Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Adresa tématu či pozadí: http://gnome-look.org/content/show.php/xqua?content=98612
Vystridal jsem mnoho grafickych prostredi, od jednoduchouckeho windowmanageru po kde4, v jednoduchosti je krasa, tak ted mam tohle, uvidime jestli prijdu na neco lepsiho.
Tiskni
Sdílej:
Gnome není špatný, ale štvou mě ty velký ikony jak "krá**"
Pořád to porovnávám s Windows a vadí mi, že na rozlišení 1280x800 trpím nedostatkem pracovního prostoru (pouze tedy v pracovním prostředí Linuxu) Navíc, fonty ve Windows jsou krasne, hladke, malé a čisté.
Nemohu si pomoct, ale dokud nepřijdu na to, jak to přivést do použitelného stavu, tak Linux bude pro mne nepoužitelný, ikdyž, všechno co dělám ve Windows už na Linuxu dovedu dělat taky.
Takže, musím vymyslet, jak docílit toho aby Gnome, které mám raději než KDE, bylo krásně hladké, čisté a mému zraku lahodící.
K tomu screenu:
Myslím, že normální. Rozhodně nic, co by mě oslovilo. Prostě normální Gnome s jakým-si wallpaperem. Žádné "vychytávky", fonty pro mě velké, atd...
Nic ve zlém, čistě můj názor.
Dobrý den, nevím co používáte za verzi windows, ale každopádně vím, že na winXP a nižších nelze mluvit o krásně hladkých fontech neboť nepoužívají nic ani náznak antilalisngu (vyhlazování) písmen, každopádně přednost gnome prostředí oproti winAPI je ta, že poměrně dobře konfigurovatelné, a to i naklikávacím způsobem. V připadě nutnosti změnit písma v ubuntu (mě sans daleko více vyhovuje než tahoma nebo co to windows používá) lze je změnit včetně velikostí v dialogu ke kterému se dostanete obdobně jako ve windows .... pravým na plochu->změnit pozadí plochy->záložka písma ....tam si rovněž můžete nastavit různé druhy vyhlazování (jsou tu různé módy ... pro CRT i LCD monitory). A pokud jde o velikost ikon na ploše (i když nevidím důvod proč by někdo musel používat plochu jako nepřehledné smetiště) lze je změnit jednoduchým kliknutím v prohlížeči systému souborů ( otevřete si jakoukoli složku případně Počítač ), zde stačí kliknout na Upravit->Nastavení a první záložka jsou pohledy....zde lze nakonfigurovat velikost ikon dle libosti, dokonce lze měnit i velikosti jednotlivých ikon nezávisle na sobě, pravým na konkrétní ikonu na ploše->roztáhnout ikonu a jen si hrát. Přesto si myslím, že defaultní vzhled ubuntu je násobně lepší než u jakékoliv verze windows.
Přesně tak, já když zapnu po delší době win XP, tak se mi z těch kostrbatých malých fontů dělá zle. Vůbec nechapu proč spousta uživatelů Linuxu si nahrává windows fonty do Linuxu. Ale holt , každému se líbí něco jiného. Já mám teda radši vyhlazené a čisté.
Zvlastni, ze kdyz nekdo srovnaval nenarocnost Windows XP s Linuxem, tak to bylo OK.
Nevím, je to možný. Visty nemám. Myslel sem holt, že příspěvek kde si uživatel stěžuje, mluví o win xp. Nikde nespecifikoval jestli myslí xp nebo visty.