Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Jak detekovat primordiální černé díry?Wolf 1069 b: exoplaneta, která by mohla stát za hledání života. Hádanka: Římský dvanáctistěn, k čemu to bylo? Nádory slinivky jsou plné peroxidu vodíku.
Týden na ITBiz: ChatGPT má podle vědců stále slabinyPomoc, která zabolí. Anet pod deštníkem Asseco Solutions. Češi jsou do práce na dálku nadšení víc než Poláci nebo Maďaři. Budoucnost generativní AI v podnicích: více než ChatGPT. ChatGPT má podle vědců stále slabiny.
Týden na ScienceMag.cz: Informační motor na bázi bayesovské statistikyObří černé díry mohou být spojeny s temnou energií. Čtyři hlavní typy planetárních systémů. NASA se poohlíží po tvarech od umělé inteligence. Vysokoenergetická neutrina. Plně autonomní parkování.
Počítačové hře Doom bude letos v prosinci 30 let. Do verze 1.1 bylo podporováno zobrazování na více monitorech. Další monitor musel být ale připojen k dalšímu počítači. Jak bylo možné v devadesátkách pařit Doom na čtyřech monitorech a čtyřech propojených počítačích na YouTube kanálu Tech Tangents.
K telefonu Librem 5 s PureOS od společnosti Purism lze nově dokoupit dokovací stanici Lapdock Kit. Jedná se o "notebook" bez procesoru a paměti NexDock 360, magnetický držák telefonu a krátký USB-C kabel.
Byl vydán Debian Installer Bookworm Alpha 2, tj. druhá alfa verze instalátoru Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. V souladu s výsledkem hlasování média nově obsahují i nesvobodný firmware (non-free-firmware).
Po 10 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.1 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.2 (LKML). Přehled novinek a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
Nadace Raspberry Pi představila řešení pro ladění mikrokontrolerů postavených na ARM Raspberry Pi Debug Probe. Cena je 12 dolarů.
Elektrobit a Canonical představili "automobilový operační systém nové generace" EB corbos Linux postavený na Ubuntu.
openSUSE Leap 15.5 Beta je nyní k dispozici. Připojte se dnes večer na naší virtuální release party, zapojte se do testování Leapu 15.5 a získejte tričko! Více informací naleznete v původním oznámení. Oficiální vydání Leapu 15.5 je naplánováno začátkem června.
Apache Guacamole, řešení pro vzdálený přístup k počítačům pomocí protokolů VNC, RDP a SSH z webového prohlížeče, bylo vydáno ve verzi 1.5.0. Přehled novinek v oficiálním oznámení. Nově lze přímo v prohlížeči přehrávat záznamy relací.
Katedra telekomunikační techniky FEL ČVUT v Praze uvolnila na YouTube zajímavý cyklus přednášek z předmětu Síťové operační systémy se zaměřením na operační systém Linux. Přednášejícím je Ing. Pavel Troller.
Počínaje dubnovým vydáním Lunar Lobster nebude ve výchozím stavu v odnožích Ubuntu nainstalován flatpak.
Flathub, místo pro získávání a distribuci aplikací pro desktopový Linux ve formátu Flatpak, bude mít nové logo a nové webové stránky.
Byla vydána nová verze 1.5.0 grafického správce diskových oddílů GParted (GNOME Partition Editor) a také verze 1.5.0 živé distribuce GParted Live, která obsahuje tohoto správce a další nástroje pro zálohování či obnovu dat. Linux byl povýšen na verzi 6.1.12.
Google zveřejnil seznam 172 organizací přijatých do letošního Google Summer of Code (GSoC). Dle plánu se zájemci přihlašují od 20. března do 4. dubna. Vydělat si mohou od 1500 do 6600 dolarů. V Česku a na Slovensku je to 1800 dolarů za projekt střední velikosti a 3600 dolarů pro velký projekt. Další informace v často kladených otázkách (FAQ). K dispozici jsou také statistiky z minulých let.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. HWE (Hardware Enablement) jádro bylo povýšeno na 5.19.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 17 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Google se v příspěvku na blogu věnovaném bezpečnosti věnuje svým Programům odměn za nalezení a nahlášení zranitelností (Vulnerability Reward Programs, VRPs). Díky těmto programům bylo v loňském roce opraveno více než 2 900 zranitelností. Na odměnách bylo vyplaceno více než 12 miliónů dolarů. Nejvyšší odměna byla 605 tisíc dolarů za nalezení zranitelnosti v Androidu.
Linux Foundation Europe představila konsorcium společností a neziskových organizací OpenWallet Foundation spolupracujících na vývoji otevřených digitálních peněženek.
Společnost Proton AG stojící za službou Proton Mail představila vysoce výkonnou IMAP knihovnu Gluon. Napsaná je v programovacím jazyce Go a zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Vyhledávání stanic na DVBT T2 | 17 | včera 13:08 |
Ftp server datový port? | 20 | včera 23:16 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: