Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější. Analýza Fortinet: Počet kybernetických útoků roste rekordní rychlostí kvůli hackerům, kteří využívají AI. Huawei představuje řešení AI Data Lake pro rozvoj inteligentních technologií v průmyslu. Fujitsu a Riken hlásí milník v kvantových počítačích. HPE přichází s novými cloudovými bezpečnostními řešeními pro sítě s nulovou důvěrou a privátní cloudy. Technologická konference Cisco Connect 2025 se zaměřila na kyberbezpečnost. AWS Community Day Prague 2025.
Studie dokazují, že AI může – a bude – klamat uživatele nebo vývojáře, aby dosáhla svých cílů.
Společnost Fortinet zveřejnila analýzu laboratoří FortiGuard Labs 2025 Global Threat Landscape Report. Nejnovější výroční zpráva je přehledem hrozeb a trendů roku 2024, včetně komplexní analýzy taktik používaných při kybernetických útocích. Data odhalují, že hackeři stále více využívají automatizaci, komoditizované nástroje a umělou inteligenci (AI) k systematickému oslabování klasických obranných praktik.
V rámci 4. ročníku konference Innovative Data Infrastructure (IDI) Forum v Mnichově společnost Huawei představila své nové řešení AI Data Lake, které má za cíl urychlit nasazení umělé inteligence napříč klíčovými odvětvími. Řešení kombinuje výkonné datové úložiště, inteligentní správu dat a AI nástroje, čímž vytváří jednotnou platformu pro nasazení a efektivní trénink AI modelů.
Japonská společnost Fujitsu a státem podporovaný výzkumný institut Riken společně vyvinuly supervodivý kvantový počítač s 256 kvantovými bity, tedy qubity, co je významný milník ve vývoji kvantových počítačů. Do dvou let pak chtějí uvést na trh pokročilejší počítač s 1000 qubity. Uvedla do dnes agentura Kjódó.
Společnost Hewlett Packard Enterprise oznamuje funkční rozšíření síťového řešení HPE Aruba Networking a cloudu HPE GreenLake, jejichž smyslem je pomoci podnikům modernizovat bezpečné připojení a provozování hybridního cloudu kombinací vícevrstvého zabezpečení a principu nulové důvěry na ochranu před hrozbami.
V prostorách pražského O2 Universa se 24. dubna uskutečnila technologická konference Cisco Connect 2025. Jednu z největších akcí v ČR zaměřenou na ICT, kterou pořádá Cisco společně s lokálními partnery, navštívilo více než 800 profesionálů i technologických nadšenců. Hlavním tématem letošního ročníku byla kyberbezpečnost. Účastníci si mohli vybrat z pestré nabídky odborných prezentací o bezpečnostních výzvách, umělé inteligenci, automatizaci, síťových či komunikačních řešeních.
V Praze se konalo koncem dubna tradiční setkání AWS s vývojáři a partnery. Úvodní přednášku měl Jeff Barr, viceprezident AWS a evangelizátor. Jednoduchým způsobem vysvětlil vývoj programování od strojového kódu přes assemblery a vyšší programovací jazyky až k „zápisu“ pomocí AI. V zásadě se „to“ v podstatě neliší, protože zadání a výsledek jsou de facto totožné.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: