Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
... tam není žádný balíčkovací systém typu emerge.tak si nainstaluj Gentoo, když víš, že chceš zrovna emerge, a nevotravuj
emerge
. Proč? Co má emerge
tak geniálního, že to nemá yast
, apt
, pacman
, urpmi
, yum
, ... ?
Jinak distribuce Arch Linux bývá připodobňována ke Gentoo, tak se zkus podívat tímto směrem.
real 7m22.081s user 4m23.064s sys 0m53.659s2, Co je na tom za děs? 3 minuty? Tady merge trval jen pár sekund...
Jinak u yast mi jdou stahovat jen aktualizace, ale když potřebuju nějakej program, musím ho hledat na internetu...Kdyz se nehodlas obtezovat Yast ani trochu nastavit (napr. zdroje), tak vez, ze uplne stejny problem te potka vicemene ve vsech distribucich. Jinak, co jsem zkousel OpenSUSE, tak jsem nainstaloval zrovna Mplayer bez nejakych problemu a stalo me to jen par kliknuti (a urcite to bylo rychlejsi nez v Gentoo), tak nevim... ze by pebkac? Na druhou stranu, osobne bych ti radil v tomhle stavu proste par distribuci vyzkouset, protoze kazdemu sedne jina (ale ne KVULI necemu konkretnimu, spise kvuli souhrnu vseho, takze se nevyplati hledat "neco jako emerge"). Jak uz bylo (mnohokrat) receno, nikdo ti tu poradit nemuze, protoze na konci budes mit stejnej seznam jako treba na Distrowatch a kazdej ti bude tvrdit, ze "ta jeho" je nej. Podivej se tady na ABCLinuxu do rubriky REcenze, tam v posledni dobe vyslo nekolik prehlednych clanku o ruznych distribucich, nebo si primo ke kazde distribuci najdi relevantni diskuse ci clanky pomoci hledani.
Ja som používal Mandrake 10.1 a teraz idem na SuSE 10 Eval. Rozbehal som všetky multimédiá a som maximáne spokojný. MPlayer sa dá v poho pridať.
Tiskni
Sdílej: