Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Rad bych se zeptal na vas nazor, jak maximalne snizit odber domaciho serveru (Debian), ktery jede 24/7/365?
Musim upresnit, ze se nejedna jen o ten server, ale i dalsi pocitace.
Zatim jsem neistaloval, zadny power management, ale prisel ucet za elektriku , tak jsem se rozhodl, ze se s tim musi neco delat. Pokud to jde a pokud to ma vubec cenu.
S tim je podotazka, jaky software nainstallovat, protoze repository mi jich nabizi vice.
Diky vsem za info.
Podtaktovat snad nemusim ne? To by mel zajistit nejaky CPUfreq nebo powernowd nebo neco podobneho. Co doporucujete?
Jak poznam, ze to stroj podporuje? Je to P4 1.6.
modprobe ondemand
a frekvence processoru v /proc/cpuinfo
se bude měnit podle zátěže.
Pokud ne, je možné, že je aktivní jiný governor a je to třeba přepnout, ale jak to udělat, to nazpaměť nevím.
conservative
- to je něco jako ondemand, ale optimalizovaný na maximální výdrž baterky u notebooků.
BTW u mě (distribuční ubuntí jádro) mají moduly governorů prefix cpufreq_
:
$ ls /lib/modules/2.6.17-5-386/kernel/drivers/cpufreq/ cpufreq_conservative.ko cpufreq_ondemand.ko cpufreq_powersave.ko cpufreq_stats.ko cpufreq_userspace.ko freq_table.ko
Jaky je rozdil ve zdroji. Cim myslite poradny zdroj?
Lepší zdroje s aktivním PFC mají mnohem lepší účinnost než zdroje bez PFC (cca 60% bez, až 99% s.)
Jseš si opravdu jistej, že zdroje s PFC mají lepší účinnost (ne účinník!)? PFC IMHO pouze upravuje účinník a jelikož platíš pouze za reálný proud (nikoliv za jalový) a nějaké "pokuty" za nižžší účiník ti na rozdíl od velkoodběratelů nehrozí, nemá PFC na to kolik platíš za elektřinu žádný vliv. V případě aktivního PFC bych dokonce řekl, že jelikož se jedná o další aktivní součástky (operační zesilovače), tak zdroje s PFC budou mít vyšší odběr než bez...
Ale nedělám silnoproud, zkouška z teorie obvodů už je naštěstí nějaký ten pátek za mnou, a co si vlastně ČEZ účtuje mám jenom z druhý ruky, takže se můžu i mýlit .
reálný výkon samozřejmě, ne proud...
To se píše i v datasheetech, do 5W max. okamžitá spotřeba.
5W je 120Wh za den, 3.6kWh za mesic. Pri trech discich, co mam ja, to je asi 10kWh za mesic. Neni to zadny zazrak, ale znat to je. Nevim, proc by zapinani/vypinani melo diskum nejak vyrazneji skodit - jen se zapinaji/vypinaji motory. Sice to zpusobuje teplotni zmeny (byt pomale), ale na druhou stranu to setri loziska. Take je v mistnosti vetsi ticho.
Samozrejme moderni nenazrane procesory a graficke karty zerou vic - procesory VIA snad maji malou spotrebu. Grafiku zadnou nebo bez akcelerace. CompactFlash karty se daji pouzit misto pevneho disku (sam mam redukci CF/PCMCIA), delaji se i redukce na IDE, ale kapacity nad 2-4GB jsou drahe.
Tiskni
Sdílej: