka. Malé rozmáznutí se projevuje při rychlých pohybech na všech TV kartách.
[Pozn. red.: Náhledy označené hvězdičkou (*) odkazují na obrázky větší než 200 kB.]
Zde si všiměte, jak TVtime umí narovnat a interpolací vyladit zcela roztřesený obraz. Anténa je natočena na zcela opačnou stranu. Dále je vidět, že TVtime ukazuje o 2 hodiny více oproti aktuálnímu času v systému. Ani při všem úsilí jsem to nedokázal eliminovat.
Jedna naše současná hvězda v Receptáři.
Ta samá hvězda je vidět zatímco TVtime informuje o názvu souboru uloženého screenshotu.
Míša Kulička aneb něco pro mladší generaci - vidíte, jak se i přes interpolarizaci zachovává plyšový povrch hračky.
Vysoké střídání barev a rychlost obrazu při módní přehlídce jde TVtime také slušně.
Něco pro pány aneb jak to vypadá v xawtv.
A takto vypadá podobně složitá scéna v TVtime.
Teletubbies pro nejmenší - TVtime má problémy s přechodem mnoha barev v sobě - na toto interpolace nestačí.
Ještě jednou Teletubbies tentokrát přechod barev ve slunci - jednu barvu zvládá TVtime bez problémů.
Úsměvem od naší rosničky se rozloučíme - není to prostě krásný obraz?
.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: