V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dříve recenzovaní Fieldrunners jsou ukázkou toho, že strategie, ba dokonce de facto strategie v reálném čase, mohou být hratelné i s dotykovým displejem. Kromě desktopů, tabletů a „chytrých“ telefonů je tu ale ještě jeden rozšířený typ zařízení – herní konzole. Hráli jste někdy nějakou RTS na konzoli? Mně se kdysi naskytla příležitost vyzkoušet port C&C: Red Alert na PlayStation, ovládání pomocí gamepadu se ovšem hrubě neosvědčilo. Pákový ovladač je ve srovnání s myší velmi neobratný pro micro spočívající ve výběru jednotek a útoku na konkrétní místa; nedostatek tlačítek ve srovnání s klávesnicí zase naprosto nedostačuje pro rychlou produkci budov a jednotek. Od té doby se však vystřídalo několik generací konzolí, některé z nich s pokrokovými ovladači, hry se začaly běžně portovat naopak z konzolí na desktopy… a proč si nakonec také neohnout samotné principy žánru RTS?
Ronimo Games se to podařilo do té míry, že za počin Swords & Soldiers posbírali hned několik ocenění. Původně mělo jít o jednoduchou webovou hru ve Flashi, pak hru dvou hráčů pro WiiWare… a nakonec z skončilo u nejen hry více hráčů, ale i několika kampaní pro jednoho hráče, a k tomu portu na PlayStation 3, trojici desktopových systémů podporovaných Steamem a mobilní platformy iOS a Android. Linuxová verze bez DRM byla součástí Humble Bundle for Android 2, můžete si ji koupit přímo na webu vývojářů nebo ji najdete na Steamu. Má to ale háček: na GNU/Linux nebyla portována hra více hráčů.
Čím je tedy hra Swords & Soldiers jiná? Oproti běžným pokračovatelům Duny 2 na první pohled používá nikoliv kameru shora, nýbrž postranní pohled jako u mnoha arkádových her, především skákaček. Druhý rozdíl spočívá v tom, že nekontrolujete své jednotky, ani jejich skupiny. Funguje to překvapivě dobře, a to díky tomu, že si autoři dali záležet na vyvážení hry.
Proti sobě stojí tři naprosto rozdílné frakce – z hlediska návrhu inspirované StarCraftem. Vikingové s drahými silnějšími jednotkami, Aztékové oživující hordy mrtvol a Číňané těžící s početné populace východní Asie. Každá strana má pouze pět typů jednotek, z toho jsou prakticky identičtí pouze dělníci těžící zlato. Jednotka na kontaktní boj, bezkontaktní boj, nějaký „kouzelník“ (aztécký nekromant, Viking s ledovým kladivem, čínský mág nechávající nepřátele levitovat a poté spadnout) a speciální jednotka (čínská opička obcházející nepřátele, u ostatních obr-hromotluk, resp. katapult). To je vše.
Budov je po jednom typu: u Vikingů opevnění, Aztékové mají sochy s paprskomety místo očí, Číňané mohou stavět buddhy. Ano, buddhy. Ti urychlují doplňování many, druhé suroviny po zlatě. K čemu je dobrá? K sesílání kouzel. Přestože jednotky přímo ovládat nemůžete, micro je v Swords & Soldiers jakožto zásadní aspekt RTS zachováno – spočívá právě ve vhodně časovaném používání magie. Zatímco jednotky se přetlačují zleva doprava nebo naopak, někdy bez východiska (protože zdroje zlata jsou nekonečné) v situaci připomínající zákopovou válku, zmrazení nebo otrávení nepřátel ve správný okamžik na správném místě může průběh bitvy zcela zvrátit. Každá frakce má také jednu superzbraň: odstřelovací Thorovo kladivo, plošný nálet čínským drakem a konečně převalení bojiště koulí, na kterou narazil Indiana Jones. Aby to ale nebylo ekonomicky (macro) tak jednoduché, musíte si obvykle jednotky, budovu i kouzla postupně odemknout zakoupením v de facto stromu technologií.
Jak vidíte, tvůrci si s historickou věrností hlavu rozhodně nelámali. Ani o seriózní podání mytologie v duchu Age of Mythology nejde. Potrhlá zábava je až na prvním místě a nejvíce je to znát na kampani. Vikingové posedlí grilováním se v ní pokusí ukořistit unikátní aztéckou chilli papričku, určenou pro každoroční soutěž v pěstování zeleniny. Za Aztéky ji pak musíte naopak bránit a nakonec v tažení za Číňany se ji opět budete snažit získat, ovšem tentokrát nikoliv jako svérázný Seveřan, nýbrž generál infantilního císaře, kterému stále někdo bere hračky. Drobné úskalí je, že použitý humor je poněkud jednoduchý… a specifický; např. feministicky naladěný čtenář zřejmě neocení selky s bujným poprsím těžící zlato Vikingům. Další háček vidím v tom, že všechna tři tažení po desítce misí jde projít bez větších obtíží za odpoledne. Vyšší úrovně obtížnosti spočívají pouze ve vyšší rychlosti hry.
Mise jsou navrženy nápaditě. Ne vždy je nutné prostě jen zničit základnu soupeře. Někdy jde o to přežít co nejdéle, jindy se budete se skupinou jednotek snažit nenápadně projít nepřátelský územím. Do toho zapadá několik miniher. Čínská superzbraň bombardování dračím dechem je jedna z nich. Další jsou přístupné jako samostatné úrovně: valení se s koulí po dráze poseté vojsky, přičemž ta cizí máte zničit a vlastní přeskákat, nebo úkol dojít co nejdále s osamělým Vikingem mezi nepřáteli.
To je zatím zábava tak na jeden víkend. Díky dobrému vyvážení není marné hrát jen tak bez příběhu, ale na GNU/Linuxu se musíme spokojit se zápolením s počítačem. Tím hra Swords & Soldiers přichází o celý jeden rozměr a na vymýšlení sofistikovaných strategií je příliš jednoduchá. Snad v pokračování, na kterém se už letos pracuje, byť nejspíše opět vyjde nejprve pouze pro Wii…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: