abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý článek

    Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | Nová verze

    Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 00:11 | Nová verze

    Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:22 | Nová verze

    Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 15:11 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    27.5. 10:44 | Komunita

    Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    26.5. 23:55 | Zajímavý článek

    Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.5. 22:55 | Nová verze

    Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.5. 18:00 | Nová verze

    Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (55%)
     (32%)
     (8%)
     (3%)
     (0%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 155 hlasů
     Komentářů: 12, poslední včera 18:42
    Rozcestník

    Linux - Dokumentační projekt

    14. 7. 2002 | Michal Semler | Recenze | 10239×

    Přinášíme vám recenzi knihy od vydavatelstvi Computer Press.

    Minulý rok vydalo vydavatelství Computer Press druhé opravené a doplněné vydání knihy Linux - Dokumentační projekt. Tato kniha nám byla tímto vydavatelstvím dána k recenzi a my mu tímto děkujeme. Nyní ale přejděme k samotné recenzi.

    Tato kniha patřila ve své době ke špičce v oboru. Zub času ale zapracoval, a tak bylo nutné knihu přepracovat a doplnit. Řekněme si rovnou, že toto přepracování nešlo moc do hloubky a dle mého názoru se mělo přepracovat podstatně více textu. Obsah všech textů je přímým překladem LDP napsaného v originále v angličtině. Proto za strukturu některých kapitol nelze Computer Press nijak kritizovat. V překladu odvedli skvělou práci. Témata knihy vybíral Computer Press ve spolupráci se združení CZLUG a jde o přímé překlady příruček HOWTO dokumentů z LDP. LDP je ovšem tak rozsáhlý, že kniha pokrývá svým překladem jen velmi malou část celého originálního LDP. Je proto věcí názoru, které kapitoly z LDP za překlad stály a které ne. Dle mého názoru měla být kapitola CD-Writing-HOWTO nahrazena raději kapitolou Advanced-Routing-HOWTO. Jinak bych výběr kapitol celkově hodnotil jako povedený.

    Celá kniha je rozdělena do těchto kapitol: Příručka uživatele, Příručka správce operačního systému, Příručka správce systému, Praktické návody, a český překlad licence GNU a to v tomto pořadí.

    Kapitola Příručka uživatele uvede čtenáře do problematiky okolo Linuxu. Dovíme se v ní, co Linux doopravdy je, k čemu slouží a jeho přednosti, ale i zápory. Je zde probrána problematika základních příkazů tohoto operačního systému, se kterými se každý uživatel dříve nebo později setká. Navíc je zde drobný úvod do práce se systémem X-Windows.

    Druhá kapitola v pořadí - Příručka správce operačního systému je zaměřena více technicky. Oproti prvnímu dílu je značně přepracovaná a aktualizovaná. Vysvětleno je zde jádro Linuxu, jeho adresářová struktura. Speciální kapitola je zde věnována pevným diskům a výměnným médiím. Zde bych se zmínil, že kapitola o discích je zbytečně rozvláčná a pasáž věnovaná disketám o velikosti 1.44 MB je už hodně zavátá prachem. Velice dobře je probrán systém init a správa uživatelských účtů. Svoje místo zde dostalo i zálohování - velice jasně a přesně probraná tématika jak, proč, co a kam zálohovat.

    Třetí v pořadí následuje Příručka správce systému. Je to další značně přepracovaná kapitola. Začátek je pojmut jako úvod do sítí pod Linuxem s důrazem na protokol TCP/IP. Čtenář se dozví, jak nakonfigurovat síťové karty i jiný hardware a další věci se týkající sítí. Velice zajímavá je kapitola věnující se firewallům. V této nejrozsáhlejší kapitole z celé knihy je dalších mnoho velice zajímavých věcí. Namátkou vyberme třeba typ NATu one-to-many - IP masquarding, síťový souborový systém NFS. Naopak bych zcela zatratil tzv. "užitečná zapojení kabelů", protože ta jsou v dnešní době zcela nepoužitelná. Průměrný uživatel, když chce stahovat data mezi dvěma počítači rozhodně sáhne po řešení přes ethernet a ne po kabelech do COM portů. Z toho důvodu bych uvítal zapojení křížených a patch kabelů a jiné často používané kabely například stále populární BNC kabely.

    Kapitolou poslední jsou Praktické návody. Je to zcela nová kapitola, která se v prvním vydání neobjevila. Řekl bych, že kvůli této kapitole je vhodné si pořídit celou knihu v papírové formě. Využijí jej hlavně administrátoři serverů a pokročilí uživatelé, kteří zde naleznou dopodrobna rozebrané problémy nacházející se v celé knize. Ze zpracovaných kapitol vyberme kupříkladu elektronickou poštu z pohledu správce sítě, Linux v sítích, řešení DNS a NFS, návod na přeložení kernelu, správu webového serveru Apache a mnohé další. Pro většinu uživatelů bude zajímavá kapitola věnovaná programování v Bashi. Naopak nevhodnou bych nazval kapitolu věnovanou vypalování pod Linuxem. Tam dle mého názoru měla být kapitola věnujícící se dopodrobna firewallingu (kapitola o vypalování CD do knihy celkově vyznívající jako hlavně zaměřené na sítě prostě nezapadá).

    Probrali jsme jednotlivé kapitoly a věnujme se obecným problémům v této knize. Nejvíce patrné je, že kapitoly byly pouze předělané, aby odpovídali současnému stavu jádra Linuxu. Mnohdy nalezneme i zbytečné věci týkající se jáder 2.2 i 2.0 (!). Tyto pasáže by měly být vypuštěny a péče by měla být věnována jádrům řady stabilní - 2.4. Dále mnoho kapitol zůstává zbytečně na povrchu problému a nejdou do hloubky. Vypadají více jako informační přehled, než dopodrobna vyznívající návody. Z toho důvodu se hodí kniha hlavně pro začátečníky, kterým velice pomůže v orientaci v systému. Profesionálům pouze tehdy, když zapomenou, jak nějaký problém řešit a nemohou si ihned vzpomenout.

    Celkový dojem z knihy je velice příjemný. Rozhodně je to dobrá koupě. Za svých 890 korun dostanete přes tisíc stran napěchovaných vědomostmi. Na konec nesmím ještě zapomenout uvést, že v souladu s licencí GPL nakladatelství Computer Press tuto knihu vydalo i elektronicky pro všechny zdarma. Tuto elektronickou verzi naleznete na adrese http://www.cpress.cz/knihy/LDP2/LDP2.PDF

    CIJOML

           

    Hodnocení: 44 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    15.7.2002 12:31 frank
    Rozbalit Rozbalit vše sprava Apache
    I přes nadějný titulek na obálce knihy a útlou kapitolku raději kvůli správě Apache šáhněte po jiné knize (např. Satrapa Linux - internet server). Tato kapitola je totiž pro správu Apache naprosto nepoužitelná a v knize podle mého v této podobě nemá co dělat. V knize je takových nicneříkajících nebo obstarožních kapitol víc, které mohly být raději vypuštěny. Některé aktuální kapitoly zase chybí (něco o žurnálovacích filesystémech, nové verze Samby a jejich použití jako řadiče domén v sítích s Win, ACL apod.) Líbí se mi, že oproti prvnímu vydání Cpress v knize opravil stovky překlepů. Kniha se dá stáhnout i v pdf. Letos bych už si jí asi v papírové podobě nepořídil, škoda peněz.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.