Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
První a zároveň velmi důležitým krokem je správná příprava dat pro graf. Pokud jí provedete logicky správně, ušetříte si tím spoustu času a zbavíte se celé řady pozdějších oprav a různých nastavení. V opačném případě naopak uděláte tvorbu grafu mnohem složitější, než by musela být.
Většina typických druhů grafů zobrazuje hodnoty na dvou osách – x a y. Výjimkou v tomto ohledu je typicky graf bublinový, který přináší třetí osu nejčastěji nazývanou z. Na dvou osách tedy stačí seřadit data do dvou sloupců, které v horních buňkách pojmenujete. Jakýkoliv jiný postup dělá celou záležitost složitější a už se nestačí jen proklikat průvodcem (samozřejmě vyjma umístění dat do řádků s tím, že poté pokud se toto automaticky nerozpozná v průvodci nastavíte jednoduchou změnou volby).
Připravená data si stačí následně jen označit a jít v menu na Vložit | Graf... nebo kliknout na ikonku Grafu přímo ve standardním panelu nástrojů pod hlavní nabídkou. Následně se otevře průvodce grafem na první kartě Typ grafu.
Po pravé straně pod nadpisem Zvolte typ grafu si už stačí jen vybrat daný typ, který je nejen popsán názvem, ale také jednoduchým a malým náhledem. Po pravé straně se pak po kliknutí na určitý typ grafu zobrazuje větší náhled a především možnost výběru podtypu a také volba zaškrtnutí možnosti 3D vzhled a to buď realistické (to je výchozí možnost) nebo 3D.
Aplikace Calc podporuje následující typy grafů:Na kartě Rozsah dat nastavujete „pouze“, zda se datové řady zobrazují v řádcích nebo ve sloupcích, což samozřejmě záleží na tom, jak jste si data připravili (vizte přípravu dat výše). A na základě toho pak zaškrtáváte, nebo naopak odškrtáváte, zda má být první řádek a sloupec (v různých kombinacích) použit jako popisek.
Naopak tlačítkem po pravé straně od pole pro zadávání měníte rozsah dat. Po jeho stisknutí se přepnete jen na krátkou chvíli zpět do tabulky, kde provedete tížený výběr. Samozřejmě tuhle funkci použijete snad jen tehdy, když se snažíte opravit, na něco jste zapomněli nebo jste data dodatečně rozšířili. Při výběru se obrazí malé okno, kde se zobrazuje váš výběr. Zajisté můžete výběr buněk s daty zapsat také ručně, ale to je skutečně krajní a nejméně pohodlné řešení, při kterém můžete udělat snadno chybu.
Kartu Datové řady budete moci, pokud data dopředu připravíte správně, prostě jen přeskočit. Jinak práce s ní je podobná jako v předchozích případech. Vyberete si daný sloupec a k něm přiřadíte vpravo dole Rozsah pro Název a Kategorii.
Na poslední kartě Prvky grafu už jen píšete jednotlivé popisky a zaškrtáváte, co se má a co se naopak nemá zobrazovat. Většinou je dobré vyplnit úplně všechny popisky jednotlivých os, aby každému bylo jasné, co která představuje. Naopak sám odškrtávám z pravidla možnost Zobrazit legendu a popisky jednotlivých oblastí vkládám rovnou do oblasti grafu, například ke konkrétnímu sloupci.
Nakonec můžete zaškrtnout zobrazení jednotlivých mřížek, což jsou ve své podstatě úsečky jdoucí po celé délce grafu od nadepsaných hodnot. Nakonec už stačí jen potvrdit tlačítkem Dokončit a vytvoří se tížený graf.
Jednotlivé prvky lze přidávat (a některé přitom pouze) po dokončení průvodce grafem. Na hotový graf je potřeba přitom dvakrát poklepat levým tlačítkem myši a následně do jeho plochy kliknout jednou pravým tlačítkem myši. Hned druhá až čtvrtá možnost se přitom týká výhradně nastavení, které bylo možnost uskutečnit už v samotném průvodci. Jmenovitě se jedná o popisy, osy a legendu.
Mnohem více možností, které však do této doby byly skryty, se zobrazí, pokud kliknete pravým tlačítkem myši na samotné vykreslení dat (jako například sloupec). Zde je možno pouhým kliknutím vložit regresivní přímku, případně vložit přímku střední hodnoty, což je ve své podstatě průměr oněch vyjádřených hodnot na grafu (sám toto používám u statistiky návštěvnosti, kde je zobrazen vývoj, ale zároveň mohu říci: průměrná návštěvnost je tolik a tolik – poznámka autora).
Ve všech případech probíhá podobně. Vždy musíte na daný objekt kliknout pravým tlačítkem a vyvolat tak nabídku, ze které vyberete Formát (něčeho – osy, datových řad atd.). Pozadí celého grafu nastavíte kliknutím někam do prázdného prostoru vedle hlavního nadpisu a kliknete na Formát oblasti grafu. Pak se stačí jen překliknout na kartu Oblast a danou barvu si tam vybrat. Jinak na kartě ohraničení je možno nastavit rámeček a to jednodušším způsobem, než u tabulek například, protože tady jsou všechny strany stejně tlusté.
Jiné pozadí si však můžete nastavit pro pozadí samotného grafu a to kliknutím do jeho plochy (avšak tak, abyste se netrefili do jiného prvku grafu) a dáte v nabídce, která se objeví po stiskuní pravého tlačíka myši, Formát stěny grafu. Pak už se celý postup jen opakuje a je shodný s předešlým případem.
Úplně stejným způsobem formátujete i další prvky a celé to spočívá jen v tom kliknout přesně na ten objekt, který chcete nějakým způsobem formátovat. Nejinak tomu je Datových řad (což je právě ta čára nebo část koláče nebo sloupec). Zde si samozřejmě nevybíráte pozadí, ale barvu a tloušťku, a to na druhé kartě Čára.
Na kartě Volby zase nastavujete především to, jakým způsobem bude graf vykreslovat chybějící hodnoty, celkem jsou tu tři možnosti: Nechat mezeru (což je zároveň výchozí hodnota), Předpokládat nulu a Pokračovat v přímce (pokud nechcete mít neúplný graf, ale daná hodnota bude domyšlená – takže nepodložená – a tak se jedná o značně neobjektivní graf, který je čistě matematicky špatně). Úplně vespod se pak schovává možnost o braní hodnot ze skrytých buněk.
Pokud na datovou řadu poklikáte dvakrát levým tlačítkem myši, otevře se rozšířené okno s trojicí záložek Popisky dat pro datovou řadu 'Sloupec', kde nastavujete přímo to, co se zobrazuje u datové řady. Na první kartě Popisky dat doporučuji věnovat pozornost možnosti zaškrtnout Zobrazit hodnotu jako procenta. Vpravo od nadpisu Umístění si zase po rozkliknutí vybíráte, kam že popisek přesně umístíte a ještě text otáčíte, a to nejen vpravo číslem, ale také pohybem modrého bodu kolem schématických hodin.
Na druhé kartě Písmo jen nastavujete jeho typ, styl a velikost a naopak v Efekty pro písmo jeho barvu, reliéf, nadtržení a podobně. V tomto ohledu jsou nabídky zcela totožné s nastavením písma například v textovém editoru Writer.
A nakonec nám zbývá už snad jen Formát osy, na který se dostaneme poklikáním v oblasti dané osy, tedy x nebo y. Zde máme těch karet k nastavení mnohem více, ale zmíníme záměrně jen některé.
Na kartě Měřítko je u všeho zaškrtnuto Automaticky, což je ideální v případě, že vám vyhovuje číslování osy například po pěti (což je dokonce vyhovující pokud přesné hodnoty máte zobrazené už na datové řadě. V opačném případě stačí odškrtnout Automaticky u Hlavního intervalu a místo 5 napsat 1.
A to už je zdnešního článku úplně všechno, další možnosti a především typy grafů a práci s nimi budeme konkretizovat v budoucích článcích i na základě komentářů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: