Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Souborový systém FAT je pod Linuxem podporován pro čtení i pro zápis. Existují různé verze FAT systému podle délky indexů (ovlivňují mimo jiné maximální velikost oddílu), označují se FAT12, FAT16 a FAT32. Tento souborový systém připojíte příkazem mount
# mount -t msdos /dev/fd0 /mnt/floppy
Tento příkaz, provedený pod superuživatelem, připojí obsah diskety do adresáře /mnt/floppy
, který musí existovat už před provedením příkazu.
Typ souborového systému (msdos
) lze mnohdy vynechat, nebo zadat auto
.
Krom typu msdos
existuje typ vfat
, který se liší podporou dlouhých názvů souborů (což používají MS Windows). vfat
je zcela zpětně kompatibilní.
Dnes už se s disketami asi nesetkáte, ale je hromada klíčenek, které se připojují podobně. Klíčenka se chová podobně jako HDD takže se tak i připojuje.
# mount -t vfat /dev/sdc /mnt/klicenka
Teď záleží, zda na klíčence jsou udělané oddíly jako na HDD, nebo je bez oddílů, a kolik HDD máme v PC.
Pokud klíčenka nebude mít udělaný oddíl, tak jako zařízení budeme psát /dev/sdc
bez čísel, pokud tam jsou udělané oddíly, musíme zadat i číslo oddílu /dev/sdc1
.
Také záleží, kolik zařízení tam už máme připojených, podle toho se ta klíčenka bude tvářit jako zařízení /dev/sdb
, sdc
, sdd
atd.
Jinak většinou pod GNOME nebo KDE se klíčenky po vložení připojují automaticky, pokud to není zakázané. Takže tam akorát klepneme na ikonky, ovšem nezapomeňte před vytažením odpojit zařízení a pokud vám OS sdělí, že máte čekat, počkat než vytáhnete zařízení.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 09:33 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 8.5.2010 14:20 | Další přispěvatelé: Petr Šobáň, Leoš Literák | Historie změn | Zobrazeno: 1484×
Tiskni
Sdílej: