Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
for $no ( 1 .. (počet znaků v proměnný $_) ) { push @sopts, $_; # ale $_ donutit tisknout jen $no-tej znak }Nebo že by se to dalo udělat pomocí regexpu? To ale nevím, nic mě nenapadlo...
No, není to žádný zázrak, ale mělo by to fungovat:
#!/usr/bin/perl -w my @attrib = (); my $i = 0; $attributy = $ARGV[0]; $attributy =~ s/^\-//; $length = length($attributy); while ($i < $length){ $attrib[$i] = "-" . substr($attributy, $i++, 1); print "attrib $i = $attrib[$i]\n"; }
Odborníky na PERL prosím o shovívavost ...
$aaa="-abc"; while ($aaa) { push (@uuu, chop $aaa); }a v poli
@uuu
mas vsechny znaky z $aaa
vcetne podtrzitka v opacnem poradi.
length(řetězec)
. Získání podřetězce z řetězce dělá funkce substr(řetězec, start, kolik)
. Pomocí regexpu by to šlo také, ale zbytečně složitě a neefektivně.
Nevím, jestli je dobré učit se programovat zrovna na Perlu…Líbí se mi
Funkce vracející délku řetezce je length(řetězec)
.
A já vůl zkoušel lenght. Furt se mi to plete Všem: díky za odpovědi
Zkoušel a Perl už IMHO vůbec nejde dohromadyNevím, jestli je dobré učit se programovat zrovna na Perlu…Líbí se mi… A já zkoušel lenght. Furt se mi to plete
![]()
$_
je implicitní prostor pro vstup, výstup a vyhledávání, $,
je výstupní oddělovač polí, @_
jsou parametry podprogramu, %ENV
jsou proměnné prostředí atd. atp. Aspoň referenční manuál by to chtělo foreach $prom (sort(keys(%{$zdroje{$jmeno}}))) { if ((substr($prom,0,1) eq '') || (substr($prom,0,1) !~ /^\w/i)) { print SPECIALNI "<h3 class='promenna'>$prom</h3>\n"; $text = $zdroje{$jmeno}{$prom}; do { $REcount = ($text =~ s/\?\{([^}:]*)\}/&_nahraditGlobals($1)/ge); $REcount += ($text =~ s/\?\{([^}:]*):([^{}]*(?:(?:\$|\*)\{[^{}]*(?:\*\{[^}]*\}[^{}]*)*[^{}]*\}[^{}]*)*[^{}]*)\}/&_nahraditGlobalsParametr($1,$2,$blok)/ge); } while ($REcount > 0); $text =~ s/(\$\{[^}:]*\})/<span class='vypisPromenne'>$1<\/span>/g; $text =~ s/(\$\{[^}:]*:[^{}]*(?:\*\{[^}]*\}[^}]*)*\})/<span class='vypisPromenne'>$1<\/span>/g; print SPECIALNI $text; } else …A to byla poslední věc, kterou jsem v Perlu napsal
[ivok@zero ~]$ perl -e 'print join " -", split //, "-abc"; print "\n"' - -a -b -c
split
na to, abych dostal celý řetězec, by byla blbost String.split("")
chová úplně stejně, a to bez jakékoliv zmínky v dokumentaci. Asi to bude tím, že programátor v Javě neuvidí žádnou výhodu v tom, že může cyklus přepsat do jednoho řádku programu a nenapadne ho zkoušet, jak se rozdělí řetězec, když se má dělit v místě, kde je nic Pokud se naopak chcete naučit přemýšlet jako hacker (v původním smyslu slova), s minimem nástrojů dosahovat maximálních výsledků a nástroje používat ne zrovna obvyklým způsobem (ale přesto elegantně), je Perl ta pravá volba.That's what I'm talkin' about, yo
['-'+x for x in '-abc'[1:]]
Tiskni
Sdílej: