abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:33 | Nová verze

    Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    14.5. 20:44 | Komunita

    Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.5. 14:00 | IT novinky

    Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    14.5. 13:33 | IT novinky

    V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    13.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.5. 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    13.5. 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    12.5. 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (23%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 624 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií

    00:01 | Redakce | Různé | 64×

    Schůzky, to je celá věda. Zviditelnili teorii relativity: rychlé objekty vypadají pootočeně. Eviden dodá nový slovenský superpočítač Perun. Alternativní verze černých děr: obejdou se bez singularity nebo i bez horizontu. V extrémních podmínkách teplo mezi materiály neproudí, ale na rozhraní se odráží.

    Schůzky, to je celá věda

    Dostat víc lidí v jeden čas na jedno místo (alespoň on-line), to samozřejmě nemusí být jen tak. Jaká matematika tuto situaci popisuje? Výzkumníci použili matematické modelování k výpočtu pravděpodobnosti úspěšného naplánování schůzky na základě několika faktorů: počtu účastníků, počtu možných časů schůzky a počtu (podílu) případů, kdy každý účastník není k dispozici.

    Zviditelnili teorii relativity: rychlé objekty vypadají pootočeně

    Jeden zajímavý důsledek teorie relativity dosud pozorován nebyl – takzvaný Terrell-Penroseův jev. V roce 1959 fyzikové James Terrell a Roger Penrose (nositel Nobelovy ceny za rok 2020) nezávisle na sobě dospěli k závěru, že rychle se pohybující objekty by se měly jevit jako pootočené. Tento efekt však nebyl dosud nikdy prokázán…

    Alternativní verze černých děr: obejdou se bez singularity nebo i bez horizontu

    Byly diskutovány tři hlavní modely černých děr: standardní černá díra předpovězená klasickou obecnou relativitou se singularitou i horizontem událostí; tzv. regulární černá díra, tj. model, který singularitu eliminuje, ale horizont zachovává; a imitace černé díry, která reprodukuje její vnější znaky, ale nemá ani singularitu, ani horizont událostí.

    Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií

    Dvouiontové baterie na rozdíl od běžných jednoiontových lithium iontových baterií využívají pro ukládání energie dva různé ionty z elektrolytu. To principiálně umožňuje dosažení vyššího napětí a energetické hustoty. Své řešení jednoho z klíčových omezení dvouiontových baterií – rychlého vyčerpání aktivních iontů na rozhraní elektrod – vědci nazvali elektrolyt se suspendovanými částicemi soli.

    Eviden dodá nový slovenský superpočítač Perun

    Společnost Eviden, která je součástí skupiny Atos, dodá Slovenské akademii věd nový energeticky úsporný superpočítač Perun. Půjde o komplexní řešení, které bude zahrnovat hardware, software a technickou podporu. Perun s výkonem 14,5 PFLOP/s – tedy 14,5 milionu miliard operací za sekundu Superpočítačový systém bude dodán s vlastním modulárním datovým centrem.

    Krátce

    Ven na souš. Předek ježur žil ve vodě. Ptakopysk žije ve vodě, ježura je suchozemská. Co jejich poslední společný předek? No, u savců (jakkoliv toto jsou hodně divní savci) bychom si tipli, že posun k životu ve vodě je druhotný.

    V blízkosti Sluneční soustavy nečekaně objevili dosud neviditelný velký molekulární mrak. Mezinárodní tým vědců objevil potenciálně hvězdotvorný oblak, který je jednou z největších jednotlivých struktur na obloze a nachází se navíc kousek od nás. Proč jsme ho pak dosud neznali?

    V extrémních podmínkách teplo mezi materiály neproudí, ale na rozhraní se odráží. Nová studie poprvé ukazuje, jak se teplo přenáší – nebo spíše nepřenáší – mezi materiály ve stavu plazmatu s vysokou hustotou energie. Očekává se, že tato práce umožní lépe pochopit experimenty s inerciální fúzní reakcí.

    Minulost, budoucnost a směřování k rovnováze. Počáteční nerovnováha minulosti je důvodem, proč současnost nese stopy minulosti. Vznik jakékoli stopy není ničím jiným než mezikrokem k následující rovnováze. (úryvek z knihy Carlo Rovelli: Bílé díry. Uvnitř horizontu)

    Z vojenských cvičišť přírodní ráje. Řízené projíždění vozidel po bývalých vojenských výcvikových prostorech významně přispívá k ochraně ohrožených druhů napříč různými skupinami organismů.

    Jak umělá inteligence a cloud pomáhají v boji proti Parkinsonově nemoci. Hluboká mozková stimulace elektricky stimuluje vybrané oblasti mozku k léčbě neurologických poruch pohybu. Využití umělé inteligence a cloudu může tuto léčebnou metodu zpřístupnit většímu počtu nemocných.

    Olomoučtí fyzici mění pravidla buněčného zobrazování. Metoda umožňuje zachytit vnitřní struktury buněk s rozlišením 250 nanometrů a fázovou přesností lepší než 2 nanometry. Dokáže tedy zachytit změnu optické dráhy odpovídající velikosti několika molekul.

    Strava v těhotenství ovlivňuje strukturu mozku a jazykové schopnosti potomků v dospělosti. Klíčovou roli přitom hraje tzv. index zánětlivosti stravy, který vyjadřuje, do jaké míry je strava protizánětlivá nebo naopak podporuje zánětlivé procesy v těle.

    Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS. Řízení přenosu plynů v mikrogravitaci pro efektivní dlouhodobý provoz vesmírných fotobioreaktorů. Ty by po otestování mohly v budoucnu zajistit astronautům nepřetržitou výrobu kyslíku a potravin z oxidu uhličitého a vody.

    Astrofoto měsíce: Simeis 147- Spaghetti nebula. Původní hvězda, o které toho ovšem mnoho nevíme, nám uvnitř mlhoviny zanechala rychle rotující neutronovou hvězdu, známou jako pulsar PSR J0538+2817 se silnou rádiovou emisí.

    Sonda z dob studené války se vrací na Zemi. Sonda Kosmos 482 byla součástí sovětského programu Venera, jehož cílem bylo vyslání automatických sond k planetě Venuši. Start proběhl 31. března 1972 z kosmodromu Bajkonur…

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.