Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Tiskni
Sdílej:
To nevypadá zle, hlavně ten panel je celkem vkusně vyřešen
Jo panel je opravdu dobrý a to je asi jedniné co mi připadá na Windows 7 nové! Ale asi bych s tím panelem nemohl dělat!!
Jinak Windows 7 mi přijdou jako SP pro Windows Vista, ale pokud by nebyly tak drahý, tak bych možnát šel do jedný licence, ale při pohledu do mé peněženky a pohledu na náskok KDE 4.3 se mi nechce!! :-D
Ha, koukám, že konečně dali do pořádku ten odporný hinting z Vist, teď se na ty fonty konečně dá dívat (čti jsou stejně vykreslené jako v Linuxu).
No, uz to trochu zacina vypadat jako system
Fascinuje mě, že panel je buďto velký s velkýma ikonama nebo je o něco menší ale ikony jsou pak tak malé, že zabírají naprosto nesmyslně jen cca 50% panelu na výšku. Ten panel klidně mohl být menší... nebo ikony větší.
no taky jsem si nainstaloval pokusně win7,tak trochu otestoval a napadlo mne, že jsem rád že se linux snaží být pro běžného uživatele stejně jednoduchý na používání jako win, ale navíc je v mnoha oblastech pokročilejší technologicky, bezpečnější, je free. naopak win zase má lepší podporu HW (je to sice důsledek nekalých praktik velkého Bila, ale je to tak)
Windows nemá lepší podporu hardware. rozdílmezi Linuxem a Windows je ten, že ovladače pro windows dělá výrobce hardwaru a ovladače pro Linux dělá tvůrce Linuxu. Při instalace windows jsem musel nainstalovat ovladače pro síťovku, wifi kartu, touchpad, monitor a mnoho jiného hardwaru. Při instalaci Ubuntu, byl jediný problém s wifi kartou, který je teď už vyřešen pomocí ath5k (Původně jsem to řešil Madwifi). Jinak jsem na Linuxu nemusel instalovat žádné jiné instalace.
Ano, už jsem si o tom úřečetl. tto zkušenosti jsem měl s Win XP. Bylo to fakt něco. Už to nechci více zažít.
No, nevim jestli je spravne porovnavat instalator Windows z roku ~2002 s aktualnim Linuxovym distrem. Vytahni stejne stare distro a povime si.
Ale s tim, ze neni pravda, ze Windows podporuje nejvice hardwaru ale ze Windows je podporovano nejvice vyrobci hw souhlasim.
Ve viste jsem se stretl se zajimavym problemem, sice ovladace k zvukovce i grafarne byly a ten HW nejak fungoval (aero jelo,zvuk se prehraval), ale jakmile jsem chtel treba vyuzit mikrofon, napsalo ze muj mikrofon je vadny a at si koupim jiny a grafarna mela min vykonu nez moje intelka v notebooku (a pritom to byla naka nvidia 7xxx).
Po nainstalovani oficialnich ovladacu od vyrobce to zaclo byt OK, ale abych nasel co v tom je za zvukovej cip a kodek, jsem musel pouzit linux, ve windowsu se totalne neda najit jednoduchy info o HW. V linuxu to na stejny masine fungovalo hned vsechno, az na nvidii.
IIRC MS taky vykuchava s driveru podporu pro OpenGL.
Strasne ten Windows 7