Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Super článek pro Linuxáky, pro Unixáky moc ne :|
85% z článku nelze použít v AIXu, 15% v Solarisu.
…a to jsou taky Unixy :)
rpm -i zip-2.3-3.aix4.3.ppc.rpm
.
Teda, v pripaze, ze jeho admin pozna a pouziva AIX Toolbox for Linux Applications :)
BTW ps ax
vs ps -ef
... matne si pamatam, ze jedna varianta pochadza a BSD vetvy unixu, a ta druha z System V... kazdopadne v linuxe funguju oboje :)
Obavam sa, ze tvoj problem mal povod skor v adminovi toho AIXu, ako v AIXe samotnom...Asi jsi nikdy nepracoval pro velkou korporaci. Tam je i maličkost velký problém. A admini si nemůžou instalovat co a kam je napadne.
kazdopadne v linuxe funguju oboje :)No když to jde v Linuxu, proč to nejde v AIXu (bez potřeby dointalovávat extra balíky)?
Asi jsi nikdy nepracoval pro velkou korporaci. Tam je i maličkost velký problém. A admini si nemůžou instalovat co a kam je napadne.Nahodou pre velku korporaciu pracujem, konkretne ako AIX admin :) Samozrejme nie je vzdy jednoduche pretlacit nejake zmeny v baseline pre unix servre, no to neznamena, ze je to nemozne.. vsetko castokrat zavisi na adminovi, ci taketo zmeny (prenho castokrat velmi bolestivo) presadzovat bude, alebo nie. Trebarz ja verim, ze cim uzivatelsky pritulnejsi system uzivatelom pripravim, tym menej roboty s "nefungujucimi" aplikaciami a zmatenymi uzivatelmi ("ved na linuxe to ide inac!") na svojich systemoch budem mat.
No když to jde v Linuxu, proč to nejde v AIXu (bez potřeby dointalovávat extra balíky)?Prave pri tychto "velkych" unixoch, ktore sa castokrat pouzivaju vyhradne v korporatnej sfere, je kladeny ovela vacsi doraz na pripravu baseline systemu, ktory bude pouzivany v produkcii, na zvazenie, ktore baliky sa do systemu zahrnu a ktore nie... Nie je to len o tom, ze sa strci instalacne CD do mechaniky a nahodi sa "vanilla" AIX... prave naopak, (minimalne nase) systemy su castokrat silno customizovane, a ak sa rozhodlo, ze bezne linux nastroje, na ktore su casto vyvojari zvyknuti sa do baseline nezahrnu, nie je to chyba vendora systemu ktory tieto nastroje ponuka (aj ked nie v zaklade), ale prave chyba admina / architekta / kohokolvek, kto je za tieto rozhodnutia plateny. A konkretne AIX s jeho "Linux affinity" programom, ktory sa pri AIXe 5L rozbehol, je, dovolim si tvrdit, na kompatibilite s linuxom celkom dobre :)
Samozrejme nie je vzdy jednoduche pretlacit nejake zmeny v baseline pre unix servre, no to neznamena, ze je to nemozne.. vsetko castokrat zavisi na adminovi, ci taketo zmeny (prenho castokrat velmi bolestivo) presadzovat bude, alebo nie.A hlavně, když už admin rozhodne, že tam zip nebude, tak si ho tam uživatel nemá instalovat, protože tím zcela určitě bude porušovat interní předpisy.
A hlavně, když už admin rozhodne, že tam zip nebude, tak si ho tam uživatel nemá instalovat, protože tím zcela určitě bude porušovat interní předpisy.To samozrejme zalezi prave na tych predpisoch, a hlavne na dohodnutych postupoch rieseni takychto poziadaviek, niekedy moze, niekedy nie :) A hlavne takto rozhodnutie uz je nezavisle od pouzitej platformy, zip menusi admin nainstalovat ani na linuxe :) Z mnou vyskusanych sa mi najviac paci system, kde je testbed kompletne odizolovany od live systemov, a nie su nan kladene take naroky (ci uz z pohladu bezpecnosti, auditovatelnosti, ITIL process compliance) ako na live systemoch... Proste si vyvojar zaziada o stroj, a ked mu v jeho poziadavke byrokrati vyhoveju, proste ho odo mna dostane tak, ako si ho specifikoval. Ked svoju robotu na nom dokonci, ja ho len restornem z system backupu a mam ho cisty, pripraveny pre dalsieho vyvojara. (A samozrejme, velmi sa hodi ak vyvojar v specifikacii produktu pre live nasadenie uvedie, ze ako zavislost je trebarz ten zip potrebne mat na live systeme nainstalovany :) )
Z mnou vyskusanych sa mi najviac paci system, kde je testbed kompletne odizolovany od live systemov, a nie su nan kladene take naroky...Je potřeba rozlišovat testovací a vývojové servery -- na vývojových si programátoři můžou dělat prakticky cokoli, ale pro testovací by měl platit stejný režim jako pro produkční, mělo by to být pokud možno identické. Jinak je to testování z velké části na nic.
Je potřeba rozlišovat testovací a vývojové servery -- na vývojových si programátoři můžou dělat prakticky cokoli, ale pro testovací by měl platit stejný režim jako pro produkční, mělo by to být pokud možno identické. Jinak je to testování z velké části na nic.Na to predsa povacsinou existuju vyssie stage ako integration a preprod... test vzal pes, to je skoro ako developlment, akurat sa na nom neblaznia vyvojari, ale application admini :)
ps -ef
" funguje také.
pgrep -aa
free -hCentOS 5.9
ps axf | grep volac[o]je lepsia volba. grep takto cez ps nechyti sam seba...
Tiskni
Sdílej: