V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Všechny hlavní distribuce připravují, nebo už mají hotovou, novou verzi své distribuce. Jak RedHat 8.0, tak Suse 8.1 mají být oficiálně uvedeny 30.září. Mandrake 9.0 už je alespoň na internetu na stažení, takže se podívejme na první dojmy s touto distribucí.
Stažení proběhlo ze serveru ftp.linux.cz linkou 512 kbps. Stažení image všech 3 instalačních cédéček trvalo celkem asi 10 hod.
Instalace klasicky na mandrakovském modrém pozadí je jednoduchá, instalační program se zeptá na jazyk, typ myši, rozdělení disku, nabídne výběr instalačních balíčků a grafických prostředí. Všechen hardware včetně tiskárny HP 920c je detekován, na prezenci modemu jsem pouze upozorněn a odkázán na www.linmodems.org. Proběhne detekce síťové karty a její nastavení. Vytvoření root hesla, jména a hesla uživatele, nastavení defaultního grafického prostředí a parametrů bootovacího programu a hotovo.
Na počítači s procesorem Celeron 1,3Ghz a 256MB Ram trvala instalace většiny balíčků včetně nastavení 25 minut.
Po prvním zapnutí se objeví stránka Mandrake s možností registrace a vytvoření profilu uživatele. Grafické prostředí obsahuje KDE 3.0.3, které se od svého předchůdce verze 3.0 až tolik neliší. Naopak Gnome 2.0 je velmi změněné oproti verzi 1.4, je velmi propracované a příjemné. Pro ty, co nevědí, jaké programy na co používat, je připraveno v obou prostředích menu "co chcete udělat", které pokračuje položkami typu: "upravit obrázek" s odkazem na Gimp, "poslouchat hudební soubory" s odkazem na Xmms atd. Toto je myslím ideální do kanceláře pro méně zkušené uživatele/uživatelky.
Co se aplikací týče, je zde výběr menší než například v Suse 8.0, rozhodně je ale dostačující, navíc jsou dle mne vybrány opravdu ty nejlepší aplikace. Na prohlížení internetu je tu kromě Konqueroru a Galeonu Mozilla 1.1, jako e-mailového klienta lze použít KMail, Ximian Evolution či mail klienta Mozilly. Jako kancelářský balík je použit OpenOffice 1.0.1, který kromě .mdb souborů zvládá všechny soubory jako Microsoft Office. Jako správce souborů lze použít Konqueror, nebo velmi graficky zdařilý Nautilus. Pro přehrávání hudebních souborů slouží XMMS velmi podobný Winampu, jako Winamp skinovatelný. Pro přehrávání video souborů, včetně divxových avíček je tu Xine, na vypalování GnomeToaster, na přenos souborů přes FTP gFTP, na chatování na ICQ GnomeICU.a
Co mne velmi překvapilo, je plně grafické rozhraní pro správu Samby. Pár kliků v Mandrake ovládacím centru a Samba je nastavená, včetně nastavení sdílení adresářů.
Většina programů je počeštěna, některé programy, jako mapř. Nautilus mají část menu česky a část anglicky.
Mandrake 9.0 splnil moje očekávání a udělal na mne velký dojem. Je to distribuce, která se lehce a rychle instaluje, má velmi dobře propracovanou grafiku, přehledné nastavování, obsahuje potřebné programy pro běžného uživatela a je zdarma... Myslím, že čas Linuxu na desktopy právě nastal.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: