Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Knihu jsem si vybral zejména proto, abych si ujasnil syntaxi příkazů a
také použití regulárních výrazů. Oba nástroje (awk, sed) chci využívat
častěji a efektivněji, takže mě taky zajímalo, jestli "mě to kniha naučí".
Asi už nemá cenu zmiňovat kvalitu překladu, jen si myslím, že by mohla být vyšší, což je případ všech přeložených knih, které jsem v poslední době držel v ruce (a nemyslím jen knihy od CPressu). To neznamená, že je překlad špatný, ale někdy mi dalo více práce pochopit překlad jako takový než problematiku. Čas od času se objeví nějaká ta chyba nebo překlep. Úsměvné je, že jedno vyšinutí z větné vazby je v poslední větě na zadní obálce - a samozřejmě se nejedná o překlad.
Dále chybí na (nečíslované) straně 10, v úvodu, internetová adresa, odkud je možné stáhnout soubory použité v knize. Nemilé je, že poslední věta, která adresu uvozuje, končí dvojtečkou, takže je chyba patrná na první pohled. Sazba příručky je provedena na standardní úrovni, každý konkrétní příklad je uveden číslem v tmavém rámečku, takže je hned vidět, kde začíná. Domnívám se ale, že - vzhledem k celkové délce výpisů - je na čase změnit a vylepšit font pro jejich sazbu. Tah znaků strojopisu je tenký jako vlas a snadno čitelný je jen na přímém světle. Nemluvě o špatné vizuální orientaci v částech kódu.
Kniha je rozdělena na dvě části: první se věnuje programu awk, druhá sed. Začíná se rychlokurzem awk, následuje popis jazyka awk, příklady použití, rozdíly mezi starou a novou verzí a kritické připomínky. Druhá část se zabývá sedem: spouštění, parametry, spolupráce s dalšími programy a příklady použití. Část knihy tvoří také přehled regulárních výrazů v různých programech, soubor tabkal, s nímž se v příkladech pracuje a také ještě rejstřík.
Rád bych se vyjádřil k samotnému obsahu nosných částí. Text je psán zcela odtažitě, takže působí jako pouhý manuál. Skládá se opravdu jen ze zadání, řešení a vysvětlení. Nejsou uvedeny žádné z hlediska tematiky nedůležité informace, takže když se na začátku knihy pracuje s výsledky zápasů bundesligy, nečekejte, že autor (je vůbec nějaký?) prozradí své preference. Buď tyto věci nevnímal, nebo to byl záměr. Ani při výpočtech energetické hodnoty jídel ze souboru tabkal vám neudělí žádnou radu typu "Cholesterol je nezdravý". Prostě nic.
Knihou prolíná několik tematických zdrojových souborů. Už zmíněný soubor s výsledky zápasů bundesligy, obsah různých chemických prvků v jídle, jednoduchý soubor typu jméno-adresa-povolání, dále počet obyvatel ve městech, (smyšlené) výsledky voleb v Německu a další, drobné nápady. Hlavní kapitola (Příklady použití awk) řeší velice sofistikované úkoly, namátkou: program pro výpočet měsíčních splátek, vyhodnocení výsledků voleb, vyhledávání popisů funkcí v knihovně ANSI C, návrh relační databáze, návrh automatické tvorby síťových plánů pro kontrolu projektů, statistika slov v textových souborech a mnoho dalších.
Kapitola věnovaná sedu je o poznání kratší a méně komplexní. Hlavní částí je popis jednotlivých parametrů a vysvětlení jejich funkce. Následuje praktické použití ukázané v úkolech jako vyhledávání souborů v adresářích, vytvoření seznamu křížových odkazů pro C zdrojáky, další pomůcka pro kompilaci programů v céčku, zobrazení dnešního dne v kalendáři.
Příklady jsou tak hutné, že to není (alespoň pro mne) čtení do vlaku či autobusu. Je potřeba prostě všechno vyzkoušet nebo se nechat inspirovat při psaní vlastních skriptů. Udržet pozornost je náročné: příklady jdou jeden za druhým a mnohdy se jedná o variace zadání lišící se v detailech. Velice podrobně je například popsána problematika řízení vstupu a výstupu dat do a z programů awk a sed.
Kniha stojí za to, i když jsem nenašel nic, co by mě vyloženě nadchlo. Možná jsou zvolené příklady příliš odtažité, nebo mám malou fantazii. Ty praktické detaily každodenní rutiny musím ale stejně "dolovat". Věřím alespoň, že oproti starším klasickým titulům, jsou zde použité parametry a volby opravdu funkční. Kniha tedy už má místo v mé knihovně, zbývá snad jen litovat, že neobsahuje cédéčko s příklady.
Název | awk & sed - Příručka pro dávkové zpracování textu |
Autor | Helmut Herold |
Vydal | Computer Press |
ISBN | 80-251-0309-9 |
Datum vydání | 2004 |
Počet stran | 254 |
Doporučená cena | 297 Kč/447 Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jsou tam chyby, ale za ty prachy se ta knizka vyplati...Kupoval jsem si ji na Invexu a nepovazuju ji za zbytecnou investici...Ne, v žádném případě není zbytečná! Jenom způsob psaní je trochu nezvyklý a "hardcore"...