Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
pacman -
[Tab]
--add --help --remove --upgrade -A -Q -S -V
--freshen --query --sync --version -F -R -U -h
pacman -S pac
[Tab]
pacbuild pacman paco
source /etc/bash_completion
. Diky za clanek !
A upravovat si konfiguraky po kazdem upgrade, to me moc nebavi.A právě proto Bůh stvořil lokální konfiguraci a
/etc/skel
, takže konfigurovatelnost unixů je nezávislá na výchozím nastavení, nebo upgradu systému HY090: Invalid string or buffer length. Length cannot be negative.
sudo
, tak uz sa dalej doplnaju len nazvy suborov, popr. adresarov.
Neviete niekto ako docielit, aby sa po tomto prikaze doplnal aj nazov dalsieho prikazu (chcem napr. napisat sudo callsomelooongcommand blabla a nazov callsomelooongcommand musim vypisat rucne, alebo najprv pripravit zvysok prikazu a potom sa vratit na zaciatok a dopisat sudo...) ?
complete |grep sudo
my vypíše:
complete -o filenames -F _root_command sudo
asi do /etc/bash_completion
stačí přidat:
_root_command()
{
PATH=$PATH:/sbin:/usr/sbin:/usr/local/sbin _command $1 $2 $3
}
complete -F _root_command $filenames sudo fakeroot really
/etc/bash_completion
sice mam, su tam aj riadku ktore si uviedol, ale dany skript sa automaticky nikde nespusti. Staci ho zavolat a vramci daneho shellu uz potom doplnovanie funguje pekne. Takze uz ho len strcit niekam kde sa bude volat automaticky...
> cat ~/.bashrc ... # COMPLETION source /etc/bash_completion
#!/bin/bash # # /etc/profile.d/bash-completion # # check if we use bash if [ $SHELL = "/bin/bash" ]; then bash=${BASH_VERSION%.*}; bmajor=${bash%.*}; bminor=${bash#*.} if [ -n "$PS1" ] && [ \( $bmajor -eq 2 -a $bminor '>' 04 \) -o $bmajor -ge 3 ] \ && [ -f /etc/bash_completion ]; then # interactive shell # Source completion code . /etc/bash_completion fi unset bash bmajor bminor fi
> cat ~/.bashrc # COMPLETION . /etc/bash_completiondal som to tam hned, tiez vsetok svoj bordel napcham do .bashrc, aj ten, co by urcite mohol ist niekam inam :)
zoul@naima:~$ time bash
real 0m0.720s
user 0m0.533s
sys 0m0.136s
zoul@naima:~$ time bash
real 0m0.041s
user 0m0.007s
sys 0m0.016s
Tiskni
Sdílej: