Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Soukromý cloud versus on-premise systémyS nárůstem prázdninových vánočních prodejů se maloobchodníci ujímají agentů s umělou inteligencí. Trendy pro rok 2025: Co čekat od automatizace a využití IT?Soukromý cloud versus on-premise systémy. Konference Fortinet Security Day 2024 představila nejmodernější technologie k řešení kyberbezpečnostních výzev. Nedostatečné zabezpečení koncových zařízení ohrožuje firmy.
Reakce společnosti TP-Link ke zprávě ohledně možného zákazu prodeje výrobků společnosti v USA: "TP-Link Systems Inc. se sídlem v Irvine v Kalifornii, přední světový dodavatel síťových řešení a produktů chytré domácnosti, již není spojena s čínskou společností TP-Link Technologies, která prodává své výrobky výhradně v Číně."
Před 50 lety, v prosinci 1974, byl představen počítač Altair 8800 od společnosti MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems). Založen byl na procesoru Intel 8080. Prodával se jako stavebnice za 439 dolarů. V dnešních cenách by to bylo přes 2500 dolarů. Článek o Altair 8800 byl publikován v lednového čísle, na stáncích bylo už v prosinci, časopisu Popular Electronics (pdf). Videoukázky práce s počítačem Altair 8800 na YouTube: Altair 8800 Instructional Videos.
Byla vydána nová verze 5.0.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.3.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Představení novinek také v písničce na YouTube. Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Byla vydána nová verze 9.9 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.12 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4189. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.9.0 svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána verze 3.4.0, a hned na to verze 3.4.1 řešící pouze číslo verze, programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a změn v souboru NEWS na GitHubu. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby.
Společnost Valve publikovala přehled To nej roku 2024 ve službě Steam aneb ohlédnutí nejen za nejprodávanějšími, nejprodávanějšími nově vydanými a nejhranějšími herními tituly roku 2024.
Veloren, tj. v Rustu napsaná open source open world multiplayer voxel RPG počítačová hra inspirována hrami Cube World, Legend of Zelda: Breath of the Wild, Dwarf Fortress a Minecraft, vychází ve verzi 0.17. Release party proběhne v sobotu 28. prosince od 19:00. Release party dev stream bude možné sledovat na Youtube kanálu Veloren. Zdrojové kódy hry jsou k dispozici na GitLabu pod licencí GNU GPL 3.0.
Od pátku do pondělí probíhá v Hamburku konference 38C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty dospěl do verze 1.0. Napsaný je v programovacím jazyce Zig. Jeho autorem je Mitchell Hashimoto, spoluzakladatel společnosti HashiCorp. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Vhsky.cz: česká alternativa k YouTube postavená na PeerTube, příspěvek na blogu Jiřího Eischmanna. Na Vhsky.cz byly nahrány videozáznamy z posledních dvou ročníků OpenAltu.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej: