Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Asi nemluvim jen za sebe, kdyz reknu, ze hlavni duvod, proc se tolik lidi drzi Windows je balik MS Office, ktery je chca/nechca standardem.
Bohužel se mýlíš. Tím co drží lidi u MS Windows nejsou MS Opice, ba dokonce ani kvantum laciného ukradeného softu, jak si někdo naivně myslí.
Laik, který si koupí počítač s předinstalovanými MS Windows nemá nejmenší důvod pro to aby se vrhal do neznámých linuxových vod. Systém má legálně koupený a jeho potřebám většinou stačí.
Aplikace, které nalézá na nejrůznějších přílohách jsou stejně win only. Výukové CD pro děti - z programátorského hlediska většinou příšerné věci, jsou rovněž obvykle win only.
A když si koupí nějaký hardware - ať již vypalovačku, skener či kameru tak mu k němu dodají i nějakou tu ořezanou verzi nějakého hnusu. Sice by nad tím jeden brečel, ale těm lidem to musí stačit.
K přechodu na linux v podstatě motivuje lidi několik faktorů
No a pak je několik mizivých výjimek jako jsem byl např. já, co nemají rádi zázraky a pudově se vyhýbají skřínkám "které tak nějak fungují s trpaslíčkem uvnitř".
ano, presne tak. majoritni pouzivani ms office nema nic spolecneho s zadnyma standardama, ale s faktem, ze primarne spolecnosti sva data/reporty a podobne veci zpracovavaji a ukladaji prave v MS produktech uplne stejne, jako instaluji na veskery svuj hardware kdejake widle. s kazdou novou verzi nove licence.
na tohle vsechno bohate staci libreoffice. dokaze zpracovat i ooxml (snad jsem se nespletl :) ) alespon pro cteni, dale si to sam ulozis, jako ods/odt.... nebo doc, chces-li to zpetne otevrit v MS office
jediny problem nastava tam, kde je zapotrebi spoustet VB makra. jednou se mi podarilo VB makro v libreoffice spustit, ale jsou VB prikazy, na kterych libreoffice proste klekne a nepusti makro dal.
jestli se nepletu, existovali, mozna jeste existuji a stale se udrzuji office pro linux, ktere zvladali/zvladaji i VB script
Pokud budu chtít pořádnou sazbu, obojí proženu LaTeXem s dlouhou hlavičkou...A co myslíš, že LyX dělá?
wine eject
a nespouštět wine/instalátor z adresáře média.
Jinou, také docela zapeklitou otázkou je instalace win programů pro více uživatelů.To ve wine zatím nejde, viz bug č. 11112.
jak na uživatelská data? Jak zajistit, aby uživatelé potom v dané aplikaci viděly jen ty data, které patří výhradně jim?Malo by stačiť každému do domovského adresára pri čistej inštalácií skopčiť adresár .wine dáta sa potom budú ukladať každému užívateľovi extra, len tie jeho.
Tiskni
Sdílej: