FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.
K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.
Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.
Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
dd
Stačilo by kapku přečíst manuál k dd a pochopil byste jeho funkci.
Stačí mu předhodit jako input file zařízení mechaniky a jako výstup image soubor.
Takže to může vypadat třeba takhle (zařízení s CD je /dev/cdrom a výstupní soubor je image, může se lišit): dd if=/dev/cdrom of=image
Případně ještě můžete změnit velikost bloku pomocí bs=velikost_v_B
Pokud najdu cd Spellcrossu, tak to zkusim, mam dojem, že se mi to kdysi (r. 1999?) povedlo, už nevim jak, cca před rokem, dvěma, jsem s tim marně zápasil.
Vim, že se občas dělají, jako další vyšel Computer s kapelou B.U.CH a snad i Mňága vydala něco? Momentálně tu jejich DDD (Desku desáté dekády, Made in Valmez) nemám.
Problém je v tom že originál má určitě ochranu a schválně je stopa přerušená a udělané vadné sektory.
PS. Proč vytahujete staré věci.
Proč by dd mělo vidět jenom datovou stopu ?Zkoušel jsi to? Já myslím že ne.
zkoušel jsem to, jak jsem psal výše. dd /dev/cdrom /cesta/k/souboru pokud si dobre pamatuju (ted tu cd nemam tak to nemohu vyzkouset znovu, abych vas upokojil) a udelalo to krasny obraz, jenomze mel jenom 180MB a zvuk nikde.No právě. Normálním čtením z blokového zařízení se dá zkopírovat datová stopa, ale audio stopy se vždycky musely číst přes zvláštní ioctl(). Proto si myslím, že to s tím dd je blbost.
Paměť konečně zafungovala, mam dojem, že ve virtual cd mi to šlo. Kdysi dávno, snad před 8 lety.
. Aspon ze tricetidenni trial je zadarmo.
cdrdao? V odkazu v sekci Rip / Copy Multi-track Cd's (cue/bin, Playstation).
Kazdopadne to vypada, ze ot co chci, v podstate na linuxu funguje, jenom to chce troch uhledat... a nejak primet wine fungovat s CDemu, ale to by melo jit uz jednoduse - snad, jako cokolvi s wine.
Jeste jednou diky.
.
Ostatne, CLI pouzivam docela casto, at uz kdyz neco kompiluju, rozbaluju, nevo treva presouvam soubory...
(Basket je pro KDE. coz uz zase radsi CLI, nic moc proti KDE, jenom trva veky nez se mi jeho knihovny natahnou do systemu... a moc se v jeho apliakcich neorientuji. coz neznamena, ze je spatne)
.bin přimountovat psal o kus výše Lenny_. Vlastně i o tom cdrdao tu už byla řeč, jen to nějak zapadlo :(
Tiskni
Sdílej: