Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Super článek pro Linuxáky, pro Unixáky moc ne :|
85% z článku nelze použít v AIXu, 15% v Solarisu.
…a to jsou taky Unixy :)
rpm -i zip-2.3-3.aix4.3.ppc.rpm
.
Teda, v pripaze, ze jeho admin pozna a pouziva AIX Toolbox for Linux Applications :)
BTW ps ax
vs ps -ef
... matne si pamatam, ze jedna varianta pochadza a BSD vetvy unixu, a ta druha z System V... kazdopadne v linuxe funguju oboje :)
Obavam sa, ze tvoj problem mal povod skor v adminovi toho AIXu, ako v AIXe samotnom...Asi jsi nikdy nepracoval pro velkou korporaci. Tam je i maličkost velký problém. A admini si nemůžou instalovat co a kam je napadne.
kazdopadne v linuxe funguju oboje :)No když to jde v Linuxu, proč to nejde v AIXu (bez potřeby dointalovávat extra balíky)?
Asi jsi nikdy nepracoval pro velkou korporaci. Tam je i maličkost velký problém. A admini si nemůžou instalovat co a kam je napadne.Nahodou pre velku korporaciu pracujem, konkretne ako AIX admin :) Samozrejme nie je vzdy jednoduche pretlacit nejake zmeny v baseline pre unix servre, no to neznamena, ze je to nemozne.. vsetko castokrat zavisi na adminovi, ci taketo zmeny (prenho castokrat velmi bolestivo) presadzovat bude, alebo nie. Trebarz ja verim, ze cim uzivatelsky pritulnejsi system uzivatelom pripravim, tym menej roboty s "nefungujucimi" aplikaciami a zmatenymi uzivatelmi ("ved na linuxe to ide inac!") na svojich systemoch budem mat.
No když to jde v Linuxu, proč to nejde v AIXu (bez potřeby dointalovávat extra balíky)?Prave pri tychto "velkych" unixoch, ktore sa castokrat pouzivaju vyhradne v korporatnej sfere, je kladeny ovela vacsi doraz na pripravu baseline systemu, ktory bude pouzivany v produkcii, na zvazenie, ktore baliky sa do systemu zahrnu a ktore nie... Nie je to len o tom, ze sa strci instalacne CD do mechaniky a nahodi sa "vanilla" AIX... prave naopak, (minimalne nase) systemy su castokrat silno customizovane, a ak sa rozhodlo, ze bezne linux nastroje, na ktore su casto vyvojari zvyknuti sa do baseline nezahrnu, nie je to chyba vendora systemu ktory tieto nastroje ponuka (aj ked nie v zaklade), ale prave chyba admina / architekta / kohokolvek, kto je za tieto rozhodnutia plateny. A konkretne AIX s jeho "Linux affinity" programom, ktory sa pri AIXe 5L rozbehol, je, dovolim si tvrdit, na kompatibilite s linuxom celkom dobre :)
Samozrejme nie je vzdy jednoduche pretlacit nejake zmeny v baseline pre unix servre, no to neznamena, ze je to nemozne.. vsetko castokrat zavisi na adminovi, ci taketo zmeny (prenho castokrat velmi bolestivo) presadzovat bude, alebo nie.A hlavně, když už admin rozhodne, že tam zip nebude, tak si ho tam uživatel nemá instalovat, protože tím zcela určitě bude porušovat interní předpisy.
A hlavně, když už admin rozhodne, že tam zip nebude, tak si ho tam uživatel nemá instalovat, protože tím zcela určitě bude porušovat interní předpisy.To samozrejme zalezi prave na tych predpisoch, a hlavne na dohodnutych postupoch rieseni takychto poziadaviek, niekedy moze, niekedy nie :) A hlavne takto rozhodnutie uz je nezavisle od pouzitej platformy, zip menusi admin nainstalovat ani na linuxe :) Z mnou vyskusanych sa mi najviac paci system, kde je testbed kompletne odizolovany od live systemov, a nie su nan kladene take naroky (ci uz z pohladu bezpecnosti, auditovatelnosti, ITIL process compliance) ako na live systemoch... Proste si vyvojar zaziada o stroj, a ked mu v jeho poziadavke byrokrati vyhoveju, proste ho odo mna dostane tak, ako si ho specifikoval. Ked svoju robotu na nom dokonci, ja ho len restornem z system backupu a mam ho cisty, pripraveny pre dalsieho vyvojara. (A samozrejme, velmi sa hodi ak vyvojar v specifikacii produktu pre live nasadenie uvedie, ze ako zavislost je trebarz ten zip potrebne mat na live systeme nainstalovany :) )
Z mnou vyskusanych sa mi najviac paci system, kde je testbed kompletne odizolovany od live systemov, a nie su nan kladene take naroky...Je potřeba rozlišovat testovací a vývojové servery -- na vývojových si programátoři můžou dělat prakticky cokoli, ale pro testovací by měl platit stejný režim jako pro produkční, mělo by to být pokud možno identické. Jinak je to testování z velké části na nic.
Je potřeba rozlišovat testovací a vývojové servery -- na vývojových si programátoři můžou dělat prakticky cokoli, ale pro testovací by měl platit stejný režim jako pro produkční, mělo by to být pokud možno identické. Jinak je to testování z velké části na nic.Na to predsa povacsinou existuju vyssie stage ako integration a preprod... test vzal pes, to je skoro ako developlment, akurat sa na nom neblaznia vyvojari, ale application admini :)
ps -ef
" funguje také.
pgrep -aa
free -hCentOS 5.9
ps axf | grep volac[o]je lepsia volba. grep takto cez ps nechyti sam seba...
Tiskni
Sdílej: