Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Linuxových chytrých hodinek na trhu není mnoho – mezi ty zajímavější kousky patří třeba LG Watch Urbane nebo Leikr. Pokud však hledáte opravdu stylové linuxové hodinky, podívejte se na smartwatch Olio Model One, které nyní začíná prodávat americká firma Olio Devices. Hodinky Olio Model One byly představeny v březnu tohoto roku a jsou dostupné ve třech provedeních lišících se podle použitého materiálu, kterým je ocel, černá ocel nebo zlato. Jakmile se začnou na podzim tohoto roku prodávat, budete si moci hodinky v závislosti na materiálu pořídit za 595, 745 či 1195 dolarů (16 000 - 32 000 Kč). Cena tedy nebude nízká, dobrou zprávou je však to, že v současné době je možné si hodinky předobjednat již za 345, 495 a 945 dolarů – Olio Model One tedy začíná již na devíti tisících korunách. Pokud si hodinky předobjednáte nyní, obdržíte je „během podzimu“.
Podle výrobce je Olio Model One odolný vůči nárazu či poškrábání a k tomu je vodotěsný až do hloubky padesáti metrů. Ciferník má 47 mm a hodinky váží ve standardním ocelovém provedení 161 gramů. Baterka podle výrobce vydrží „několik dnů“. Šéf Olio Steve Jacobs, který mimo jiné v minulosti působil v Apple v týmu pracujícím na vývoji iPhonu, v rozhovoru pro portál Barron´s neuvedl k operačnímu systému nic bližšího než to, že hodinky běží na „upravené verzi Linuxu“. Je však zřejmé, že hodinky nejsou primárně určeny pro technologické nadšence, kteří by si je mohli dále přizpůsobovat k obrazu svému, ale jde spíše o stylový doplněk. Tento závěr kromě poměrně vysoké ceny podporuje i fakt, že na webových stránkách výrobce se o hodinkách nedozvíme mnoho technických podrobností. Výrobce uvádí pouze to, že hodinky se s telefony s operačními systémy Android a iOS propojují skrze Bluetooth 4.0 a BLE. Díky zabudovanému mikrofonu je možné pomocí Olio Model One dávat příkazy hlasové asistence Siri nebo Google Now.
Rozhraní hodinek je rozděleno mezi tzv. Earlier Stream a Later Stream, přičemž první z nich ukazuje upozornění týkající se toho, co daný uživatel zmeškal (typicky zmeškaný hovor) a druhý přináší upozornění na nadcházející události. Cílem Olia bylo, aby uživatelské rozhraní hodinek bylo co možná nejjednodušší. Uživatel tak může třeba pouhým táhnutím prstu určitým směrem odeslat automatickou zprávu volajícímu, že nemůže daný hovor přijmout a zavolá mu nazpět. Cloudová aplikace asistentky, která je na hodinkách k dispozici, pak uživateli to, že má hovor provést, připomene. Kromě výše zmíněného asistenta sleduje návyky uživatele a učí se, o jaké informace má zájem.
Co dalšího hodinky umí? Kromě upozornění na příchozí a zmeškané hovory smartwatch uživateli umožňují ovládat hudbu nebo číst příchozí e-maily, textové zprávy a zprávy ze sociálních sítí. Nechybí ani informace o dopravě, počasí či sportu. Olio na svých stránkách zmiňuje také navigaci, i když není jasné, jestli je v hodinkách opravdu integrováno GPS, nebo zda smartwatch pouze zobrazují pokyny přenášené z navigace v telefonu.
Bližší informace o Olio Model One získáte na stránkách výrobce.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pro mě je quartz nesmysl. Když už tak digitalkyDigitalky jsou samozrejme take quartz (rizene oscilaci kremenneho krystalu) - pokud tedy nemyslis nejake obskurni digitalky pohanene mechanickym hodinovym strojkem.
Řešit přesnost hodinek, když má člověk po ruce atomový čas z GPS, je padlé nahlavu.No, v diskusi o hodinkach predpokladam, ze ty hodinky jako zdroj casu vubec pouzivam. Pak samozrejme chci, aby udaj, ktery zobrazuji, nebyl vyrazne mimo. Minimalni odchylku u hodinek potrebuju nikoliv proto, ze by to byl jediny zdroj pro dlouhodobe udrzeni stabilniho casu, ale proto, abych minimalizoval pravidelnou udrzbu - serizovani. Pokud chci obstojnou presnost zobrazovaneho casu (cca odchylku max 10 s), tak u mechanickych je musim serizovat (treba podle atomoveho casu z GPS) jednou za par dni. U slusnych quartz hodinek jednou za par mesicu.
Quartz se v běžně řeči používá pro rucickove elektrické hodinky'Quartz hodinky' se v bezne reci pouziva pro jakekoliv krystalem rizene hodinky (digitalky i rucickove).
Já nejsem takový puntickar a chci raději spolehlivý strojek, který je použitelný i mimo civilizací, dokážeš to pochopit?Ja dovedu pochopit, ze nekdo ma specialni pozadavky, na zaklade kterych mu vyjdou lepe mechanicke. Nicmene jeho specialni use case je irelevantni pokud se bavime o platnosti obecnych tvrzeni jako 've spravnych hodinkach neni zadna elektrina'.
'Quartz hodinky' se v bezne reci pouziva pro jakekoliv krystalem rizene hodinky (digitalky i rucickove).to neni pravda, ostatne jeste jsem nevidel digitalky, na kterzch by slovo quartz bylo napsane, na tech rucickovych naopak zcela bezne - odtud plyne pouziti v jazyce ceskem, ne ze schematu zapojeni
Ne, to opravdu každému jasné není, udělej si na ulici anketu.Hadam, ze kdybych na ulici udelal anketu, ktera by vypadala tak, ze bych lidem ukazoval digitalky a ptal se jich, zda jsou rizene krystalem nebo mechanickym strojkem, tak by prevazna vetsina lidi odpovedela spravne.
Jazyk se tvoří použitím mezi běžnými lidmi.U odbornych pojmu to moc nefunguje. Vetsina lidi IMHO napr. netusi rozdil mezi genetickym kodem a genomem, nebo druhy vyraz vubec neznaji a pouzivaji prvni vyraz ve vyznamu druheho. Presto soudny clovek v diskusi o genetice tyto pojmy nemichal a nepouzival k tomu argument, ze jazy se tvori pouzitim mezi beznymi lidmi.
Hodinky se natahuji samy, na moři je kvůli tomu nemusím ani mít na ruceTo rozhodne neni univerzalni ani prevazujici vlastnost mechanickych hodinek. Prevaznou vetsinu mechanickych hodinek je treba natahovat.
Skôr sa mi zdá nezmysel nosiť na ruke nepoužiteľný šperk len kvôli tomu, že je mechanický. Hodinky buď žiadne, alebo také kvôli ktorým nemusím z vrecka vyťahovať mobil. Odchýlka 10s/deň pri mechanických je pre mňa neakceptovateľná. Akceptujem čokoľvek čo ukazuje čas presne s úpravou času raz za pol roka (zmena letný na zimný a opačne). Mechanické sa za toh pol roka odchýlia o max 30 minút zatiaľ čo quartz má max 18s.
Cestujem hromadnou dopravou (väčšinou vlak). Za bežných okolností viem odchod na +/- minútu. Nerád čakám na stanici, takže si zistím, či nemešká a naplánujem tak, že prídem na stanicu cca 2 minúty pred odchodom.
Neviem ako to máte vy v česku, ale u nás vlaky zo stanice odchádzajú buď na +/-30s v čase odchodu, alebo meškajú. Skôr neodchádzajú, dnes už nie je problém synchronizovať čas cez internet alebo cez DCF77 (v dome mám takto synchronizované hodiny, aspoň nemusím riešiť prechod na letný / zimný čas). Ak mám dopredu kúpený lístok môžem v pohode prísť na stanicu tesne pred odchodom. A ehm mám švajčiarske hodinky, dokonca aj so švajčiarskou batrkou (Renata).
odchádzajú buď na +/-30s v čase odchodu, alebo meškajú
Je tu niekde napísané, že nemeškajú? U nás buď idú v správnom čase, alebo meškajú, neodchádzajú zo stanice skôr, takže môžem prísť na stanicu 2 minúty pred odchodom a nemusím sa báť, že mi ujde. Či a koľko mešká zisťujem pred odchodom na stanicu.
představa, že potřebuje quartz hodinky, abys mohl včas na vlak, je padla na hlavu
To som nanapísal. Hovorím len, že hodinky ktoré nosím musia mať dostatočne malú odchýlku na to, aby som nemusel priebežne počas roka upravovať čas okrem zmeny z letnéh ona zimný / opačne. To že niekto nosí hodinky ako ozdobu a musel by ich nastavovať každé 2 mesiace na to aby išli ako-tak rozumne je každého osobná záležitosť.
nechapu co je za problém jednou za dva měsíce věnovat půl minuty k nastavení hodinek
Sú veci na ktoré si zvyčajne nespomeniem kým s nimi nie je problém. Napr. hodinky.
ztráta času narizovanim bude řádově menší, než ztráta času spojena s výměnou baterii u tvých quartz hodinek
Baterka mi vydrží približne 4 roky. Že dochádza sa dozviem v predstihu (pri použití stopiek už nemá dosť šťavy). Kúpa baterky je tak 30s záležitosť, výmena je ďalších asi 30s (ako jediný nástroj postačí minca na odskrutkovanie krytu batérie).
Neviem ako u vás v česku, u nás idem okolo obchodu s elektronikom, vojdem dnu, poviem chcem tento typ batérie, predavač po mne hodí baterku, ja zaplatím za baterku a to je celé. Mimochodom pre môj typ hodiniek je spôsob výmeny s mincou normálny.
V tejto diskusii nemá zmysel pokračovať. Rada do budúcnosti: naučte sa po slovensky.
vlaky jako v JaponskuUž ti dvakrát vysvětlil že jsi to blbě pochopil.
Swatch watches are 'water-resistant' to 90 feet. Swatch watches are not diving watches. Every Swatch watch will remain water resistant provided that the crown, pushers, crystal, case and gaskets remain intact. (Crown and pushers must never be manipulated under water!).
Ešte raz. Použitie mince je štandardný spôsob výmeny batérie. Pri výmene v autorizovanom servise sa rovnako používa minca alebo skrutkovač v tvare mince. Po zaskrutkovaní zadný kryt tlačí na tesnenie dostatočnou silou.
Ja tu nie som idiot ktorý ani nevie o čom diskutuje.
Napísal ten kto nevie ani čo znamená quartz.
To se buď nemyjes, nebo ty ztráty půjdou do ještě vyšších radu.
Fakt na umývanie rúk potrebujem 10ATM, že. Na jednej strane tu píšete o umývaní a hneď v ďalších príspevkoch o potápaní a ešte tu automaticky predpokladáte, že netuším čo znamená 30m / 50m / 100m.
Že je na moři nebo i řece vodotesnost esenciální, pochopí snad i idiot.Komu to cpeš?
pak z tebe vyleze, že nemáš vodotěsné hodinky
Čítať, čítať, čítať. Ja som nikde nenapísal, že nemám vodotesné hodinky. Hodinky s týmto typom uzatvárania batérie majú vodotesnosť 200M. Okrem toho pri mori som v živote nebol, plávať neviem, pre mňa toto nie je dôležitá informácia u hodiniek. Mne stačí, že prežijú umývanie rúk, dážď a že sa nemusím o ne starať (naťahovať, nosiť keď ich nepotrebujem, aktuálne som asi 2 týždne hodinky nemal na ruke lebo momentálne nepotrebujem nikam pracovne cestovať).
pouze tim ze v GMO je puvodni DNA modifikovaneJenda: Jak definuješ geneticky modifikované organismy? nobody: To jsou takové, které mají modifikované DNA. Nepomohl jsi mi. Můžeš definovat modifikaci?
No taká GMO kukurica, ktorá si sama vyrába insekticídy je jedovatá minimálne pre niektoré druhy hmyzu.
uznavam prirozene cesty prirodnich zakonu, nikoliv mutovani lidskou rukou...Pak tě musím zklamat, spousta dnes pěstovaných odrůd bylo zmutováno radiologicky nebo chemicky a na to se označení nevztahuje. Co teď budeš dělat?
pravo kazdeho cloveka rozhodovat co bude pestovat, nikoli diktat nadnarodnim koncernem...To nesouvisí.
nelibi se mi monstrum Monsanto ktere za GMO stoji ani jejich zpusoby...To je podobně moudré jako odmítat počítače protože se ti nelíbí praktiky Microsoftu.
Pokusy na zvieratách sú často vykonávané v omnoho lepších podmienkach než v ktorých sú zvieratá chované / zabíjané pre mäso / mlieko / vajcia.
10 rokov je veľmi dobrá hodnota. Keď to porovnávam s luxusnými mechanickými hodinkami kde je servisný interval (áno aj u automatických niečo také existuje) 5 rokov tak je 10 ročná životnosť batérie celkom fajn.
K mechanickému opotrebovaniu dochádza u oboch typov strojčeka. Krokový motorček v bežných quartz hodinkách by mal vydržať aspoň 20 rokov. Pohyb, ktorý vykonáva je oproti zotrvačníku v mechanických hodinkách minimálny. Bez servisu sa síce mechanické hodinky len tak skoro nezastavia, ale znižuje sa ich presnosť v dôsledku trenia (občas treba premazať, mazadlo podľa typu môže postupne stvrdnúť) a zmeny pnutia kovovej pružiny.
Ďalšie komentáre ako že hodinky s water resistance 200m nie sú dostatočne odolné na bežné používanie nebudem radšej komentovať.
A ešte aby som doplnil, nie ja nemusím dať polovicu výplaty za hodinky. Keby som túto logiku aplikoval opačne čo tak si kúpiť fotoaparát aspo za 5 výplat namiesto forenia mobilom. Jaj že nefotíte profesionálne? No tak fajn, ja sa zase nepotápam s hodinkami.
Teoreticky by to šlo, ale zase s tým bude problém ak by sa náhodou letný čas zruší. Inak rádiom riadené si to nastavujú samy (teda presnejšie povedané priamo z Frankfurtu nad mohánom sa vysiela čas aj s posunom).