Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
V současné době probíhá mnoho diskuzí o účelnosti a budoucím směřování Evropské Unie. Záležitost takzvaných evropských softwarových patentů (přesněji Směrnice o počítačem implementovaných vynálezech, která byla navržena Radou ministrů EU) je v podstatě dokonalým testem, zda Evropská unie, proklamující se jako demokratický svazek národních států, není pouze dalším spolkem mocných, kteří hodlají bez skrupulí prodat občany do otroctví monopolů a vykořisťovat daňové poplatníky.
Kauza patentů je dobře dokumentovaná (např. na www.FFII.cz a www.FFII.org) a nezatížená problematickými nacionálními otázkami. Nejedná se ani o to, že je nutné bránit nebo zohlednit jednu skupinu občanů proti druhým. Drtivá většina voličů stojí pouze na jedné straně sporu. Zároveň odpůrci direktivy (převažující většina občanů) pouze bojují o zachování současného statu quo. Nejedná se tedy o to, že se bude stav některých zainteresovaných zhoršovat. Průzkum veřejného mínění (minimálně 80,9% lidí ze středních a menších firem tvořících 65% zisků z IT) provedla komise, která se poté zcela obecnému stanovisku zpronevěřila. Evropský parlament se téměř jednoznačně postavil za veřejné mínění. Komise dále jednala způsobem, který lze klasifikovat jako silně sporný, nečistý a nejspíš i kriminální.
Nyní bude o problému znovu hlasovat parlament. Pokud se nyní postaví proti svým voličům, znamená to, že libovolná dostatečně bohatá a bezohledná zájmová skupina (označující se třeba za vážený spolek akreditovaných lobistů) může ovlivnit rozhodnutí parlamentu takovým způsobem, že nemá vůbec o demokracii smysl mluvit. V důsledku rozhodnutí bude v krátké době zlikvidována většina nezávislých menších a středních firem z oblasti IT a náklady na vzájemné spory zbylých monopolů zaplatí všichni kupující (od ledniček a aut přes televize a multimédia až po výpočetní centra, jaderné elektrárny a státní správu). Zároveň softwarové patenty, na rozdíl od klasických, umožňují patentovat myšlenky a ne jen technická řešení. Od patentování myšlenek již není daleko k 'regulaci' svobody slova.
Příští hlasování v parlamentu EU tedy ukáže, jak poctivý je zájem politiků o společný, ne jen technický, rozvoj Evropy a jaká je a bude skutečná podoba evropské demokracie.
Za FFII.cz Aleš Čepek a Pavel Píša.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Zial vsak, problem sw patentov je v zasade politicky. Ukazuje sa, ze EU je obycajny totalitny superstat. Nema zmysel hovorit o demokracii, ked hrstka ludi vo veducich poziciach moze beztrestne postupovat proti demokraticky volenemu organu (EP) i vyjadrenej voli vacsiny zainteresovanych obcanov.Tento nedemokratický orgán je volený tými istými zástupcami, ktorých obhajuješ. Vidíš nejaký rozdiel medzi národnými vládami, ktoré sú volené rovnako nedemokraticky a takisto sú schopné robiť veci, ktoré sa bežným smrteľníkom zdajú nepochopiteľné (či už sú správne, alebo nie).
Neviem, ako v Cechach, ale na Slovensku clenstvo v EU pocitujeme zatial nie velmi pozitivne. Vyvozne i vyrobne obmedzenia, zhorsovanie noriem a tym aj kvality tovarov, mnohomiliardove clenske prispevky a na druhej strane velmi otazne a neiste dotacie z fondov, likvidacia polnohospodarstva apod. Avsak nepopieram, ze vela z toho sa deje len kvoli neschopnosti alebo vedomej ignoracii vladnych cinitelov. Obavam sa, ze to najhorsie -posliapavanie zakladnych prav a slobod, nas este len caka v blizkej buducnosti.Mohol by si špecifikovať, kde máš tie limity na výrobu okrem dotovaných oblastí (poľnohospodárstvo). A ako môže zníženie kvality tovaru závisieť od normy? Zníženie latky samozrejme, znamená že máš priestor na zníženie kvality a výrobných nákladov, ale keď sa rozhodneš robiť kvalitné veci, tak ti v tom nikto nebude brániť.