abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (17%)
     (33%)
     (17%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (33%)
    Celkem 6 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Linux - Dokumentační projekt

    14. 7. 2002 | Michal Semler | Recenze | 10244×

    Přinášíme vám recenzi knihy od vydavatelstvi Computer Press.

    Minulý rok vydalo vydavatelství Computer Press druhé opravené a doplněné vydání knihy Linux - Dokumentační projekt. Tato kniha nám byla tímto vydavatelstvím dána k recenzi a my mu tímto děkujeme. Nyní ale přejděme k samotné recenzi.

    Tato kniha patřila ve své době ke špičce v oboru. Zub času ale zapracoval, a tak bylo nutné knihu přepracovat a doplnit. Řekněme si rovnou, že toto přepracování nešlo moc do hloubky a dle mého názoru se mělo přepracovat podstatně více textu. Obsah všech textů je přímým překladem LDP napsaného v originále v angličtině. Proto za strukturu některých kapitol nelze Computer Press nijak kritizovat. V překladu odvedli skvělou práci. Témata knihy vybíral Computer Press ve spolupráci se združení CZLUG a jde o přímé překlady příruček HOWTO dokumentů z LDP. LDP je ovšem tak rozsáhlý, že kniha pokrývá svým překladem jen velmi malou část celého originálního LDP. Je proto věcí názoru, které kapitoly z LDP za překlad stály a které ne. Dle mého názoru měla být kapitola CD-Writing-HOWTO nahrazena raději kapitolou Advanced-Routing-HOWTO. Jinak bych výběr kapitol celkově hodnotil jako povedený.

    Celá kniha je rozdělena do těchto kapitol: Příručka uživatele, Příručka správce operačního systému, Příručka správce systému, Praktické návody, a český překlad licence GNU a to v tomto pořadí.

    Kapitola Příručka uživatele uvede čtenáře do problematiky okolo Linuxu. Dovíme se v ní, co Linux doopravdy je, k čemu slouží a jeho přednosti, ale i zápory. Je zde probrána problematika základních příkazů tohoto operačního systému, se kterými se každý uživatel dříve nebo později setká. Navíc je zde drobný úvod do práce se systémem X-Windows.

    Druhá kapitola v pořadí - Příručka správce operačního systému je zaměřena více technicky. Oproti prvnímu dílu je značně přepracovaná a aktualizovaná. Vysvětleno je zde jádro Linuxu, jeho adresářová struktura. Speciální kapitola je zde věnována pevným diskům a výměnným médiím. Zde bych se zmínil, že kapitola o discích je zbytečně rozvláčná a pasáž věnovaná disketám o velikosti 1.44 MB je už hodně zavátá prachem. Velice dobře je probrán systém init a správa uživatelských účtů. Svoje místo zde dostalo i zálohování - velice jasně a přesně probraná tématika jak, proč, co a kam zálohovat.

    Třetí v pořadí následuje Příručka správce systému. Je to další značně přepracovaná kapitola. Začátek je pojmut jako úvod do sítí pod Linuxem s důrazem na protokol TCP/IP. Čtenář se dozví, jak nakonfigurovat síťové karty i jiný hardware a další věci se týkající sítí. Velice zajímavá je kapitola věnující se firewallům. V této nejrozsáhlejší kapitole z celé knihy je dalších mnoho velice zajímavých věcí. Namátkou vyberme třeba typ NATu one-to-many - IP masquarding, síťový souborový systém NFS. Naopak bych zcela zatratil tzv. "užitečná zapojení kabelů", protože ta jsou v dnešní době zcela nepoužitelná. Průměrný uživatel, když chce stahovat data mezi dvěma počítači rozhodně sáhne po řešení přes ethernet a ne po kabelech do COM portů. Z toho důvodu bych uvítal zapojení křížených a patch kabelů a jiné často používané kabely například stále populární BNC kabely.

    Kapitolou poslední jsou Praktické návody. Je to zcela nová kapitola, která se v prvním vydání neobjevila. Řekl bych, že kvůli této kapitole je vhodné si pořídit celou knihu v papírové formě. Využijí jej hlavně administrátoři serverů a pokročilí uživatelé, kteří zde naleznou dopodrobna rozebrané problémy nacházející se v celé knize. Ze zpracovaných kapitol vyberme kupříkladu elektronickou poštu z pohledu správce sítě, Linux v sítích, řešení DNS a NFS, návod na přeložení kernelu, správu webového serveru Apache a mnohé další. Pro většinu uživatelů bude zajímavá kapitola věnovaná programování v Bashi. Naopak nevhodnou bych nazval kapitolu věnovanou vypalování pod Linuxem. Tam dle mého názoru měla být kapitola věnujícící se dopodrobna firewallingu (kapitola o vypalování CD do knihy celkově vyznívající jako hlavně zaměřené na sítě prostě nezapadá).

    Probrali jsme jednotlivé kapitoly a věnujme se obecným problémům v této knize. Nejvíce patrné je, že kapitoly byly pouze předělané, aby odpovídali současnému stavu jádra Linuxu. Mnohdy nalezneme i zbytečné věci týkající se jáder 2.2 i 2.0 (!). Tyto pasáže by měly být vypuštěny a péče by měla být věnována jádrům řady stabilní - 2.4. Dále mnoho kapitol zůstává zbytečně na povrchu problému a nejdou do hloubky. Vypadají více jako informační přehled, než dopodrobna vyznívající návody. Z toho důvodu se hodí kniha hlavně pro začátečníky, kterým velice pomůže v orientaci v systému. Profesionálům pouze tehdy, když zapomenou, jak nějaký problém řešit a nemohou si ihned vzpomenout.

    Celkový dojem z knihy je velice příjemný. Rozhodně je to dobrá koupě. Za svých 890 korun dostanete přes tisíc stran napěchovaných vědomostmi. Na konec nesmím ještě zapomenout uvést, že v souladu s licencí GPL nakladatelství Computer Press tuto knihu vydalo i elektronicky pro všechny zdarma. Tuto elektronickou verzi naleznete na adrese http://www.cpress.cz/knihy/LDP2/LDP2.PDF

    CIJOML

           

    Hodnocení: 44 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    15.7.2002 12:31 frank
    Rozbalit Rozbalit vše sprava Apache
    I přes nadějný titulek na obálce knihy a útlou kapitolku raději kvůli správě Apache šáhněte po jiné knize (např. Satrapa Linux - internet server). Tato kapitola je totiž pro správu Apache naprosto nepoužitelná a v knize podle mého v této podobě nemá co dělat. V knize je takových nicneříkajících nebo obstarožních kapitol víc, které mohly být raději vypuštěny. Některé aktuální kapitoly zase chybí (něco o žurnálovacích filesystémech, nové verze Samby a jejich použití jako řadiče domén v sítích s Win, ACL apod.) Líbí se mi, že oproti prvnímu vydání Cpress v knize opravil stovky překlepů. Kniha se dá stáhnout i v pdf. Letos bych už si jí asi v papírové podobě nepořídil, škoda peněz.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.