Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Rad bych se zeptal na vas nazor, jak maximalne snizit odber domaciho serveru (Debian), ktery jede 24/7/365?
Musim upresnit, ze se nejedna jen o ten server, ale i dalsi pocitace.
Zatim jsem neistaloval, zadny power management, ale prisel ucet za elektriku , tak jsem se rozhodl, ze se s tim musi neco delat. Pokud to jde a pokud to ma vubec cenu.
S tim je podotazka, jaky software nainstallovat, protoze repository mi jich nabizi vice.
Diky vsem za info.
Podtaktovat snad nemusim ne? To by mel zajistit nejaky CPUfreq nebo powernowd nebo neco podobneho. Co doporucujete?
Jak poznam, ze to stroj podporuje? Je to P4 1.6.
modprobe ondemand
a frekvence processoru v /proc/cpuinfo
se bude měnit podle zátěže.
Pokud ne, je možné, že je aktivní jiný governor a je to třeba přepnout, ale jak to udělat, to nazpaměť nevím.
conservative
- to je něco jako ondemand, ale optimalizovaný na maximální výdrž baterky u notebooků.
BTW u mě (distribuční ubuntí jádro) mají moduly governorů prefix cpufreq_
:
$ ls /lib/modules/2.6.17-5-386/kernel/drivers/cpufreq/ cpufreq_conservative.ko cpufreq_ondemand.ko cpufreq_powersave.ko cpufreq_stats.ko cpufreq_userspace.ko freq_table.ko
Jaky je rozdil ve zdroji. Cim myslite poradny zdroj?
Lepší zdroje s aktivním PFC mají mnohem lepší účinnost než zdroje bez PFC (cca 60% bez, až 99% s.)
Jseš si opravdu jistej, že zdroje s PFC mají lepší účinnost (ne účinník!)? PFC IMHO pouze upravuje účinník a jelikož platíš pouze za reálný proud (nikoliv za jalový) a nějaké "pokuty" za nižžší účiník ti na rozdíl od velkoodběratelů nehrozí, nemá PFC na to kolik platíš za elektřinu žádný vliv. V případě aktivního PFC bych dokonce řekl, že jelikož se jedná o další aktivní součástky (operační zesilovače), tak zdroje s PFC budou mít vyšší odběr než bez...
Ale nedělám silnoproud, zkouška z teorie obvodů už je naštěstí nějaký ten pátek za mnou, a co si vlastně ČEZ účtuje mám jenom z druhý ruky, takže se můžu i mýlit .
reálný výkon samozřejmě, ne proud...
To se píše i v datasheetech, do 5W max. okamžitá spotřeba.
5W je 120Wh za den, 3.6kWh za mesic. Pri trech discich, co mam ja, to je asi 10kWh za mesic. Neni to zadny zazrak, ale znat to je. Nevim, proc by zapinani/vypinani melo diskum nejak vyrazneji skodit - jen se zapinaji/vypinaji motory. Sice to zpusobuje teplotni zmeny (byt pomale), ale na druhou stranu to setri loziska. Take je v mistnosti vetsi ticho.
Samozrejme moderni nenazrane procesory a graficke karty zerou vic - procesory VIA snad maji malou spotrebu. Grafiku zadnou nebo bez akcelerace. CompactFlash karty se daji pouzit misto pevneho disku (sam mam redukci CF/PCMCIA), delaji se i redukce na IDE, ale kapacity nad 2-4GB jsou drahe.
Tiskni
Sdílej: