Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Je to jen jednou za rok – na Velikonoce prodává Goodoffer24 doživotní licence Windows 10 za € 12 a Office za € 23Teď můžete skutečně dostat velkou slevu na doživotní licence Windows 10 a Microsoft Office když se místo na obchod Microsoftu a zamíříte místo toho na Goodoffer24. Můžete si si tam zkontrolovat až bláznivé ceny při upgradu vašeho ekosystému s Windows.
Týden na ScienceMag.cz: Kobalt otevírá cestu slitinám s vysokou entropií nové generaceCOVID, ivermektin a evidence-based medicine. Kobalt otevírá cestu slitinám s vysokou entropií nové generace. Kuriozita: sloučeniny dusíku s fosforem. Ve 2D materiálech existují 2 typy párů elektron–díra. Šedesát let prvního československého laseru. S domestikací banánovníku je to ještě složitější. Náboženství a bůh mezer: vysvětluje se příroda, nebo společnost? […]
Týden na ITBiz: Lidé ne vždy chtějí, aby chatboty vyjadřovaly emoceOdbyt osobních počítačů ve světě klesl o 29 %, nejvíc propadl Apple. Inovace ve vývoji aplikací – mikroservisní architektura a cloudové prostředí. Novinky ve VMware Anywhere Workspace vylepšují automatizaci. Lidé ne vždy chtějí, aby chatboty vyjadřovaly emoce.
V lednu proběhla virtuální konference Creative Freedom Summit věnovaná open source kreativním nástrojům. Pohled do zákulisí s přehledem použitých open source nástrojů přináší Máirín Duffy na svém blogu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl vydán (Twitter, YouTube) Open Assistant, konverzační AI pro každého. Vyzkoušet lze chat. Vývoj probíhá na GitHubu. Modely a datasety jsou k dispozici na Hugging Face.
Po dvou letech vývoje byla oficiálně vydána nová major verze 8.0.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Nezávislý bezpečnostní konzultant Zaur Molotnikov provedl bezpečnostní audit (pdf) správce hesel KeePassXC. Zdá se býti v pořádku.
Byla vydána nová opravná vydání 22.03.4 (Changelog) a 21.02.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie).
Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 8.0-1 (Tweet). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.
Byla vydána nová stabilní verze 6.0 (aktuálně 6.0.2979.11) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 112. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu. Zdůrazněny jsou Pracovní prostory (Workspaces) pro lepší správu Listů (Tabs) a možnost použití vlastních ikon (Custom Icons) v Motivech vzhledu (Themes). Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo oznámeno (en) vydání Fedora Linuxu 38. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také vznikající edice Silverblue a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd.
OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 20 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 20 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2026.
Už tento víkend, 22. a 23. dubna, se v Brně na Fakultě informatiky MU koná konference Linux App Summit 2023. Těšit se můžete na nabitý program plný přednášek a diskuzí týkajících se především desktopového užití Linuxu. Pro návštěvu konference je potřeba registrace na konferenčním webu. Celá akce bude zahájena europoslancem Marcelem Kolajou přednáškou "Regulatory state of play of Open Source in the EU". Součástí je kromě konferenčního programu i společná release party distribucí Ubuntu a Fedora. V pátek 21. dubna jsou všichni srdečně zváni na předkonferenční party v Pivovaru Harry.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 200. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. dubna v Pivovaru Harry společně s předkonferenční party Linux App Summitu 2023.
Byla vydána nová verze 5.12 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu.
Balík aplikací KDE Gear byl vydán ve verzi 23.04. Shrnuje menší vylepšení v základních aplikacích jako správce souborů Dolphin, prohlížečích Gwenview či Okular,… ale také přepracované uživatelské rozhraní Spectacle pro pořizování snímků obrazovky nebo přepis desktopového YouTube klienta AudioTube.
Ubuntu 23.04 „Lunar Lobster“ bylo vydáno, jako obvykle včetně oficiálních derivátů jako Kubuntu, Xubuntu atd. Opět jde o vydání s devítiměsíční podporou.
Byla vydána verze 1.69.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 8.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 238 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
Společnost Proton AG rozšířila své služby Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive o správce hesel s end-to-end šifrováním Proton Pass. Zatím v beta verzi. S vydáním stabilní verze budou zdrojové kódy publikovány na GitHubu.
Bylo vydáno Arduino IDE 2.1.0. Přehled novinek tohoto multiplatformního vývojového prostředí v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání na GitHubu.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Browser fingerprint (web tracking) | 1 | včera 23:28 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Makefile: problém se závislostmi | 2 | 16.4. 19:55 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Umax 10WR tablet - supported hw, nejde dotyk | 1 | včera 23:28 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: