Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Mandrakemove je linuxová live distribuce (startuje z CD, nepotřebuje k běhu HDD), dvojka je založená na Mandrakelinuxu 10.0. Navíc obsahuje i podporu pro uložení nastavení na USB disk. Mandrakemove 2 CZ je samostatný počin českého vydavatele, který se rozhodl doplnit francouzskou verzi o podporu prostředí pro další jazyky - češtinu, slovenštinu, polštinu, ruštinu a maďarštinu.
Existují 2 verze:
rpm -q --info <jméno_balíčku>
Verze jednotlivých balíčků:
kernel: 2.6.3-15mdk X11-XFree86: 4.3 KDE: 3.2 BRANCH 20040204 OpenOffice.org: 1.1 Mozilla: 1.6 Gimp: 1.2.5 Totem: 0.99.9
Mandrakemove je, tak jako Mandrakelinux, pro i586 - procesory Intel Pentium a kompatibilní. Protože jako jediný desktop obsahuje (a hned spouští) KDE, připadá mi minimální konfigurace napsaná v manuálu zcestná2. Jako rozumné minimum bych viděl Pentium III, 600MHz, 256 MB RAM, VESA 2.0 kompatibilní videokartu a samozřejmě CD-ROM. Také USB, chceme-li využít uložení konfigurace.
Detekce HW je dobrá, zatím jsem (používám ho nejvíce ve škole) nenašel počítač, na kterém by neběžel. Používá akcelerované ovladače grafických karet nVIDIA a ATI, takže nic nebrání hraní obsaženého TuxRaceru.
Nepoužiji-li konfiguraci uživatele a hosta na USB, bootuje od úvodní obrazovky do plného startu KDE (za předpokladu, že uživatel vyplňující formuláře reaguje neprodleně) 2 min. 44 sekund. Při natažení konfigurace z klíče je start rychlejší - 2 min. 4 sekundy3.
Čistě pro orientaci: Mandrakelinux 10.1 instalovaný na disku stejného počítače startuje 2 min. 59 sekund (spouští ovšem spoustu služeb a obnovuje několik programů v rámci KDE session). Bohužel nemám zkušenosti s dalšími live distribucemi, ale podle toho, co jsem měl možnost si kde přečíst, je to docela svižné.
S USB klíčem jsem měl jeden zádrhel - bez zformátování disku (zvolením
parametru linux formatkey
při zavádění) mi nechtěl
Mandrakemove startovat. O prázdném disku s VFAT souborovým systémem tvrdil,
že je poškozený.
2 Pravda, viděl jsem, když kamarád instaloval na svůj
notebook Intel MMX@233 Windows XP. To ale neznamená, že to budu zkoušet
taky. Mám jenom jedno zdraví :-).
3 Mandrakemove totiž na disk ukládá kromě konfigurace uživatele
i HW konfiguraci stroje. Proto ten časový rozdíl. Pro každý jednotlivý
počítač (i když mají úplně stejný HW) to ukládá zvlášť. Na mém disku, se
kterým navštěvuji ve škole více počítačů, zabírá konfigurace celých
20 MB.
Nějaké ty screenshoty:
V manuálu se píše, že je MandrakeMove schopen zapsat konfiguraci i na
pevný disk počítače do předem vytvořeného souboru, použitím parametru
virtual_key
při zavádění. Nezkoušel jsem. Jinak všechny
diskové oddíly s VFAT souborovým systémem připojuje pro čtení i zápis. NTFS
pro čtení, další oddíly podporované jádrem automaticky nepřipojuje, ovšem
uživatel to může udělat ručně z Mandrake Control Centra.
Zajímavá je možnost u přehrávače multimédií Totem (při spuštění zástupce na ploše, ne z menu) - vyjmutí CD s MandrakeMove a hraní multimédií z jedné mechaniky CD-ROM. Chce to jen hodně paměti RAM - doma s 256 MB mi to nešlo, ve škole s 512 MB ano.
Nepochopil jsem, proč jsou k dispozici nástroje CD ripper, CD přehrávač
a K3b. Většina počítačů má jen jednu mechaniku4. Co je horší - při
jejich spuštění, i když má systém víc mechanik, jsou Ripper a CD player
nastavené na tu mechaniku, ve které je CD, z něhož je nabootováno! A co je
ještě horší - se všemi se dá to CD vyndat. Pokud by měl někdo potřebu to
používat, musí si dát velký pozor, kam směřují linky
/dev/cdromn
. Jinak to bude jeho poslední akce v
systému, pomůže jen restart.
4 Dobrá, já jich mám také více :-). Ale není to tak obvyklé.
70stránkový manuál napsal opět Ivan Bíbr. Popisuje dostatečně spuštění a práci v "živém" systému, navíc stručně pojednává o vybraných aplikacích a kontrolním centru. Ani uživatel bez zkušeností s Linuxem nebude úplně tápat ve tmách.
Mandrakemove je skvělá live distribuce. Možnost ukládání konfigurace a dat na USB disk je geniální nápad. Vadí mi jen složení aplikací - místo Totemu bych radši osvědčený MPlayer, přítomnost samostatného přehrávače CD a CD-ripperu je trochu zbytečná.
Mandrakelinux 10.1 CZ Pack je zajímavé balení, toho - jak neskromně říká MandrakeSoft ve svých reklamních materiálech - nejnovějšího a nejlepšího na poli open source. Je skvělé, že je verze na DVD - konečně odpadla neustále se rozrůstající "diskotéka". Jen zcela nechápu, proč jsou v balení i CD média. Myslím si, že pouze samotná DVD + MandrakeMove by byla prodejnější. Celá krabice stojí 999 Kč.
MandrakeSoft se úspěšně vyhrabal z krize a vydělává. Soudě podle ceny akcií vkládají investoři do producenta nejpřítulnější linuxové distribuce velké naděje. Jsem upřímně zvědav, jestli jejich očekávání splní.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jen zcela nechápu, proč jsou v balení i CD média. Myslím si, že pouze samotná DVD + MandrakeMove by byla prodejnější. Celá krabice stojí 999 Kč.velmi vtipne