Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Umělá inteligence potřebuje maximum podnikových datPodniky se musí naučit s ransomwarem žít. Kvantové počítače mohou ochránit strojové učení před podvrhy. Pure Storage a Microsoft rozšiřují strategické partnerství. Studie Red Hat analyzuje stav zabezpečení edge computingu. Umělá inteligence potřebuje maximum podnikových dat.
Jaderné noviny – přehled za srpen 2023Přehled srpnových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra, citáty týdne a seznam článků týkajících se jádra.
Nezmeškejte nabídku Goodoffer24: úžasná 90% sleva na doživotní licence Microsoft Windows 10/11Jsme stále u nákupů „back to school“. Jedna z webových stránek, která má nejlepší nabídku a je zároveň spolehlivá, je Goodoffer24, kde nad cenami zůstává rozum stát, zvláště ohledně operačního systému Microsoft u současné verze i předešlé, a to jak za verze Pro, tak Home. A co víc, s exkluzivním kódem získáte další 30% slevu, abyste se mohli těšit z doživotních licencí ještě více. Anebo to samé, zaplatíte jednou a zapomenete na veškeré problémy.
Google oznámil, že uživatelům webového prohlížeče Chrome postupně zapíná Privacy Sandbox (YouTube, Wikipedie) aneb personalizované reklamy bez cookies třetích stran. Zkontrolovat a upravit lze v Nastavení / Ochrana soukromí a zabezpečení / Ochrana soukromí v reklamách aneb chrome://settings/adPrivacy. Více v oficiální nápovědě (cs, sk, en).
V macOS, iOS, iPadOS a watchOS byl nalezen a 7. září opraven závažný bezpečnostní problém BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061). Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Zítra začíná v Indii ve městě Kóčin týdenní konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf 23. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Jozef Mlích se na svém blogu rozepsal o Ubuntu na telefonu. Čím se UBPorts s uživatelským rozhraním Lomiri liší od Ubuntu pro stolní počítače? Uživatelské rozhraní je přizpůsobené pro ovládání gesty na mobilním telefonu. K tomu má vlastní SDK a API. Je v něm napsaných pár základních vlastních aplikací pro telefonování apod. Co dalšího? Kořenový souborový systém je pouze pro čtení. Aplikace se instalují pomocí vlastního balíčkovacího systému (Click / Clickable). Pro spouštění aplikací ze stolního počítače se používají Libertine kontejnery. Přes Waydroid je možné spouštět i aplikace pro Android.
PPSSPP, svobodný a otevřený emulátor PSP (PlayStation Portable), byl vydán ve verzi 1.16. Hlavní novinkou je podpora RetroAchievements.
Organizátoři konference LinuxDays 2023 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 7. a 8. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Magazín IEEE Spectrum již podesáté publikoval žebříček programovacích jazyků. Vedou Python a SQL. V první desítce nechybí HTML ☺.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla o Orange Pi Zero 2W s SoC Allwinner H618 s 4jádrovým ARM CPU Cortex-A53, ARM GPU Mali-G31 MP2 a RAM 1 až 4 GB. Koupit lze i s rozšiřující deskou
Vývojáři openSUSE představili novou distribuci openSUSE Slowroll. Nachází se mezi Tumbleweed a Leap. Roluje, ale pomaleji ☺.
Dnes v 17:00 má na YouTube online premiéru již 15. open source film od Blender Studia s názvem Wing It! (pracovní název Pet Projects).
Atari po 46 rokoch predstavilo Atari 2600+, aktualizovanú retro edíciu svojej hernej konzoly Atari 2600. Umožňuje spúšťať hry z ROM modulov určených pre 2600 aj 7800 a narozdiel od predchodcu disponuje HDMI portom a USB-C pre napájanie, no konektory pre Joysticky boli zachované. MOS 6507 nahradili procesorom Rockchip 3128 SOC.
Včera skončila upstream podpora OpenSSL 1.1.1. Aktuální verze této větve OpenSSL je 1.1.1w. Oficiální veřejné bezpečnostní záplaty už nebudou vycházet. Využít lze ale placenou prémiovou podporu. Doporučuje se přechod na OpenSSL 3.1 s podporou do 14. března 2025 nebo na LTS verzi OpenSSL 3.0 s podporou do 7. září 2026.
Intel představil Thunderbolt 5. Ve srovnání s Thunderbolt 4 přináší například třikrát větší šířku pásma.
V knihovně WebP / libwebp (Wikipedie) pro zpracování rastrových obrázků ve formátu WebP byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-4863 (Heap buffer overflow). Chyba je již opravena také v nejnovějších upstream verzích webových prohlížečů a poštovních klientů (Chrome / Chromium 116.0.5845.187, Firefox 117.0.1, Firefox ESR 115.2.1, Firefox ESR 102.15.1, Thunderbird 102.15.1 a Thunderbird 115.2.2, Vivaldi 6.2.3105.48, Brave 1.57.64, …).
Apple včera představil (keynote na YouTube) čtyři nové telefony iPhone 15 Pro a 15 Pro Max a iPhone 15 a 15 Plus a hodinky Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2.
Google Chrome 117 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 117.0.5938.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Služba Steam byla spuštěna 12. září 2003 a tak včera slavila své 20. výročí (YouTube): "Abychom kulaté výročí oslavili, napadlo nás sestavit seznamy nejprodávanějších her ve službě Steam za každý z uplynulých roků (řada z vypíchnutých her, a to včetně těch našich, je navíc po dobu oslav zlevněna) a přidat k nim důležité milníky jak služby Steam, tak popkultury obecně (některé jsou v obrázcích, jiné v textu a nějaké na obou místech).".
Společnost Purism představila tablet Librem 11 s PureBoot a PureOS. Koupit je lze za 999 dolarů.
V Berlíně začala dvoudenní linuxová konference All Systems Go! 2023. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze živě na media.ccc.de, kde jsou k dispozici také jejich automatické a zpracované záznamy. Záznamy budou k dispozici také na YouTube.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2023-09 aneb Eclipse 4.29. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube. Od 16. do 19. října proběhne konference EclipseCon 2023.
86Box, tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl nedávno vydán ve verzi 4.0. Na Githubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage. Ukázka instalace Windows for Workgroups 3.11 v 86Boxu na YouTube.
Další publikace z Edice CZ.NIC, správce české národní domény, má název Micro:bit krok za krokem. Jejím autorem je Martin Malý. Kniha je určena jak pro naprosté začátečníky, kteří se teprve s Micro:bitem a programováním seznamují, tak i pro pokročilejší uživatele, kteří už mají zkušenosti s elektronikou a programováním. Rozdíl proti předchozím titulům je ten, že tentokrát knihu neprodává CZ.NIC, prodávají ji distributoři (knihkupci), a to včetně e-booku. Z tohoto důvodu nedává CZ.NIC na svůj web zatím ke stažení e-book zdarma, jako u předchozích titulů, ale půl roku nechává distributorům exkluzivitu na prodej, a teprve poté nabídne PDF zdarma.
Byl vydán PostgreSQL 16. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Google oznámil, že Chromebooky budou automaticky aktualizovány po dobu 10 let.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Linux na SSD | 57 | včera 21:40 |
Trackpoint jako myš | 3 | 10.9. 18:37 |
Zálohovat běžící VM z vnějšku nebo z vnitřku? | 21 | včera 20:36 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Notebook v režimu spánku obecně - co ovlivňuje výdrž baterie ? | 5 | včera 17:32 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: