Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
for i in `find .` do tu aplikujes tie prikazy na subory done
find a jeho parametry | while read prom; do echo "tady si delej co chces s $prom" done
find ... -print0 | xargs -0 necoPokud je potřeba dělat nějaké složitější akce, tak si napiš skript, který tu akci udělá na souborech, které se mu předají jako parametr a timhle to pak spust.
find www/ -type f -perm 600 -exec 'chmod -c 755 {}' \;
Projeď adresář www a na všechny soubory co mají právo čtení a zápisu pouze pro vlastníka aplikuj příkaz chmod s následujícími parametry.
Jinak poradím jen jedno. Hledej šmudlo a koukni se taky na http://cs.wikibooks.org/wiki/Linux
-exec
. Nicméně si napsat vlastní script, který ale nebude pracovat s jedním souborem, ale pomocí shift
(nebo for i; do ...; done
) postupně zpracuje všechny parametry a použít ... -print0 | xargs -0 ...
taky není vůbec špatný nápad (nicméně o chlup pomalejší než find | while read; do ... done
). Nicméně pokud jde fakt o rychlost, tak bych použil třeba perl
a File::Find
.
P.S.: Debilky jako Azurit, kteří jen tak plácnou úplnou kravinu a pak to omlouvají tím, že to byl jen takový návrh radši vůbec nečti. To je vidět na první pohled, že pár miliónů souborů vživotě nespracovával a o fungování for i in `find`
ví méně než nic (původně hovno).
find
má od nějaké verze možnost za -exec
místo \;
napsat +
a to se pak chová jako -print0 | xargs -0
RE R.S.: To je sice pekny, ale kdyby tu meli odpovidat jenom naprosty odbornici, tak bych se dockal odpovedi na svuj dotaz tak za 5 let...Ničím nepodložená spekulace.
nemuzu soudit jestli to je debilek nebo neni, ale aspon se snazil...Ne, nesnažil se. Jen tak plácnul první blobost co ho napadla. Kdyby ti poradil
rm -rf /
, tak budeš patrně taky šťastnej jak blecha.
# bash_find cesta action ... # bude volat action ... soubor shopt -s nullglob shopt -s dotglob function bash_find { local item local path="$1" shift if test -d "$path" ; then for item in "$path/"* ; do bash_find "$item" "$@" done else "$@" "$path" fi }
Tiskni
Sdílej: