Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Rad bych se zeptal na vas nazor, jak maximalne snizit odber domaciho serveru (Debian), ktery jede 24/7/365?
Musim upresnit, ze se nejedna jen o ten server, ale i dalsi pocitace.
Zatim jsem neistaloval, zadny power management, ale prisel ucet za elektriku , tak jsem se rozhodl, ze se s tim musi neco delat. Pokud to jde a pokud to ma vubec cenu.
S tim je podotazka, jaky software nainstallovat, protoze repository mi jich nabizi vice.
Diky vsem za info.
Podtaktovat snad nemusim ne? To by mel zajistit nejaky CPUfreq nebo powernowd nebo neco podobneho. Co doporucujete?
Jak poznam, ze to stroj podporuje? Je to P4 1.6.
modprobe ondemand
a frekvence processoru v /proc/cpuinfo
se bude měnit podle zátěže.
Pokud ne, je možné, že je aktivní jiný governor a je to třeba přepnout, ale jak to udělat, to nazpaměť nevím.
conservative
- to je něco jako ondemand, ale optimalizovaný na maximální výdrž baterky u notebooků.
BTW u mě (distribuční ubuntí jádro) mají moduly governorů prefix cpufreq_
:
$ ls /lib/modules/2.6.17-5-386/kernel/drivers/cpufreq/ cpufreq_conservative.ko cpufreq_ondemand.ko cpufreq_powersave.ko cpufreq_stats.ko cpufreq_userspace.ko freq_table.ko
Jaky je rozdil ve zdroji. Cim myslite poradny zdroj?
Lepší zdroje s aktivním PFC mají mnohem lepší účinnost než zdroje bez PFC (cca 60% bez, až 99% s.)
Jseš si opravdu jistej, že zdroje s PFC mají lepší účinnost (ne účinník!)? PFC IMHO pouze upravuje účinník a jelikož platíš pouze za reálný proud (nikoliv za jalový) a nějaké "pokuty" za nižžší účiník ti na rozdíl od velkoodběratelů nehrozí, nemá PFC na to kolik platíš za elektřinu žádný vliv. V případě aktivního PFC bych dokonce řekl, že jelikož se jedná o další aktivní součástky (operační zesilovače), tak zdroje s PFC budou mít vyšší odběr než bez...
Ale nedělám silnoproud, zkouška z teorie obvodů už je naštěstí nějaký ten pátek za mnou, a co si vlastně ČEZ účtuje mám jenom z druhý ruky, takže se můžu i mýlit .
reálný výkon samozřejmě, ne proud...
To se píše i v datasheetech, do 5W max. okamžitá spotřeba.
5W je 120Wh za den, 3.6kWh za mesic. Pri trech discich, co mam ja, to je asi 10kWh za mesic. Neni to zadny zazrak, ale znat to je. Nevim, proc by zapinani/vypinani melo diskum nejak vyrazneji skodit - jen se zapinaji/vypinaji motory. Sice to zpusobuje teplotni zmeny (byt pomale), ale na druhou stranu to setri loziska. Take je v mistnosti vetsi ticho.
Samozrejme moderni nenazrane procesory a graficke karty zerou vic - procesory VIA snad maji malou spotrebu. Grafiku zadnou nebo bez akcelerace. CompactFlash karty se daji pouzit misto pevneho disku (sam mam redukci CF/PCMCIA), delaji se i redukce na IDE, ale kapacity nad 2-4GB jsou drahe.
Tiskni
Sdílej: