Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Softwarový firewall - každý znás si může pod tímto označením představit softwarový produkt se zcela rozdílnými vlastnostmi. Také termíny "SOHO" a "SME" jsou velice široké a zahrnují firmy nebo organizace od jedno či více uživatelů v domácí kanceláři až po firmy s desítkami či stovkami uživatelů s firemní centrálou a pobočkami v každém kraji, okrese nebo s pobočkami například v EU. Rozsah vlastností i počet možných uživatelů závislých na softwarovém firewallu je značný.
Co je to softwarový firewall? Můžete to být specializovaný softwarový produkt poskytovaný zdarma na základě GPL licence nebo komerční produkt nabízený jeho výrobcem, distributorem nebo vaším dodavatelem IT. Bez ohledu na konkrétní detaily implementace takového systému je firewall hraničním bodem mezi interní počítačovou sítí a Internetem, který kontroluje a řídí veškerý příchozí i odchozí datový provoz a propouští pouze provoz odpovídající definované bezpečnostní politice. Pojďme se podívat, jaké hlavní bezpečnostní moduly by dobrý firewall měl mít, a řekněme si, proč jsou tyto moduly pro bezpečnost interní sítě tak důležité (obr. 1).
Firewall kontroluje síťové informace (paketové hlavičky) a aplikační informace (data) a dle nastavených pravidel detekuje a případně blokuje nebezpečnou komunikaci. Kontrolu síťových informací zajišťuje základní kámen každého moderního firewalu, tzv. stateful packet filter - paketový filtr, který na základě definovaných pravidel rozhoduje, zda mohou pakety projít do zabezpečené interní sítě nebo na aplikační proxy servery. Stateful packet filter automaticky otevírá potřebné porty a zároveň tyto porty uzavírá při ukončení datové komunikace. Firewall umožňuje pomocí paketového filtru a několika síťových rozhraní rozdělit interní síť na několik segmentů (event. vytvořit tzv. demilitarizovanou zónu - DMZ) a do těchto segmentů nebo DMZ zóny umístit servery nebo služby poskytované pro ostatní uživatele v Internetu nebo obchodní partnery. Důvodem pro oddělení takových systémů od interních sítí je bezpečnost celého systému. Filozofií řešení je restrikce - povolení přístupu jen k nezbytně nutným službám, pouze na nezbytně nutnou dobu a pouze do nezbytně nutných sítí.
Důležitou vlastností paketového filtru je schopnost řídit kvalitu služeb (QoS). Paketový filtr by měl umožňovat zvýšení nebo snížení priority různých typů síťových protokolů pro zajištění korektní funkce kritických firemních aplikací.
Pokud vás článek firmy Annex NET s.r.o. zaujal, celý si jej můžete přečíst na portálu LinuxBIZ.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: