Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Super článek pro Linuxáky, pro Unixáky moc ne :|
85% z článku nelze použít v AIXu, 15% v Solarisu.
…a to jsou taky Unixy :)
rpm -i zip-2.3-3.aix4.3.ppc.rpm
.
Teda, v pripaze, ze jeho admin pozna a pouziva AIX Toolbox for Linux Applications :)
BTW ps ax
vs ps -ef
... matne si pamatam, ze jedna varianta pochadza a BSD vetvy unixu, a ta druha z System V... kazdopadne v linuxe funguju oboje :)
Obavam sa, ze tvoj problem mal povod skor v adminovi toho AIXu, ako v AIXe samotnom...Asi jsi nikdy nepracoval pro velkou korporaci. Tam je i maličkost velký problém. A admini si nemůžou instalovat co a kam je napadne.
kazdopadne v linuxe funguju oboje :)No když to jde v Linuxu, proč to nejde v AIXu (bez potřeby dointalovávat extra balíky)?
Asi jsi nikdy nepracoval pro velkou korporaci. Tam je i maličkost velký problém. A admini si nemůžou instalovat co a kam je napadne.Nahodou pre velku korporaciu pracujem, konkretne ako AIX admin :) Samozrejme nie je vzdy jednoduche pretlacit nejake zmeny v baseline pre unix servre, no to neznamena, ze je to nemozne.. vsetko castokrat zavisi na adminovi, ci taketo zmeny (prenho castokrat velmi bolestivo) presadzovat bude, alebo nie. Trebarz ja verim, ze cim uzivatelsky pritulnejsi system uzivatelom pripravim, tym menej roboty s "nefungujucimi" aplikaciami a zmatenymi uzivatelmi ("ved na linuxe to ide inac!") na svojich systemoch budem mat.
No když to jde v Linuxu, proč to nejde v AIXu (bez potřeby dointalovávat extra balíky)?Prave pri tychto "velkych" unixoch, ktore sa castokrat pouzivaju vyhradne v korporatnej sfere, je kladeny ovela vacsi doraz na pripravu baseline systemu, ktory bude pouzivany v produkcii, na zvazenie, ktore baliky sa do systemu zahrnu a ktore nie... Nie je to len o tom, ze sa strci instalacne CD do mechaniky a nahodi sa "vanilla" AIX... prave naopak, (minimalne nase) systemy su castokrat silno customizovane, a ak sa rozhodlo, ze bezne linux nastroje, na ktore su casto vyvojari zvyknuti sa do baseline nezahrnu, nie je to chyba vendora systemu ktory tieto nastroje ponuka (aj ked nie v zaklade), ale prave chyba admina / architekta / kohokolvek, kto je za tieto rozhodnutia plateny. A konkretne AIX s jeho "Linux affinity" programom, ktory sa pri AIXe 5L rozbehol, je, dovolim si tvrdit, na kompatibilite s linuxom celkom dobre :)
Samozrejme nie je vzdy jednoduche pretlacit nejake zmeny v baseline pre unix servre, no to neznamena, ze je to nemozne.. vsetko castokrat zavisi na adminovi, ci taketo zmeny (prenho castokrat velmi bolestivo) presadzovat bude, alebo nie.A hlavně, když už admin rozhodne, že tam zip nebude, tak si ho tam uživatel nemá instalovat, protože tím zcela určitě bude porušovat interní předpisy.
A hlavně, když už admin rozhodne, že tam zip nebude, tak si ho tam uživatel nemá instalovat, protože tím zcela určitě bude porušovat interní předpisy.To samozrejme zalezi prave na tych predpisoch, a hlavne na dohodnutych postupoch rieseni takychto poziadaviek, niekedy moze, niekedy nie :) A hlavne takto rozhodnutie uz je nezavisle od pouzitej platformy, zip menusi admin nainstalovat ani na linuxe :) Z mnou vyskusanych sa mi najviac paci system, kde je testbed kompletne odizolovany od live systemov, a nie su nan kladene take naroky (ci uz z pohladu bezpecnosti, auditovatelnosti, ITIL process compliance) ako na live systemoch... Proste si vyvojar zaziada o stroj, a ked mu v jeho poziadavke byrokrati vyhoveju, proste ho odo mna dostane tak, ako si ho specifikoval. Ked svoju robotu na nom dokonci, ja ho len restornem z system backupu a mam ho cisty, pripraveny pre dalsieho vyvojara. (A samozrejme, velmi sa hodi ak vyvojar v specifikacii produktu pre live nasadenie uvedie, ze ako zavislost je trebarz ten zip potrebne mat na live systeme nainstalovany :) )
Z mnou vyskusanych sa mi najviac paci system, kde je testbed kompletne odizolovany od live systemov, a nie su nan kladene take naroky...Je potřeba rozlišovat testovací a vývojové servery -- na vývojových si programátoři můžou dělat prakticky cokoli, ale pro testovací by měl platit stejný režim jako pro produkční, mělo by to být pokud možno identické. Jinak je to testování z velké části na nic.
Je potřeba rozlišovat testovací a vývojové servery -- na vývojových si programátoři můžou dělat prakticky cokoli, ale pro testovací by měl platit stejný režim jako pro produkční, mělo by to být pokud možno identické. Jinak je to testování z velké části na nic.Na to predsa povacsinou existuju vyssie stage ako integration a preprod... test vzal pes, to je skoro ako developlment, akurat sa na nom neblaznia vyvojari, ale application admini :)
ps -ef
" funguje také.
pgrep -aa
free -hCentOS 5.9
ps axf | grep volac[o]je lepsia volba. grep takto cez ps nechyti sam seba...
Tiskni
Sdílej: